Постанова № 44376235, 19.05.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2015
Номер справи
820/19164/14
Номер документу
44376235
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2015 р. Справа № 820/19164/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Григорова А.М. , Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» та Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2015р. по справі № 820/19164/14

за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів , Державної казначейської служби України в особі Головного управління Державного казначейства України у Харківській області

про скасування вимоги,

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Державної казначейської служби України в особі Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів щодо відмови в поверненні зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. на поточний рахунок ПАТ "Харківський підшипниковий завод" та зобов'язати надати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету передав його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;

- стягнути з Держбюджету України суму зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 гри. на поточний рахунок ПАТ "Харківський підшипниковий завод" ;

- визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів щодо відмови ПАТ "Харківський підшипниковий завод" в поверненні зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. в рахунок сплати Єдиного соціального внеску;

- зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів здійснити зарахування зайво сплачених позивачем авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. в рахунок сплати Єдиного соціального внеску у розмірі 4175883,00 грн.;

- зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів здійснити відповідні коригування в облікової картці особливого рахунку платника податків ПАТ "Харківський підшипниковий завод", а саме суму переплати з авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. зарахувати у в рахунок сплати Єдиного соціального внеску;

- скасувати винесену Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. № Ю 96-25.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2015 року частково задоволено позов Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод".

Стягнуто з Державного бюджету України суму зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 2331900,0 грн. на поточний рахунок ПАТ "Харківський підшипниковий завод" .

Скасовано винесену Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. № Ю 96-25.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Позивач, не погодившись з даним рішенням суду подав апеляційну скаргу, посилаючись на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовані норми матеріального і процесуального права , просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2015 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог, прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, подав апеляційну скаргу, вважає що судом при винесенні постанови порушено норми матеріального та процесуального права , просить суд скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2015 року в частині задоволення адміністративного позову , прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи у їх сукупності, постанову суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню , виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається , що 10.10.2014 року позивач звернувся до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, з листом за № 218/83-2-11 в якому просив на підставі п.п.17.1.10 п.17 ст.17, п.87.1 ст. 87, ст. 43 Податкового кодексу України повернути йому зайво сплачені внески з податку на прибуток підприємств в розмірі 4175883,00 грн. шляхом погашення заборгованості по єдиному соціальному внеску (код бюджетної класифікації 71010000).

Листом від 21.10.2014 о. за № 9800/10/28-09-46-31 Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів повідомила позивача про неможливість такого зарахування, оскільки Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

10.10.2014 р. Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів було надано лист за № 219/83-2-11 від 10.10.2014 р., в якому позивач просив провести повернення зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. на поточний рахунок позивача, вказавши при цьому, що данні грошові кошти будуть перераховані в оплату боргу по єдиному соціальному внеску.

21.10.2014 р. Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів листом за № 9801/10/28-09-46-31 повідомила позивача про відправлення зазначеної інформації на адресу координаційно-моніторингового департаменту Межрегіонального головного управління - Центрального офісу з обслуговування великих платників МГУ Міндоходів і зборів України для прийняття рішення.

10.11.2014 р. позивачем одержано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. № Ю 96-25, в якої Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів визначила суму недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 5063684,8 грн.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того , що сума надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств позивача станом на 01.01.2015р. складає 2331900,00грн., тому вона підлягає стягненню на його користь. Також, судом першої інстанції скасована вимога Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. № Ю 96-25.

Відмовляючи у задоволенні іншої частини позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того , що інших надміру сплачених позивачем сум з авансових внесків з податку на прибуток підприємств не встановлено, а належним способом захисту в даному випадку є стягнення відповідної суми на банківський рахунок позивача.

Проте, колегія суддів частково не погоджується з висновком суду першої, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до п.п.3-5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 N 787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за N 1650/24182, який набрав чинності 15.10.2013 року, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Норми аналогічного змісту містилися також в Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженому наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 р. N 226 (у редакції наказу Державного казначейства України від 29 травня 2008 р. N 181), зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за N 1000/7288.

