Постанова № 4456801, 27.01.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2009
Номер справи
22-а-680/09
Номер документу
4456801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.01.2009р.м. Харків

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.

при секретарі судового засідання

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державна податкова інспекція у м. Полтаві на постанову Полтавський окружний адміністративний суд від 28.08.2008р. по справі№2-а-2671/08

за позовом ТОВ "Колос"

до Державна податкова інспекція у м. Полтаві

про застосування штрафних санкцій в сумі 68 124,4 грн.,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Колос», звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання нечинним рішення № 0005432306/0 від 09.11.2007 року про застосування штрафних санкцій в сумі 68124,4 грн., посилаючись на те, що готівкові кошти, які податкова вважала неоприбуткованими, насправді були оприбутковані в касі підприємства і лише не було здійснено запис в книзі обліку розрахункових операцій; штрафні санкції застосовано на підставі Указу Президента, тоді як ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» надає право податковим органам застосовувати штрафні санкції тільки на підставі законів України; перевірку позивача було здійснено на підставі направлень, в яких було передбачено планову перевірку, при цьому позивача не було повідомлено за 10 днів як того вимагає ст. 11 - 1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Представником позивача було змінено предмет позову на підставі ст. 51 КАС України, після зміни позивач просить визнати оскаржуване рішення недійсним (протиправним).

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2008 року по справі№ 2-а-2671/08 позов ТОВ «Колос» задоволено.

ДПІ у м. Полтаві не погоджується з вказаною постановою, подала апеляційну скаргу, вважає, що зазначена постанова Полтавського окружного адміністративного суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин справи та вважає, що вона підлягає скасуванню.

Враховуючи наведене, ДПІ у м. Полтаві, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28.08.2008 р. по справі № 2-а-2671/08 та винести нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ «Колос» у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції було встановлено, що 29 жовтня 2007 року державними ревізорами - інспекторами ДПА у Полтавській області була проведена перевірка складу - магазину ТОВ „Колос" за адресою: м. Полтава, вул. Половка, 72, за наслідками якої складено акт перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.

Перевіркою виявлено неоприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій № 21088 - 26.10.2007 р. на підставі фіскаїьного звітного чеку № 2015 від 26.10.2007 р. виконаного о 18 год. 23 хв. в сумі 59121,55 грн., що є порушенням п. 2.6. "Положення про ведення касових операцій у національній валюті України", затвердженого постановою правління НБУ від 15 грудня 2004 року № 637 (надалі - ,,Положення"), п.7.5. „Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок", затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року № 614.

31 жовтня 2007 року відповідачем було оскаржено акт перевірки.

05.11.2007 року Державною податковою адміністрацією у Полтавській області надано відповідь на заперечення за № 3235/10/23-123, в якому визначена сума не оприбуткованої готівки в розмірі 13624,88 грн.

З урахуванням відповіді на заперечення до акту перевірки, 09 листопада 2007 року ДПІ у м.Полтаві прийнято рішення № 0005432306/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 68124,4 грн. на підставі п. 11 ст. 11 Закону „Про державну податкову службу в Україні" та згідно ст.1 Указу Президента України від 12.06.95 року № 436/95 „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (далі - Указ № 436/95) за неоприбуткування готівки.

19 грудня 2007 року позивачем оскаржено зазначене рішення до Державної податкової адміністрації у Полтавській області.

15 січня 2008 року ДПА у Полтавській області прийнято рішення про продовження розгляду скарги та проведення перевірки з питань, викладених у скарзі. За результатами зазначеної перевірки Державною податковою інспекцією у м. Полтаві складено акт № 215/23-332/13960606 від 01.02.2008 року про результати позапланової документальної перевірки.

01 лютого 2008 року ДПА у Полтавській області прийнято рішення про результати розгляду скарги, яким рішення ДПІ у м. Полтаві № 0005432306/0 від 09.11.2007 р. залишено без змін, а скаргу без задоволення.

За результатами розгляду скарги позивача № 23 від 03 березня 2008 року, 17 квітня 2008 року ДПА України також прийнято рішення про залишення в силі рішення ДПІ у м. Полтаві № 0005432306/0 від 09.11.2007 р.

Відповідно до п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При цьому згідно ч.2 ст. 71 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В основу оскаржуваного рішення покладено висновок про те, що відсутність запису у книзі ОРО про рух готівки за фіскальним чеком № 2015 від 26.10.2007 р. свідчить про неоприбуткування готівки в сумі її фактичних надходжень (13 624,88 грн.).

Згідно ч. 2 п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого Постановою правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог гл. 4 Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Згідно ч. 5 п. 2.6. Положення суми готівки, що оприбутковуються повинні відповідати сумам, визначеним у відповідних касових документах. Згідно п. 4.2. Положення усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. При цьому відповідно до п. 7.19. Положення неоприбуткованою в касі готівкою вважається готівка, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами.

