Справа № 317/2521/14-ц
№/п 2/317/78/2015
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2015 року Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - ГРОМОВОЇ І.Б.,
при секретарі Вишнякової В.В.
за участю прокурора: Шевейко Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації до Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_1, Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області, третя особа: Державна інспекція сільського господарства у Запорізькій області, про визнання незаконним та скасування рішення Розумівської сільської ради, визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю, скасування запису про державну реєстрацію державного акта, скасування запису у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, витребування та звільнення земельної ділянки та по зустрічному позову ОСОБА_1 до Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, Запорізької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Державна інспекція сільського господарства у Запорізькій області , про захист права власності,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до Запорізького районного суду Запорізької області звернувся прокурор району. Позовні вимоги прокурором були уточнені, в остаточному вигляді прокурор зазначив, що перевіркою проведеною прокуратурою району встановлено, що рішенням Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009 «Про затвердження проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1.» затверджено проект землеустрою та передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,1881 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд в АДРЕСА_2.
На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 отримано державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3 від 28.12.2009, кадастровий номер НОМЕР_2.
Прокурор вважає, що рішення Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009 є незаконним, оскільки прийнято всупереч вимогам ст. ст. 20, 55, 56, 207 Земельного кодексу України та розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 № 610-р «Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками», тому підлягає визнанню незаконним та скасуванню, а державний акт на право власності на земельну ділянку визнанню недійсними, з наступних підстав: спірна земельна ділянка належать до категорії земель лісогосподарського призначення та передана для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд без зміни їх цільового призначення. Передача земельних ділянок лісового фонду у власність для цілей будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд не передбачена чинним законодавством та суперечить вимогам Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісового фонду належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Відповідно до ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Однак, рішенням Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009 змінено цільове призначення землі - із земель лісогосподарського призначення спірну ділянку передано до категорії земель житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд. При цьому, у спірному рішенні не визначено, що при передачі землі у власність змінюється її цільове призначення.
Крім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 № 610-р зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, крім випадків будівництва чи реконструкції доріг, будівництва пунктів пропуску через державний кордон, будівництва та обслуговування об'єктів енергетичної інфраструктури, розміщення кладовищ.
Тобто, вилучення та зміна цільового призначення земельних ділянок лісового фонду з 10.04.2008 прямо заборонено. Усупереч вказаним нормам рішенням Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009 у приватну власність ОСОБА_1 передано земельну ділянку лісового фонду, яка не знаходяться у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.
Належність земель, за рахунок яких виділено земельну ділянку ОСОБА_1, до категорії земель лісогосподарського призначення підтверджується листом ДП «Запорізьке лісомисливське господарство від 22.05.2014 № 440, державним актом на право власності на суміжну земельну ділянку серії НОМЕР_4 від 16.05.2005 та планом зовнішніх меж земельної ділянки Розумівської сільської ради АДРЕСА_3, згідно з якими, суміжні земельні ділянки відносяться до земель Запорізького обласного управління лісового господарства. Крім того, те, що зазначена земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення підтверджується актом Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області від 27.05.2014.
Разом з тим, при прийнятті спірного рішення Розумівською сільською радою не було відшкодовано втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Статтею 207 Земельного кодексу України передбачений, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.
Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Рішенням Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009 не передбачалося відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва ОСОБА_1, яка набувала право власності на землю, що спричинило шкоду інтересам держави.
Крім того, прокурор вважає, що Розумівська сільська рада вийшла за межі своїх повноважень та розпорядилась земельною ділянкою, виділення якої належить до компетенції Запорізької обласної державної адміністрації.
Згідно зі ст. 122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.
Обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Таким чином, при прийнятті рішення № 10 від 09.10.2009, Розумівська сільська рада розпорядилась землями лісового фонду та вийшла за межі наданих законодавством повноважень.
Прокурор вважає, що рішення Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009 є незаконним та підлягає скасуванню. Таким чином, державний акт на право власності на земельну ділянку виданий на підставі незаконного рішення та у порушення ст. ст. 20, 55, 56, 207 Земельного кодексу України та розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 № 610-р «Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками», також, на думку прокурора є підставою для визнання його недійсним.
На підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3, виданого 21.12.2009, Реєстраційною службою Запорізького районного управління юстиції Запорізької області 29.05.2014 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про право власності № 5826767.