Адміністрування податків і зборів (обов'язкових платежів) визначено розділом II Податкового кодексу України

У відповідності до п. 40.1 ст. 40 Податкового кодексу України цей розділ визначає порядок адміністрування податків та зборів, визначених у розділі І цього Кодексу, а також порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи.

Статтею 43 Податкового кодексу України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Відповідно до п.п. 43.1. ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Пунктом 43.2. ст. 43 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків банківського рахунку.

Згідно із п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

У відповідності із п. 43.5 ст. 43 Податкового Кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Судом апеляційної інстанції встановлено , що станом на 01.10.2014р. у позивача мається сума надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 9421115,0грн., що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств станом на 08.12.2014 р., картками особового рахунку з податку на прибуток та авансовому платежу з податку на прибуток за 2013-2014 р.

Вказана сума виникла внаслідок наступного:

В січні 2013 р. позивачем нараховано до сплати авансових внесків в розмірі 1440969,0 грн., в лютому 2013 р. 964969,0 грн., що не заперечується відповідачем.

11.02.2013 року позивачем подана нова звітна декларація з податку на прибуток за 2012 р. (річна ). Відповідно до наданої декларації позивачем нарахований податок на прибуток у розмірі 6468695,0 грн., внаслідок чого по облікової картці з податку на прибуток переплата складає 7804876,0 грн. 1/12 податку на прибуток , виходячи з даних річної декларації складає 539057,0 грн.

В грудні 2012р. відповідачем проведено планову документальну перевірку підприємства позивача за наслідками якої складено акт № 603/41-1/05808853 від 20.12.12 р. , відповідно до висновків якого за 1 и 2 квартали 2012 року донараховано податок на прибуток в розмірі 386 868,0 грн., в т.ч. з врахуванням донарахованих сум податку розмір податку на прибуток складав 6855563,0 грн. , (1/12 податку на прибуток складає - 571297,0 грн.). Зазначена сума нараховувалась позивачем щомісячно з березня 2013 р. по лютий 2014 р., що не заперечується відповідачем.

Тобто, фактично за період з 01.01.2013р. по 31.12.2013 підприємством було нараховано авансові платежі з податку на прибуток у сумі 8118908,0 грн.

За період з 01.01.2013 по 22.12.2014 р. позивачем перераховано авансових внесків з податку на прибуток 12 737 502,0 грн., з яких 6 402 655,0 грн. сплачені грошовими коштами (платіжні доручення від 01.04.2013, від 31.05.2013 р.), а 6 334 847,0 грн. були переведені в січні, лютому, березні та квітні 2013 р. з податку на прибуток підприємств в рахунок авансових внесків з податку на прибуток, оскільки за результатами роботи підприємства позивача за 2012 р. була переплата по податку на прибуток підприємств.

31.01.2013 р. Постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/486/13-а, яка залишена в законної силі ухвалою Харківського окружного суду по справі № 820/486/13-а від 19.02.2013 р., СДПІ по роботі з ВПП ум. Харкові ДПС зобов'язано зарахувати переплату з податку на прибуток в рахунок авансового платежу з податку на прибуток за січень 2013 р. в розмірі 1 440 969,0 грн.

05.03.2013 р. Постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/1266/13-а, яка залишена без змін ухвалою Харківського окружного суду , СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові ДПС зобов'язано зарахувати переплату з податку на прибуток в рахунок авансового платежу з податку на прибуток за лютий 2013 р. в розмірі 964 969,0 грн.

Зарахування переплати з податку на прибуток підприємств в рахунок авансового платежу з податку на прибуток за березень 2013 р. в сумі 571 297 ,0грн., в квітні 2013 р. в сумі 2 881 612, 0 грн. було здійснено відповідачем добровільно, згідно листів позивача.