Готівка зі скриньки РРО в повній сумі її фактичних надходжень (13 624,88 грн.) після оформлення Z-звіту була передана до центральної каси підприємства, де був оформлений прибутковий касовий ордер № 30224 від 26.10.2007 та зроблено відповідний запис у касовій книзі. 26.10.2007 року касою підприємства зазначена готівка була здана до установи банку (копія супровідної до сумки з готівкою № 256 від 26.10.2007р.) та зарахована останнім на поточний рахунок підприємства, що підтверджено банківською випискою від 29.10.07р.

Таким чином, підприємством позивача виконано вимоги ч. 2. п. 2.6 Положення - здійснено облік зтівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Факт відображення операції з оприбуткування готівки у касовій книзі підприємства як і наявність всіх інших, окрім запису в книзі обліку розрахункових операцій, документів не спростовується і навіть підтверджується відповідачем в акті позапланової перевірки № 215/23-332/13960606 від 01.02.2008 року.

Окрім того, ч. 3 п. 2.6 Положення визначає оприбуткування готівки у разі проведення готівкових ззрахунків із застосуванням РРО (РК) як облік готівкових коштів у сумі їх фактичних надходжень у книзі 5ліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

У книзі обліку розрахункових операцій № 21088/1634001999/7, зареєстрованої у ДПІ у м. Полтаві для використання з реєстратором розрахункових операцій Оаіесз МР 500 Т, що належить ТОВ „Колос" та була досліджена при перевірці, у розділі 1 „Фіскальні звітні чеки" підклеєно фіскальний звітний чек № 2015 від 26.10.2007 р., який свідчить про відображення у фіскальній звітній пам'яті надходження готівки 26.10.07 року в сумі 13 624,88 грн.

Нездійснення підприємством запису в книзі обліку розрахункових операцій є порушенням п. 7.5.

Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок (затв. Наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 614), який передбачає підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО та щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків і не може вважатися неоприбуткуванням готівки в розумінні Указу Президента України від 12.06.95 року № 436/95 „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки". За таких обставин, відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач не довів правомірність свого рішення в частині визначення складу вчиненого позивачем порушення.

Підстави та порядок проведення органами ДПС планових і позапланових перевірок, а також умови допуску посадових осіб до проведення планових та позапланових перевірок в частині, не врегульованій Законом про РРО, визначені ст.ст. 11-1, 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 № 509 -XI1 (далі - „Закон про ДПС").

Так, відповідно до ч. 4 ст. 11-1 Закону про ДПС право на проведення планової виїзної перевірки платника податку надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до такої перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. При цьому позивача не було повідомлено про проведення перевірки, що також не спростовується відповідачем.

З направлень на перевірку №№ 3510, 3511 від 26.10.07 виданих Головою ДПА у Полтавській області вбачається, що посадовим особам ДПА доручалось провести саме планову перевірку ТОВ „Колос".

Проте, згідно ч. 7 ст. 11-1 Закону про ДПС перевірка в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України про „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та сфери послуг" та «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» вважаються позаплановими перевірками.

За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправність рішення ДПІ у м. Полтаві № 0005432306/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій та позовні вимоги було задоволено.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає рішення суду першої інстанції таким, що не відповідає дійсним обставинам справи та прийнятим з порушенням норм чинного законодавства, виходячи з наступного.

Працівниками ДПІ у м. Полтаві 29.10.2007 р. проведено перевірку складу-магазину, що належить ТОВ «Колос» та складено акт «Про результати позапланової перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності» від 29.10.07 р. №16010654/23-534 (далі -Акт). На підставі Акту перевірки винесено спірне рішення про застосування фінансових санкцій № 0005432306/0 від 09.11.2007р.

В ході проведення перевірки встановлено порушення п. 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті" затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. №637, а саме: не оприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскального звітного чеку №2015 від 26.10.2007 р. (виконаний о 18 год 23 хв., на суму 59121,55 грн.).

Статтями 15 та 16 Закону України №265/95-ВР від 06.07.95 р. „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами та доповненнями (в редакції Закону України від 01.06.2000 №1776-111) визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

На час проведення перевірки (акт перевірки від 29.10.2007 р.) підстави та порядок проведення позапланових виїзних перевірок, визначені статтею 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХИ (із змінами і доповненнями) стосуються перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з чим норми зазначеного Закону не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відповідно до пункту 2.6. розділу 2 „Порядку взаємодії підрозділів оперативного контролю при проведенні перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу" Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005р. №44 передбачено, що перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться за окремими планами органів державної податкової служби. З метою підвищення контролю' за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок. При цьому, за дорученням Кабінету Міністрів України можуть проводитись позапланові перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки.