Оскільки державний акт підлягає визнанню недійсним, то і запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, за яким право власності на земельну ділянку (кадастровий номер: НОМЕР_2) зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі цього державного акту - підлягає скасуванню.
Оскільки позовні вимоги про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку є похідною та пов'язаною з позовною вимогою про визнання незаконним та скасування рішення, на підставі якого його видано, більш того обидві позовні вимоги підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства то їх слід розглядати одночасно. Крім того, перевіркою проведеною Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області 27.05.2014 встановлено, що на спірній земельній ділянці капітальні споруди відсутні, однак знаходяться дерев'яна альтанка та басейн, ділянка огороджена металевим парканом.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства» від 20.11.2011 з числа позовних вимог, на які не поширюється позовна давність, виключено вимоги про визнання незаконними правових актів органів державної влади та місцевого самоврядування, якими порушено право власності або інше речове право (п. 4 ч. 1 ст. 268 ЦК України).
Разом з тим, підпунктом 3 пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону встановлено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутись з позовом про визнання незаконним правового акту органу державної влади, орану влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи без урахування позовної давності.
Вказана правова позиція підтверджена постановою Пленуму Вищого господарського суду України №10 від 29.05.2013 «Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів» (п.1.1).
Таким чином, прокурор вважає, що не сплинув строк звернення до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009.
А тому, прокурор після уточнення позовних вимог просив, визнати незаконним та скасувати рішення Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009 «Про затвердження проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1.».
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3, виданий ОСОБА_1 28.12.2009.
Скасувати запис про державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 від 28.12.2009 під № 010926000921.
Скасувати запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію за ОСОБА_1 (і.н. - НОМЕР_1) права власності на земельну ділянку (кадастровий номер: НОМЕР_2) площею 0,1881 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, внесений на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3, виданого 21.12.2009.
Витребувати у ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інн - НОМЕР_1) на користь Запорізької обласної державної адміністрації земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_2) площею 0,1881 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2.
Зобов'язати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інн - НОМЕР_1) звільнити земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_2) площею 0,1881 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, шляхом демонтажу дерев'яної альтанки, басейну та металевого паркану.
Відповідачка ОСОБА_1 звернулася до суду з зустрічним позовом до Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, Запорізької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Державна інспекція сільського господарства у Запорізькій області про захист права власності.
В своїх зустрічних вимогах ОСОБА_1 просила визнати за нею право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2, розташовану за адресою АДРЕСА_2 площею 0,1881 га.
Позови було об*єднано у зв*язку з тим, що предметом позовів є спірна земельна ділянка та сторонами по справі є одні й тіж особи.
Прокурор в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник Запорізької обласної державної адміністрації в інтересах якої Запорізьким районним прокурором Запорізької області було подано позов, жодного разу в судові засідання не з*явився, але надав суду письмові пояснення в яких зазначив, що проти зустрічного позову ОСОБА_1 облдержадміністрація заперечує, позовні вимоги вважає необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав. У зустрічній позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що на підставі рішень Розумівської сільської ради № 18 від 16.10.2008 та № 5 від 24.03.2009, складено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_2. Безпосередньо у вихідній земельно-кадастровій інформації в розділі «Відомості про земельну ділянку, власника, за рахунок яких передбачається складання Державного акту зазначено: Категорія земель - «землі житлової та громадської забудови». У подальшому рішенням Розумівської сільської ради №10 від 09.10.2009 «Про затвердження проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1.», яке першочергово оскаржується, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,1881 га та передано її у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд за адресою АДРЕСА_2. На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 отримано державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 від 28.12.2009, кадастровий номер НОМЕР_2. З матеріалів наявних у Запорізькій обласній державній адміністрації, встановлено, що за результатами перевірки, проведеної прокуратурою Запорізького району Запорізької області в 2014 році, рішення Розумівської сільської ради №10 від 09.10.2009 було прийнято з порушеннями норм статей Земельного кодексу України і є незаконним, оскільки прийнято з перевищенням власних повноважень. Згідно частини 5 статті 122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Статтею 55 Земельного кодексу України передбачено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю.
