КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про витребування доказів та зупинення провадження в адміністративній справі
26 травня 2015 року 810/65/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Луценко К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БМБ Бленд" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,
за участю представників сторін:
позивача - Іліка Н.І. довіреність від 24.10.2014 №226
відповідача - не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось з позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "БМБ Бленд" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 29 серпня 2014 року №0015281703.
В судовому засіданні 26 травня 2015 року позивачем було заявлене клопотання про необхідність повторного витребування від відповідача пояснень з приводу підстав застосування до позивача штрафних санкцій, детального розрахунку суми заборгованості, на підставі якої контролюючим органом прийняте рішення про застосування штрафних санкцій, а також щодо підстав та періоду, за який контролюючим органом нараховано штрафні санкції та пеню.
Крім того, у судовому засіданні 26 травня 2015 року представник позивача надав суду клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з необхідністю витребування доказів.
Розглянувши клопотання позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Ухвалами суду від 16 січня 2015 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 28 січня 2015 року.
Водночас, пунктом 4 ухвали від 16 січня 2015 року про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду судом витребувано у Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області розрахунок штрафних санкцій, застосованих рішенням від 29 серпня 2014 року №0015281703 із поясненнями про підстави для застосування штрафних санкцій, картку особового рахунку позивача по ЄСВ за період з 1 січня 2014 року.
Утім, вимог пункту 4 ухвали суду від 16 січня 2015 року у вказаній частині Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не виконано.
З врахуванням вищевикладеного, ухвалою суду від 16 лютого 2015 року судом було повторно витребувано від Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області письмові пояснення про підстави застосування штрафних санкцій та пені із розрахунками застосованих санкцій, пені та вказівкою на період, за який застосовано санкції та пеню. Наведені докази відповідача зобов'язано надати у строк до 10 березня 2015 року.
На виконання вказаної ухвали, відповідачем надані заперечення на адміністративний позов від 10 березня 2015 року вх.№3217/15, разом з тим, зміст заперечення не містив жодних відомостей про підстави застосування штрафних санкцій, пені, періоду та відповідного розрахунку, що витребувані судом ухвалами від 16 січня 2015 року та від 16 лютого 2015 року.
Ухвалою суду від 7 квітня 2015 року судом втретє витребувано у Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області письмові пояснення, а також детальний розрахунок суми заборгованості, на підставі якого контролюючим органом визначено суму штрафних санкцій та пені, у зв'язку з чим провадження у справі було зупинено до 29 квітня 2015 року.
Однак, ні станом на 29 квітня 2015 року, ні станом на дату судового засідання, призначеного на 26 травня 2015 року від Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області документів на виконання вимог ухвал Київського окружного адміністративного суду від 16 січня 2015 року, 16 лютого 2015 року та 7 квітня 2015 року, не надходило.
Відповідно до ст. 129 Конституції України та ст. 14 КАС України рішення суду є обов'язковими для виконання на всій території країни.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч. 4 ст. 71 КАС України, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Суд вважає, що вирішення спору та встановлення фактичних обставин справи потребує з'ясування юридичних підстав застосування до позивача штрафних санкцій та пені, а також встановлення суми основного зобов'язання та пені, що були взяті для розрахунку штрафних санкцій, періоду та підстав їх виникнення.
Суд звертає увагу, що витребувані документи та інформація мають доказове значення у справі і впливають на законність і обґрунтованість судового рішення та вирішення справи протягом розумного строку, відсутність зазначених документів створює значні перешкоди у розгляді справи та прийнятті законного рішення по суті.
При цьому, витребування доказів є не правом, а обов'язком суду, що направлений на повний та всебічний розгляд справи.
У відповідності до положень п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Внаслідок грубого нехтування Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області вимог суду, викладених в ухвалах про витребування доказів від 16 лютого 2015 року та 7 квітня 2015 року, суд змушений вийти за межі строків розгляду справи, передбачених КАС України.
Крім того, у зв'язку з систематичним невиконанням вимог суду зі сторони Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, суд позбавлений можливості всебічно і повно розглянути дану адміністративну справу.
Згідно з ч. 4 ст. 11 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 КАС України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Поряд з цим, відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 156 КАС України суд може зупинити провадження у справі за наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
Таким чином, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до отримання доказів, які містять в собі відомості про обставини, що мають значення для справи і впливають на законність і обґрунтованість судового рішення.
Водночас, суд попереджає, що за приписами ч. 3 ст. 14 КАС України невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 1853 Кодексу України про адміністративні правопорушення, встановлено відповідальність за вчинення дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил.
Суд також попереджає і про кримінальну відповідальність посадових та службових осіб за умисне невиконання ухвали суду, що набрала законної сили, або перешкоджання її виконанню, відповідно до статті 382 Кримінального кодексу України.
При цьому, суд звертає увагу, що виявленні під час розгляду справи порушення є підставою для постановлення окремої ухвали і направлення її суб'єкту владних повноважень в порядку, передбаченому ст. 166 КАС України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Керуючись статтями 11, 71, 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Витребувати докази по справі від відповідача:
- картку особового рахунку з єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 року по грудень 2013 року ( у разі, якщо штрафні санкції були розраховані за інший період - з першого місяця, в якому виникла заборгованість, що стала підставою для застосування штрафних санкцій рішенням від 29 серпня 2014 року №0015281703);
- детальний розрахунок суми заборгованості, на підставі якої контролюючим органом визначено суму штрафних санкції, що містить посилання на підстави виникнення заборгованості; період, за який виникла заборгованість; склад заборгованості з урахуванням сум, штрафних санкцій і пені, нарахованих контролюючим органом і сум, сплачених позивачем або зарахованих у рахунок погашення заборгованості у якості наявної переплати;
- детальний розрахунок штрафної санкції та пені відповідно до оскаржуваного рішення від 29 серпня 2014 року №0015281703 із поясненнями відносно періоду, за який застосовані штрафні санкції та нарахована пеня;
- письмові пояснення щодо порядку та методу розрахунку штрафних санкцій з посиланням на конкретні докази, які свідчать про несплату чи несвоєчасну сплату ЄСВ і посиланням на відповідні відомості у картці особового рахунку позивача.
- письмові пояснення щодо періоду, за який виникла пеня у розмірі 4147,12 грн., у контексті того, що рішенням від 29 серпня 2014 року №0015281703 у якості періоду, за який стягується пеня вказано «з 22 жовтня 2013 року по 23 серпня 2014 року»;
- письмові пояснення щодо існування будь-яких інших рішень контролюючого органу, що вплинули на суму заборгованості, на підставі якої відповідачем розраховано суму штрафних санкцій та пені, і сум, що були зараховані в рахунок погашення цих зобов'язань.
3. Витребувані докази надати в строк до 16 червня 2015 року або в судове засідання.
4. Зупинити провадження в адміністративній справі до 16 червня 2015 року, призначивши судове засідання на 16 червня 2015 року о 14:00 год.
5. Попередити Броварську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про відповідальність за невиконання судових рішень, яка передбачена приписами ч. 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду в частині витребування доказів набирає законної сили з моменту постановлення і не може бути оскаржена окремо. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 5 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кушнова А.О.