
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2015 р. Справа № 876/3299/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.02.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання недійсним та скасування подання на звільнення з військової служби,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання недійсним та скасування подання на звільнення з військової служби.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що постановою суду, скасовано висновок атестаційної комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 14.03.2011 року про невідповідність позивача займаній посаді та звільнення його з військової служби у зв'язку із закінченням строку дії контракту, а тому позивач вважає, що подання Івано-Франківського обласного військового комісара від 17.03.2011 року про звільнення з військової служби, прийняте відповідачем на підставі вказаного висновку комісії є протиправним.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.02.2015 року в позові відмовлено з тих підстав, що зазначене подання носить суто рекомендаційний характер і є лише підставою для подальшого прийняття рішення про наявність або відсутність підстав для звільнення позивача з військової служби, а його скасування не може бути підставою для відновлення порушених прав позивача.
Не погодившись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив постанову в апеляційному порядку та просить скасувати таку та прийняти нову про задоволення позовних вимог.
Апелянт вважає, що суд першої інстанції не звернув увагу на заяву позивача про збільшення позовних вимог про визнання недійсним та скасування подання на звільнення з військової служби ще із тих підстав, що при оформленні оскаржуваного подання у ОСОБА_1 не відбирався рапорт на звільнення з військової служби.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 п.9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Як передбачено ч.1 ст.2 цього ж Кодексу завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Із наведених положень убачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням.
Таким чином, підставами для визнання актів недійсними, є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеної законом компетенції органу, який видав(затвердив) цей акт. Крім того, обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та законних інтересів позивача. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у адміністративного суду відсутні підстави для задоволення позову.
Суди, розглядаючи справи цієї категорії, повинні ураховувати інтереси сторін і вирішувати такі спори залежно від установленого та на підставі закону.
Судом апеляційної інстанції, з врахуванням встановленого судом першої інстанції, встановлено, що 18.03.2011 року військовим комісаром Івано-Франківського ОВК направлено начальнику управління особового складу-заступнику начальника штабу Західного оперативного командування подання від 17.03.2011 року на звільнення у запас з військової служби за п.«а» ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2233-XII від 25.03.1992 р. в зв'язку із закінченням строку дії контракту капітана ОСОБА_1, заступника військового комісара Надвірнянсько-Богородчанського об'єднаного районного військового комісаріату Івано-Франківської області Західного оперативного командування.
Наказом Командувача сухопутними військами Збройних Сил України №171 від 06.05.2011 року позивача по справі ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас за п. «а» ч.6 ст. 26 Закону України № 2233-XII від 25.03.1992 р. ( у зв'язку із закінченням терміну контракту).
Наказом військового комісара Надвірнянсько-Богородчанського ОРВК №82 від 20.06.2011 року ОСОБА_1 виключено із списків особового складу Надвірнянсько - Богородчанського ОРВК.
Покликання позивача на те, що безумовною підставою для внесення подання мав бути його рапорт на звільнення з військової служби не може бути прийнятим судом, оскільки таке подання не спричинило порушення прав та законних інтересів ОСОБА_1 (позивача) у публічно-правовій сфері.
Так відповідно до п.«а» ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2233-XII від 25.03.1992 р. контракт припиняється( розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом звільняються з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту.
Згідно п.п.1 п.35 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10.12.2008 № 1153/2008 контракт припиняється ( розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби ( крім випадку, передбаченого п.195 цього положення) за рішенням командування військової частини за наявності підстав, передбачених пунктами «а», «б», «в», «г», «е», «є», «ж», «и» ч.6 ст.26 Закону України» № 2233-XII від 25.03.1992 р.
Дане положення закріплене в п.2.12 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України 10.04.2009 № 170 та зареєстрованої Міністерствою Юстиції України 19.05.2009 року № 438/16454 з якого слідує, що контракт про проходження служби припиняється ( розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби за підставами, визначеними п. 35 Положення.
