Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2009 р. м. Харків
колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів: - Подобайло З.Г., Григорова А.М.
при секретареві –Касян В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008 року по справі за адміністративним позовом Прокуратури Московського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю ”Караван-Харків” - про стягнення заборгованості перед бюджетом, -
В с т а н о в и л а:
У березні 2008 року Прокуратура Московського району м. Харкова звернулась до Харківського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі ДПІ у Московському районі м. Харкова з адміністративним позовом до ТОВ “Караван –Харків”, у якому просила стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом в сумі 16.150 грн.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що за результатами проведеної ДПІ у Московському районі м. Харкова перевірки господарської одиниці відповідача було встановлено порушення пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, та прийнято рішення № 0001682303 від 28 березня 2007 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 16.150 грн.
Зазначене рішення було оскаржено відповідачем відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, рішенням ДПА у Харківській області від 21 травня 2007 року скарга залишена без задоволення, рішенням ДПА України від 02 серпня 2007 року скарга відповідача залишена без задоволення, рішення ДПА у Московському районі м. Харкова залишено без змін.
Це рішення в судовому порядку відповідачем не оскаржувалось і є обов’язковим до виконання, але на теперішній час зазначені штрафні (фінансові) санкції відповідачем не сплачені.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Прийняте рішення суд першої інстанції обґрунтовує тим, що відповідно до положень статті 238 Господарського кодексу України застосовані до відповідача штрафні (фінансові) санкції є адміністративно-господарськими, та згідно статті 250 Господарського кодексу України можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення правил здійснення господарської діяльності.
Порушення було встановлено під час здійснення перевірки, а саме 19 березня 2007 року, позов був пред’явлений 20 березня 2008 року, тобто за межами встановленого строку, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Будучи незгодною з постановою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова в своїй апеляційній скарзі просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду, вважаючи її незаконною та необґрунтованою у зв’язку з порушенням норм процесуального та матеріального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи, та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
В запереченнях на апеляційну скаргу “Караван-Харків” вважає апеляційну скаргу необґрунтованою та просить залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді Харківського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скаргах доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова підлягає задоволенню, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008 року –скасуванню, відповідно до пунктів 3, 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 частини 1 частини 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” податкові органи здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 10 зазначеного Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Відповідно до статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
За матеріалами справи встановлено, що фахівцями Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова, на підставі посвідчень 3578 від 14 березня 2007 року та № 585 від 14 березня 2007 року, було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці гіпермаркет “КАРАВАН”, що розташований за адресою: м. Харків, вул. Героїв Праці ріг вул. Барабашова, та належить суб’єкту підприємницької діяльності ТОВ “Караван –Харків”, а саме: каси № 16.
За результатами проведеної перевірки був складений акт № 20340100/2303 від 19 березня 2007 року, яким зафіксоване порушення пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, - невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 3.230 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було прийнято рішення № 0001682303 від 28 березня 2007 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 16.150 грн.
Не погодившись з зазначеним рішенням, 06 квітня 2007 року ТОВ “Караван-Харків” звернулося до Державної податкової адміністрації у Харківській області зі скаргою, у якій зазначило, що інкасування грошових коштів на касі № 16 було проведено у відповідності до діючого законодавства в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій з урахуванням особливостей працюючої на підприємстві системи пневмотранспортування грошових коштів.
За результатами розгляду зазначеної скарги 21 травня 2007 року ДПА у Харківській області прийнято рішення, яким скаргу ТОВ “Караван –Харків” залишено без задоволення, а рішення ДПА у Московському районі м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій –залишено без змін.
19 червня 2007 року ТОВ “Караван –Харків” звернулося зі скаргою № 426 до Державної податкової адміністрації України на рішення ДПА у Московському районі м. Харкова № 0001682303 від 28 березня 2007 року.
За результатами розгляду зазначеної скарги прийнято рішення № 15330/7/25-0415 від 02 серпня 2007 року, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення –без змін.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 2 “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Пункт 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачає, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як вбачається з даних Х-звіту, зробленого 19 березня 2007 року о 16 год. 48 хв. (а.с. 23 обор.), під час здійснення перевірки готівка у сейфі складала 4.548,90 грн.
На цей момент у касі № 16 гіпермаркету “Караван” знаходилось 1.318,90 грн., що підтверджується описом готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, зробленим старшим касиром ТОВ “Караван-Харків” Присяжною К.В. (а.с. 23), поясненнями тієї ж особи, зробленими під час проведення перевірки.
Також цей факт не заперечується ТОВ “Караван-Харків” у скарзі на адресу Державної податкової адміністрації України (а.с. 68-71).
Дані, які би свідчили про вилучення грошових коштів з місця проведення розрахунків (РРО - DATECS FP 3570 N ДО 06009200) з проведенням операції “службова видача” відповідачем не надані ні під час проведення перевірки, ні судам першої та апеляційної інстанції.
Обґрунтування стверджень відповідача (викладено в скарзі від 19 червня 2007 року на адресу ДПА України) стосовно того, що службова видача відбулася, суперечать положенням ст.ст. 2, 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та фактичним обставинам, встановленим під час здійснення перевірки.
Статтею 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Частиною 1 ст. 239 Господарського кодексу України визначені види адміністративно-господарських санкцій, які можуть бути застосовані до суб’єктів господарювання органами державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом.
Штрафні (фінансові) санкції, передбачені Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” є за своєю сутністю адміністративно-господарською санкцією.
Як вбачається з матеріалів справи, порушення відповідачем положень Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено ДПІ у Московському районі м. Харкова під час перевірки останнього 19 березня 2007 року, рішення про застосування фінансової санкції позивачем прийняте 28 березня 2007 року (в цей же день вручено директору ТОВ “Караван-Харків”)
Згідно зі статтею 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що адміністративно-господарська санкція ДПІ у Московському районі м. Харкова застосована до відповідача в межах строку, визначеного ст. 250 ГК України.
Статтею 25 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб’єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Якщо протягом зазначеного терміну суб'єкт господарювання не сплатив суму штрафу до бюджету та не оскаржив рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, орган ДПС відповідно до п.11 частини першої ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та п.2 ст.50, п.4 ст.17, ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства звертається до суду з позовною заявою про стягнення суми заборгованості, що обліковується за таким суб’єктом.
Згідно вихідного штампу, Прокуратура Московського району м. Харкова звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі ДПІ у Московському районі м. Харкова до ТОВ «Караван-Харків»14 березня 2008 року (зареєстровано судом 20 березня 2008 року), тобто в межах строків, передбачених 99 КАС України.
Згідно з пунктами 3 та 4 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, - підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п.п. 3, 4, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова - задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008 року –скасувати.
Адміністративний позов Прокуратури Московського району м. Харкова пред’явлений в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Караван –Харків” на користь держави заборгованість перед бюджетом в розмірі 16.150 грн.
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної чинності з моменту її оголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом місяця.
Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді – (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 09 лютого 2009 року.
Згідно з оригіналом
Суддя Л.В. Мельнікова