За результатами проведеної перевірки Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області і відповідно до складеного акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.05.2014 згідно із картографічними матеріалами та Проектом організації і розвитку лісового господарства ДП «Запорізьке лісомисливське господарство» вказана земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_5, розташована в кварталі 2 виділ 2 Крутоярівського лісництва належать до земель лісогосподарського призначення (лісового фонду) та вкрита лісовою рослинністю, що підтверджується листом ДП «Запорізьке лісомисливське господарство» від 22.05.2014 № 440.
Також це підтверджується державним актом на право власності серії НОМЕР_6 від 16.05.2005, виданого ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу ВВТ № 345378 від 25.12.2004, зареєстрованого в реєстрі за №7726 на суміжну земельну ділянку та планом зовнішніх меж земельної ділянки Розумівської сільської ради АДРЕСА_3, згідно з яким суміжні земельні ділянки відносяться до земель Запорізького обласного управління лісового господарства.
Крім того, представник ЗОДА стверджує, що в ході огляду вказаної земельної ділянки на місцевості було встановлено, що ділянка фактично вкрита лісовою рослинністю, капітальні споруди на ділянці відсутні, однак наявна дерев'яна альтанка та басейн, ділянка огороджена металевим парканом.
В свою чергу, рішенням Розумівської сільської ради було змінено цільове призначення земель із земель лісогосподарського призначення до земель житлової і громадської забудови.
Подібного погодження при виданні рішення Розумівської сільської ради отримано не було і як наслідок, зміна цільового призначення є незаконною, а також Розумівська сільська рада розпорядилася землями лісового фонду, які є державною власністю, чим перевищила надані їй повноваження.
Стосовно клопотання про застосування строку позовної давності жодних думок представником ЗОДА не висловлювалося. Також жодних клопотань про поновлення строків позовної давності щодо позовних вимог по визнанню незаконним та скасуванню рішення Розумівської сільської ради № 10 від 09.10.2009 «Про затвердження проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1.».
Та щодо поновлення строків позовної давності по визнанню недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3, виданого ОСОБА_1 28.12.2009 не подавалося та питань таких взагалі не ставилося.
ОСОБА_1 звернулась до суду з зустрічним позовом, в якому просила про захист свого права власності. В обґрунтування позовних вимог вказала, що нею на підставі договору дарування від 25.12.2004 року ОСОБА_1 набула земельну ділянку за адресою АДРЕСА_3. 09.04.2005 року на підставі договору купівлі-продажу з ОСОБА_2 ОСОБА_1 набула право власності на земельні ділянки за адресами АДРЕСА_4.
Рішенням Розумівської сільської Ради № 93 від 11.08.2005 року присвоєно житловому будинку незакінченого будівництвом поштову адресу АДРЕСА_2. Вказане рішення не скасоване та було підставою для внесення відомостей до ОП ЗМБТІ про будівлі на земельній ділянці та для внесення відомостей до Єдиного реєстру прав власників на нерухоме майно з зазначенням поштового адресу.
03 грудня 2005 року Розумівська сільська Рада прийняла рішення № 45 "Про дозвіл на укріплення схилу земельної ділянки" за адресою АДРЕСА_2. Рішення не було скасоване, а ОСОБА_1 отримала робочий проект благоустрою прилеглої території до житлового будинку по АДРЕСА_2, висновок Державного управління екології та природних ресурсів Запорізької області від 26.07. 2007 року № 906/15/14. Оскільки за висновками документації за для запобігання подальшого руйнування схилу необхідні великі капіталовкладення ОСОБА_1 звернулася до Розумівської сільської Ради з проханням про виділення вказаної земельної ділянки у власність. На підставі рішення Розумівської сільської Ради № 18 від 16.10.2008 № 5 від 24.03.2009 року складено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель за адресою АДРЕСА_2.
У вихідній земельно-кадастровій інформації в розділі "Відомості про земельну ділянку, власника, за рахунок яких передбачається складання Державного акта" зазначено "Категорія земель - землі житлової громадської забудови". Межі земельної ділянки погоджено з землекористувачами суміжних ділянок, в тому числі і Запорізьким обласним управлінням лісового господарства. Відповідно до рішення Розумівської сільської ради № 10 від 09 жовтня 2009 року земельна ділянка передана ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку. Право власності зареєстровано на підставі Державного акту 21.12.2009 року. З цього часу позивачка вільно та відкрито володіє земельною ділянкою. Як їй відомо, прокуратурою Запорізького району неодноразово з 2009 року проводилися перевірки законності надання земельних ділянок громадянам в с.Розумівка Запорізького району Запорізької області, але прокурор лише в 2014 році з*ясував наявність порушень. ОСОБА_1 наполягала на застосуванні до позовних вимог прокурора строків позовної давності. Також зазначила, що строки для звернень про скасування прийнятих Розумівською сільською Радою рішень по спірній земельній ділянці спливли в 2010 році, а стосовно визнаного права власності в 2012 році. Про поновлення таких строків особисто позивач, в чиїх інтересах звернувся прокурор - не звертався.