По результатам складання декларації з податку на прибуток за 2013 р. підприємством було нараховано податок на прибуток за 2013 р. 1372923,0 грн., у зв"язку з чим було зменшено нараховані авансові платежі з податку на прибуток (за період з 01.01.2013р. по 31.12.2013 р.) на 6745985,0 грн., оскільки підприємство фактично переплатило авансові внески з податку на прибуток у 2013 р.

До матеріалів справи надані платіжні доручення, які підтверджують сплату податку на прибуток підприємств в 2012 р. грошовими коштами, тобто маючі переплату з податку на прибуток підприємств, відповідачем сума переплати в розмірі 6334 847,0 грн. зарахована в рахунок по сплаті авансових внесків з податку на прибуток підприємств.

Тобто, колегією суддів встановлено , що кошти були зараховані до податку на прибуток шляхом заліку переплати за іншими податковими платежами , які були сплачені коштами.

Податковий орган вважає, що дані суми не підлягають поверненню, оскільки вони не були сплачені коштами по платежу податок на прибуток, а зараховані шляхом зменшення сум по декларації з податку на прибуток.

Така позиція відповідача є помилковою, оскільки фактично сплата до бюджету відбулася грошовими коштами, а лише потім було зменшено призначення платежу у зв'язку із наявною переплатою.

Наведене підтверджується поясненнями сторін та матеріалами справи, однак не враховано судом першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку , що сума в розмірі 4175883,00грн. підлягає стягненню на банківський рахунок позивача в повному розмірі відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України , як надміру сплачена з авансових внесків з податку на прибуток підприємств.

Враховуючи часткове задоволення судом першої інстанції позовних вимог та стягнення з Державного бюджету України суму зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 2331900,0 грн. на поточний рахунок ПАТ "Харківський підшипниковий завод" , колегія суддів вважає за необхідне задовольнити апеляційну скаргу позивача в частині стягнення з Державного бюджету України суми зайво сплаченого авансового внеску по податку на прибуток підприємств у розмірі 1843983,0 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод», а постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні цієї частини позовних вимог скасувати з прийняттям нової постанови.

Позивач вважає неправомірною відмову в зарахуванні зайво сплачених податкових зобов'язань по авансових внесках по податку на прибуток приватних підприємств в рахунок погашення недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка потягла виникнення у позивача недоїмки за січень 2014 з єдиного внеску та прийняття спірної вимоги, посилаючись на п.п. 40.1 ст. 40, п.п. 43.4 ст. 43, п.п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що порядок повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань є однаковим та єдиним для податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки адміністрування вказаних платежів здійснюють органи Міністерства доходів і зборів України.

Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог в цій частині, колегія суддів виходить з наступних приписів чинного законодавства.

Так, відповідно до ч.4 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПК України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом;

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Податкового кодексу України цей Кодекс не регулює питання, зокрема, погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п. 40.1 ст.40 Податкового кодексу України цей розділ визначає порядок адміністрування податків та зборів, визначених у розділі I цього Кодексу, а також порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи.

З наведеного вбачається, що поняття адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не включає в себе питання погашення таких платежів, як це помилково стверджує позивач.

В підтвердження даного висновку слугує те, що нормативно окремо, ніж для податкових платежів, врегульований порядок повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску у Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженому Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 N 450, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 17 вересня 2013 р. за N 1601/24133, згідно п.п.1,2 якого цей Порядок розроблено на виконання статей 9, 11, 26 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) та визначає процедуру зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - платники єдиного внеску), сум помилково сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Крім того, до поняття "грошове зобов'язання", яке міститься в нормах статті 43 Податкового кодексу України, на яку посилається позивач, не віднесено суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Крім того, приписи ст. 95 Податкового кодексу України щодо порядку погашення податкового боргу жодним чином не застосовуються при стягненні заборгованості з єдиного соціального внеску, що також свідчить про те, що питання погашення податкового боргу та недоїмки з єдиного соціального внеску не є складовою адміністрування вказаних платежів. Відповідно, дані питання регулюються окремими нормами - Податкового кодексу України - в частині погашення податкового боргу та Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - в частині погашення нарахувань єдиного соціального внеску.

