Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2009 р.м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді –Бенедик А.П.
Суддів Кононенко З.О., Калиновського В.А.
за участю
секретаря Лаба О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.10.2008 року по справі №2-а-6562/08
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до товариства з обмеженою відповідальністю “Власівський мірошник”
про стягнення суми,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Власівський мірошник”, в якому просив стягнути з відповідача на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 14631,86 грн. адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.10.2008 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме: ч.3 ст.18, ч.3 ст.19, ст.20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів”.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю “Власівський мірошник”, перебуває на обліку в Харківському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке в своїй діяльності використовує найману працю.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що відсутні докази того, що підприємство не створило робочі місця для інвалідів, відмовляло інвалідам у прийнятті на роботу, несвоєчасно надавало державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, або несвоєчасно звітувало Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а тому немає підстав для застосування до відповідача адміністративно –господарських санкцій.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею і 9 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Аналіз вищевказаних норм закону дає підстави дійти висновку, що на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю покладено обов'язок по перше; виділити та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, по друге: надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, по третє: якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплатити відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
При цьому обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Як вбачається з матеріалів справи, згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2007 рік, що надавався відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2007 році становила 44 особи, з них середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 2 осіб, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановлено ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 2 особи (а.с.5), що відповідає вимогам законодавства.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи А01 №004762, виданого Нововодолазькою районною державною адміністрацією Харківської області ТОВ “Власівський мірошник”зареєстровано в ЄДРПОУ за ідентифікаційним кодом 34895482 24 квітня 2007 року (а.с. 13).
Згідно Довідки про взяття на облік платника податків №2628 від 28.02.2008 року, виданої Нововодолазькою МДПГ Харківської області, ТОВ “Власівський мірошник”узятий на облік в органах державної податкової служби 26.04.2007 року за № 2628 (а.с.14).
Таким чином, відповідач почав свою діяльність в травні 2007 року, а не січні, як помилково визначено позивачем, та діяв з 12 місяців тільки вісім, при цьому працівники ТОВ “Власівський мірошник” в тому числі і інваліди не мали можливості в 2007 році відпрацювати повні дванадцять місяців.
Згідно ч. І ст. 217 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Відповідно до ч. І ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для пропущенім господарського правопорушення.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Виходячи із вищезазначеного, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів, а тому не має жодних підстав для застосування до відповідача адміністративно –господарських санкцій.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 195 п. п. 1, 1 ст.198, ст. 200, п. 1, ч.1 ст.205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів – залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.10.2008 року по справі №2-а-6562/08 –без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.П.Бенедик
Судді: З.О.Кононенко
В.А.Калиновський