Розумівська сільська рада, проти позовних вимог прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах Запорізької обласної державної адміністрації заперечувала, надала суду письмові пояснення, та просила розглядати остаточно позов без участі представника. Зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 вважає обґрунтованою та просить задовольнити.
Надаючи пояснення по обставинах, представник пояснив, що згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 116, 118 ЗК України громадяни України набувають права власності та права користування земельними ділянками державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади в межах їх повноважень. За ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.
Відповідач ОСОБА_1, є власником житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Розумівської сільської ради № 34 від 20.03.2008 року «Про оформлення права приватної власності на домоволодіння зі всіма будівлями, що знаходяться в АДРЕСА_2». Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 19.03.2009 року. На відстані 13 м. від житлового будинку знаходиться обрив.03 грудня 2005 року Розумівська сільська рада прийняла рішення № 45 «Про дозвіл на укріплення схилу земельної ділянки».Для укріплення схилу земельної ділянки (який знаходиться в стадії руйнування) та обслуговування житлового будинку ОСОБА_1 звернулася з заявою до Розумівської сільської ради щодо передачі безоплатно земельної ділянки для обслуговування жилого будинку та господарських будівель, що відповідало вимогам ст.ст. 40, 116, 118, 121, 122 ЗК України. В межах повноважень сільської ради були прийняті рішення № 18 від 16.10.2008 року та № 5 від 24.03.2009 року «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку».
На підставі рішення Розумівської сільської ради № 18 від 16.10.2008 року; № 5 від 24.03.2009 року ліцензованою землевпорядною організацією складено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель (споруд) за адресою: АДРЕСА_2.
Землевпорядна документація розглянута та затверджена в порядку, передбаченому ст.ст. 186, 186-1 ЗК України. Межі земельної ділянки погоджено з землекористувачами суміжних земельних ділянок, в тому числі і Запорізьким обласним управлінням лісового господарства. Спірна земельна ділянка віднесена до категорії земель землі житлової та громадської забудови. Відповідно до рішення Розумівської сільської ради № 10 від 09 жовтня 2009 року земельна ділянка площею 0,1881 га передана відповідачу для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд в межах населеного пункту АДРЕСА_2. Технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку відповідає вимогам п. 1.16 «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в т.ч. на умовах оренди) та договорів оренди землі» (затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 року). ОСОБА_1 отримала 21.12.2009 року Державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_3. Право власності на земельну ділянку відповідача ОСОБА_1 зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний земельний кадастр», єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, - є Державний земельний кадастр. Ст. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що - відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Згідно довідки № 2185 від 18.05.2009 року відділу Держкомзему в Запорізькому районі Запорізької області «про правовий статус земельної ділянки», в якій зазначено, що земельна ділянка загальною площею 0,1881 га надана ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд «садибна ділянка). Земельна ділянка розташована на території Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області АДРЕСА_2. Кадастровий номер: НОМЕР_2. Відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок: щодо земельних ділянок;. формуються на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення. В матеріалах справи міститься Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 22488852 від 03.06.2014 року, в якому зазначено цільове призначення земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер: НОМЕР_2 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Ст.60 ЦПК України передбачено, що доказування не може грунтуватися на припущеннях. На думку відповідача прокурором не надано суду належних та допустимих доказів віднесення спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення.
Відповідач зазначає, що при зверненні до суду з вказаним позовом прокурор Запорізького району Запорізької області не визначив в чому саме відбулося порушення матеріальних чи інших інтересів держави; які саме інтереси держави порушено; не обґрунтував необхідність їх захисту та неправильно зазначив орган, уповноважений здійснювати відповідні функції, у спірних відносинах.