З огляду на зазначене, позиція позивача базується на невірному розумінні понять "грошове зобов'язання" та "адміністрування податків, зборів, платежів".

З матеріалів справи вбачається, що за позивачем рахується недоїмка зі сплати єдиного внеску, штрафу та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 5063684,80 грн. , яка виникла за рахунок самостійно визначеного зобов'язання платником в розрахунку від 12.09.2014р. № 1411242599 на суму 2399539,89грн. та від 14.10.2014р. № 1412511440 на суму 2664144,89грн.

У зв'язку з наявністю згідно даних особового рахунку по ПАТ «Харківський підшипниковий завод» на кінець жовтня 2014 року заборгованості СДПІ направлено на адресу підприємства вимогу про сплату боргу по ЄСВ від 04.11.2014 року № Ю-96-25 на суму заборгованості 5 063 684,80 грн.

Наявність зазначеної заборгованості підтверджується позивачем, оскільки саме для її погашення він звернувся до СДПІ з проханням здійснити зарахування зайво сплачених позивачем авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. в рахунок сплати Єдиного соціального внеску у розмірі 4175883,00 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою і та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Тобто, враховуючи наведене , колегія суддів вважає , що на момент прийняття оскаржуваної вимоги у податкового органу були наявні підстави для її формування та надіслання позивачу.

На підставі викладеного, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів щодо відмови ПАТ "Харківський підшипниковий завод" в поверненні зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. в рахунок сплати Єдиного соціального внеску; зобов'язання Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів здійснити зарахування зайво сплачених позивачем авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. в рахунок сплати Єдиного соціального внеску у розмірі 4175883,00 грн.; зобов'язання Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів здійснити відповідні коригування в облікової картці особливого рахунку платника податків ПАТ "Харківський підшипниковий завод", а саме суму переплати з авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. зарахувати у в рахунок сплати Єдиного соціального внеску; скасування винесеної Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. № Ю 96-25 задоволенню не підлягають у зв'язку з їх необґрунтованістю та відповідно в цій частині задовольняється апеляційна скарга податкового органу.

Враховуючи наведене , постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» про скасування винесеної Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 року № Ю 96-25 підлягає скасуванню з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову у задоволенні цих вимог.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягають , оскільки належним способом захисту порушеного права в даному випадку є стягнення (повернення) відповідної суми на банківський рахунок позивача.

Доводи апеляційної скарги СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів щодо неможливості повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток з посиланням на наявність у позивача заборгованості по сплаті єдиного внеску, яка не є податковим боргом, є безпідставними , оскільки наявність боргу з єдиного внеску не може бути підставою для відмови позивачу в поверненні зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств на поточний рахунок позивача та не передбачено чинним законодавством. Податковим Кодексом України тощо.

В іншій частині постанова суду першої інстанції постанова суду першої інстанції ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст.200 КАС України є підставою для залишення апеляційних скарг без задоволення, а постанови суду першої інстанції в цій частині - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, 200, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2015 року у справі № 820/19164/14 скасувати в частині відмови у задоволення позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України суми зайво сплаченого авансового внеску по податку на прибуток підприємств у розмірі 1843983,0 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» та в цій частині прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України суми зайво сплаченого авансового внеску по податку на прибуток підприємств у розмірі 1843983,0 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» (61089, Україна, м. Харків, пр.. Фрунзе, 3, код ЄДРПОУ 05808853, п/р 26009001304474 в АТ «ОТП Банк», МФО 300528 м.Київ).

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2015 року у справі № 820/19164/14 скасувати в частині задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» про скасування винесеної Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 року № Ю -96-25 та в цій частині прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» відмовити.

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2015 року у справі № 820/19164/14 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М. Повний текст постанови виготовлений 25.05.2015 р.