Підрозділ контролю за розрахунковими операціями у своїй роботі керується вимогами „Порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності", затверджений наказом ДПА України від 04.04.2002 р. №155-ДСК, яким затверджена форма акту та направлення на право проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій.

Пунктом 7.1 статті 7 ..Контролю за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою" „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", визначено: „...вимоги цієї глави застосовуються під час перевірок підприємств (підприємців) органами контролю, які діють згідно із законодавством України. Періодичність проведення цих перевірок та строк, протягом якого вони здійснюються, визначають безпосередньо органи контролю". Згідно п. 7.2 "...перевірка безпосередньо за місцезнаходженням підприємства (підприємця) здійснюється на підставі документів, визначених законодавством України за певний період - квартал, півріччя, рік тощо (але не менше ніж один раз на три місяці).

Згідно п. 2.6 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні,, затвердженого Постановою Правління Національного банку України із змінами та доповненнями № 454 від 13.12.2006 р.: "...уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватись. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Зазначена норма „Положення" не дотримана ТОВ „Колос", що зафіксовано актом перевірки від 29.10.2007 р.

Указом Президента України № 436/95 від 12.06.1995 р. з метою подальшого вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобов'язань перед бюджетами і державними цільовими фондами , встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та / або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Як свідчать вищенаведені обставини, позивач не після вилучення готівки з реєстратора розрахункових операцій, позивач не оприбуткував готівку згідно вимог . 2.6 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Позивач оприбуткував позивач готівку лише при внесенні до каси підприємства. Тобто в передбачений законодавством спосіб та час (при вилученні з реєстратора розрахункових операцій) готівка не була оприбуткована, тому в наявності порушення передбачене ст. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 р.

Таким чином, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню на підставі п. 3, п. 4 ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про відмову у позові.

На час проведення перевірки (акт перевірки від 29.10.2007 р.) підстави та порядок проведення позапланових виїзних перевірок, визначені статтею 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХИ (із змінами і доповненнями) стосуються перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з чим норми зазначеного Закону не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відповідно до пункту 2.6. розділу 2 „Порядку взаємодії підрозділів оперативного контролю при проведенні перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу" Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом ДПА України від 11.10.2005р. №44 передбачено, що перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться за окремими планами органів державної податкової служби. З метою підвищення контролю' за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок. При цьому, за дорученням Кабінету Міністрів України можуть проводитись позапланові перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки.

Підрозділ контролю за розрахунковими операціями у своїй роботі керується вимогами „Порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності", затверджений наказом ДПА України від 04.04.2002 р. №155-ДСК, яким затверджена форма акту та направлення на право проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій.

Пунктом 7.1 статті 7 ..Контролю за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою" „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", визначено: „...вимоги цієї глави застосовуються під час перевірок підприємств (підприємців) органами контролю, які діють згідно із законодавством України. Періодичність проведення цих перевірок та строк, протягом якого вони здійснюються, визначають безпосередньо органи контролю". Згідно п. 7.2 "...перевірка безпосередньо за місцезнаходженням підприємства (підприємця) здійснюється на підставі документів, визначених законодавством України за певний період - квартал, півріччя, рік тощо (але не менше ніж один раз на три місяці).

Згідно п. 2.6 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні,, затвердженого Постановою Правління Національного банку України із змінами та доповненнями № 454 від 13.12.2006 р.: "...уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватись. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Зазначена норма „Положення" не дотримана ТОВ „Колос", що зафіксовано актом перевірки від 29.10.2007 р.

Указом Президента України № 436/95 від 12.06.1995 р. з метою подальшого вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобов'язань перед бюджетами і державними цільовими фондами , встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та / або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Як свідчать вищенаведені обставини, позивач не після вилучення готівки з реєстратора розрахункових операцій, позивач не оприбуткував готівку згідно вимог . 2.6 „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Позивач оприбуткував позивач готівку лише при внесенні до каси підприємства. Тобто в передбачений законодавством спосіб та час (при вилученні з реєстратора розрахункових операцій) готівка не була оприбуткована, тому в наявності порушення передбачене ст. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 р.

Таким чином, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню на підставі п. 3, п. 4 ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про відмову у позові.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п.3, п. 4 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державна податкова інспекція у м. Полтаві задовольнити.

Постанову Полтавський окружний адміністративний суд від 28.08.2008р. по справі№2-а-2671/08 скасувати.

Прийняти нову постанову.

якою ТОВ «Колос» у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Мельнікова Л.В. Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г. Повний текст постанови виготовлений 02.02.2009 р.