Розумівська сільська Рада керуючись ст. 267 ЦК України заявляє про сплив позовної давності у справі за позовною заявою Прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах Запорізької обласної державної адміністрації до Розумівської сільської Ради Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_1; Реєстраційної служби Запорізького РУЮ Запорізької області.
Згідно ч. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Розумівська сільська Рада просить в позову прокурора відмовити в повному обсязі.
Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 надала пояснення в яких вважає їх обґрунтованими та просить задовольнити. При цьому зазначає, що рішення Розумівської сільської ради № 10 від 09 жовтня 2009 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1.» - є ненормативним актом, який вичерпав свою дію фактом виконання. Конституційний Суд України в рішенні від 16.04.2009 року у справі N 7-рп 2009 справа про скасування актів органів місцевого самоврядування зазначив, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Ненормативні акти органу виконавчої влади є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом виконавчої влади після їх виконання.
Оскарження рішення органу місцевого самоврядування через п'ять років після прийняття та виконання свідчить про невизнання та оспорювання права власності на земельну ділянку.
Третя особа - Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області позовні вимоги прокурора підтримала в повному обсязі, але в судові засідання жодного разу представника не надіслала та просила розглянути справу без їх участі.
Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази, приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах Запорізької обласної державної адміністрації та зустрічні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Суду надано прокурором в якості доказу акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27 травня 2014 року на який прокурор посилається як на безумовний доказ порушення земельного законодавства з боку Розумівської сільської Ради та ОСОБА_1, та на який як беззаперечний та єдиний в наявності доказ посилається Запорізька обласна державна адміністрація. Але суд вивчивши вказаний акт з*ясував наступне: акт складено одноособово державним інспектором сільського господарства в Запорізькій області без участі представників Розумівської сільської Ради Запорізького району та особисто власника земельної ділянки ОСОБА_1 на виконання вимоги прокуратури Запорізького району від 25.04.2014 року з питання правомірності відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Розумівської сільської ради Запорізького району ОСОБА_1 Акт було підписано інспектором, але копію акту не було надіслано власнику ділянки, не було надано копію Розумівській сільській Раді. В обґрунтування висновку акту інспектор поклав листа від 22.05.2014 року за № 440, в якому надана відповідь на запит прокурора, що земельна ділянка за адресою АДРЕСА_2 входить до державного лісового фонду, та на підтвердження т.в.о. директора посилався на копії картографічних матеріалів. Оглянувши вказані матеріали суд зазначає, що на жодному з аркушів немає позначення вказаної адреси. Тобто вказаний доказ, що надано в обґрунтування є суперечливим.
Головне управління Держземагентства в Запорізькій області на запит прокурора 27.02.2014 року надало відповідь, що земельна ділянка за адресою АДРЕСА_2, що належить ОСОБА_1 згідно державного акту від 28.12.2009 року за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, загальною площею 0,1881 га відповідно до індексно-кадастрової карти Запорізького району частково знаходиться за межами населеного пункту с.Розумівка. Але, що є підставою для такого висновку та яка частина земельної ділянки за межою - не пояснюється та не з*ясовувалося прокурором та інспектором, який виконував завдання прокурора.
ОСОБА_1, є власником житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Розумівської сільської ради № 34 від 20.03.2008 року «Про оформлення права приватної власності на домоволодіння зі всіма будівлями, що знаходяться в АДРЕСА_2». Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 19.03.2009 року.
За вказаною адресою зареєстровано житловий будинок, альтанку, сарай, вольєр, погріб, вольєр, сторожку, будівлю водозабезпечення та інше.
Згідно позову прокурора на вказаній земельній ділянці знаходяться лише басейн, альтанка та металевий паркан, що підлягають демонтажу, але це повністю не співпадає з відомостями свідоцтва, що ніким не оспорювалося та видано на підставі рішення №34 від 20.03.2008 року Розумівської сільської Ради.
03 грудня 2005 року Розумівська сільська рада прийняла рішення № 45 «Про дозвіл на укріплення схилу земельної ділянки». Для укріплення схилу земельної ділянки (який знаходиться в стадії руйнування) та обслуговування житлового будинку ОСОБА_1 звернулася з заявою до Розумівської сільської ради щодо передачі безоплатно земельної ділянки для обслуговування жилого будинку та господарських будівель, що відповідало вимогам ст.ст. 40, 116, 118, 121, 122 ЗК України. В межах повноважень сільської ради були прийняті рішення № 18 від 16.10.2008 року та № 5 від 24.03.2009 року «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку».