Суд першої інстанції аналізуючи приписи наведеної Інструкції вірно зазначив, що в поданні за даними особової справи військовослужбовця зазначаються: військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, посада, яку займає, ким призначений, дата, номер наказу, штатна категорія, номер штату, ВОС, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, грошовий оклад за посадою, форма допуску до державної таємниці, класність, вчене звання, науковий ступінь, для льотного складу: на яких літаках літає, загальний наліт та наліт у цьому році; повна підстава до звільнення з військової служби (підстави зазначені у частинах шостій і сьомій статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"). При оформленні подань на звільнення з військової служби військовослужбовців у розділі "Підстави для подання" для тих військовослужбовців, чиї посади скорочуються, вказувати дату та номер організаційної директиви Міністра оборони України, на підставі якої скорочується посада; дата народження (число, місяць, рік); з якого часу на військовій службі (число, місяць, рік початку військової служби. Якщо були перерви у військовій службі, то записуються послідовно всі періоди військової служби з зазначенням місяця та року прийняття на службу та звільнення); присвоєння військового звання (ким, коли, номер наказу); освіта: а) вища - який вищий навчальний заклад, в якому році та за якою спеціальністю закінчив; б) військова (військово-спеціальна) - військові навчальні заклади, у якому році, за якими спеціальностями закінчив; 36 участь у бойових діях , міжнародних миротворчих операціях (з якого часу, у складі якого контингенту (персоналу) та де); участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС (коли); наявність поранень (чи має поранення); державні нагороди, заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України (коли та які нагороди і відзнаки отримав); контракт (на який термін, з якого часу, чий наказ, дата та номер наказу); висновок атестаційної комісії військової частини (висновок, дата проведення комісії та номер протоколу); вислуга років станом на (дата, яким фінансовим органом проведено обчислення вислуги років на пенсію, кількість років, місяців і днів у календарному та окремо в пільговому обчисленні згідно з розрахунком). Стосовно військовослужбовців, які мають право на пенсію з урахуванням трудового (страхового) стажу, вказується також і про кількість років трудового стажу. За відсутності у військовослужбовця вислуги років (трудового стажу), яка дає право на пенсію, вказується розрахована штабом військової частини чи кадровим органом вислуга років і дата, станом на яку обчислена вислуга; постанова військово-лікарської комісії (номер свідоцтва про хворобу, дата та ким затверджено, затверджений висновок); забезпеченість житлом за рахунок Міністерства оборони України (гарнізони, де отримував житло за рахунок Міністерства оборони; яке житло і де має зараз; не має житла; потребує залишення на квартирному обліку після звільнення з військової служби). Таке право надається військовослужбовцям, які звільняються з військової служби за підставами: "за віком", "за станом здоров'я" та "у зв'язку зі скороченням штатів"; проведення бесіди (коли і хто проводив, термін та з яких питань проводиться бесіда зазначено в п. 12.7 Інструкції); направлення на військовий облік (зазначається найменування районного (міського) військового комісаріату); висловлення бажання проходити службу у військовому резерві (так, ні); на якій посаді доцільно використовувати в запасі (у військовому резерві) (зазначається найменування посади відповідно до рівня підготовки та набутого досвіду. У розділі "Підстави для подання" вказуються: частина статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за яким подається військовослужбовець до звільнення, підстави не надання військовослужбовцю права носіння військової форми одягу; якщо військовослужбовець не направлявся на обстеження військово- лікарською комісією, вказується причина цього (п. 235. Положення). Для заохочення військовослужбовців відзнакою Міністерства оборони України "Ветеран військової служби", звільнення з військової служби яких здійснюється іншими посадовими особами, направляється Подання для заохочення за їх підписом безпосередньо до кадрового органу Міністерства оборони України (п.12.10 Інструкції). Після отриманням військовою частиною відповідного висновку (постанови) військово-лікарської комісії документи щодо звільнення з військової служби військовослужбовців, визнаних військово-лікарською комісією не придатними до військової служби, оформляються та надсилаються до посадової особи, яка видає наказ про звільнення, негайно.
В оскаржуваному поданні військового комісара Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 30.03.2011 року підставою для звільнення ОСОБА_1 з військової служби у запас за п."а" ч.6 ст.26 Закону України № 2233-XII від 25.03.1992 року послужило неналежне виконання ним службових обов'язків, зокрема допущення помилок при відпрацюванні документів, порушення правил роботи з документами, які мають гриф обмеження доступу, не вміння співпрацювати з колективом та отримання незадовільної оцінки за результатами здачі підсумкової перевірки за 2010 рік.
Підсумовуючи наведені в поданні аргументи військовий комісар Івано-Франківського обласного військового комісаріату полковник Боловицьких І.М. робить висновок про невідповідність капітана ОСОБА_1 займаній посаді та клопочеться про його звільнення з військової служби в запас, саме за п. «а» ч.6 ст.26 Закону України № 2233-XII від 25.03.1992 р. - у зв'язку із закінченням строку контракту.
Частиною 1 ст.138 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Зважаючи на наведені приписи суд першої інстанції не встановив порушень оскаржуваним поданням прав та законних інтересів позивача, а тому прийшов до вірного висновку, що оскаржуване подання носить суто рекомендаційний характер і є лише підставою для подальшого прийняття рішення про аявність або відсутність підстав для звільнення позивача з військової служби, а його скасування не може бути підставою для відновлення порушених прав позивача.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Підсумовуючи, апеляційний суд приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Доводи апелянта висновків суду не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.212, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.02.2015 року у справі №809/1885/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя : В.П. Сапіга
Судді : І.М. Обрізко
Н.Г. Левицька
Повний текст виготовлено 19.05.2015р.