Згідно висновку Державного управління екології та природних ресурсів у Запорізькій області від 26.07.2006 року, що додано до Робочого проекту благоустрою загальна площа та склад угідь земельної ділянки - грунт піщаний з трав*янистою рослинністю. Згідно п.2.4 зазначеного Робочого проекту земельна ділянка є вільною від лісонасаджень. Проект узгоджений, підписаний експертом та заступником начальника Держуправління, розроблений ліцензованою організацією. Жодного підпису в проекті не відкликано. Запорізька райсанепідстанція своїм висновком № 70 від 24.04.2007 року підтвердила, що спірна земельна ділянка за зазначеною адресою оглянута комісією. Зазначень про відношення земельної ділянки до лісового фонду немає.
У Державному акті на право приватної власності на спірну земельну ділянку цільове призначення вказане - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, споруд. Земля відноситься до території Розумівської сільської Ради, а не знаходиться за її межами. Аналогічні відомості внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, що відображено у витягу.
В проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розроблений ліцензованою організацією та який узгоджено з усіма відповідними державними установами, підписи повноважних осіб яких не відкликано, в відомостях вихідної земельно-кадастрової інформації первісне цільове використання землі вказано - для будівництва та обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка) , категорія земель - землі житлової та громадської забудови. Жодних відомостей про будь-яку зміну цільового призначення в будь-який час немає.
На підставі наданих висновків Відділ Держкомзему у Запорізькому району Запорізької області 15.12.2009 року надав умови відведення земельної ділянки, зазначивши, що згідно класифікації земельна ділянка відноситься до забудованих земель, що знаходяться в межах населеного пункту, та жодних зауважень та обмежень не зазначив. Підписи та узгодження посадових осіб не було відкликано.
Судом також прийнято як беззаперечний доказ надану відділом Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області довідку 2185 про правовий статус земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 загальною площею 0,1881 га - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розташованої на території Розумівської сільської Ради.
Окрім того, 12.08.2009 року Запорізька обласна державна адміністрація в особі управління культури та туризму погодила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність на підставі проведення історико-археологічної експертизи та обстеження. Підпис не відкликано.
Відповідно до акту узгодження меж 07.07.2005 року директор ДП "ЗЛМГ" жодних зауважень щодо меж та лісових насаджень не зазначив.
24.02.2015 року Державне підприємство "Запорізьке лісомисливське господарство" за підписом директора надало інформацію, що під час обстеження спірної земельної ділянки спеціалістами підприємства було встановлено, що запитування земельна ділянка НЕ знаходиться в користуванні ДП " Запорізьке лісомисливське господарство".
Підсумовуючи всі надані докази, суд робить висновок, що відомості про зміну Розумівською сільською Радою цільового призначення земельної ділянки відсутні на не надані. Відомостей про знаходження спірної земельної ділянки в межах земель ДП «ЗЛМГ» не надано, а попередні відомості надані помилково.
Проекти землевідведення та робочий проект благоустрою розроблено ліцензованими організаціями, отримані всі необхідні узгодження та при цьому відсутні будь-які зауваження. Рішення, що були прийняті мають колегіальний характер, а прокурор зробив висновок про їх незаконність на підставі висновку інспектора, який ґрунтувався на інформації з листа. Але вказана в листі інформація тим самим підприємством після додаткової перевірки була спростована довідкою.
Стосовно застосування строку позовної давності до вимог прокурора, суд вважає, що жодних підстав для поновлення таких строків не було наведено, а також під час розгляду справи № 3-21гс15 за позовом прокурора в інтересах держави в особі ФДМУ про визнання незаконними рішень та визнання права власності на туристичний комплекс ВСУ дійшов висновку, що прокурор здійснює представництво органу, в інтересах якого він звертається до суду на підставі закону (процесуальне представництво), а тому положення закону про початок перебігу позовної давності поширюється і на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів, у цьому випадку в особі Фонду держмайна, але не наділяє прокурора повноваженнями ставити питання про поновлення строку позовної давності за відсутності такого клопотання з боку власне особи, в інтересах якої прокурор звертається до суду. Аналогічну правову позицію було висловлено при перегляді справ № 3-194гс14, № 3-23гс14.
ЗОДА жожних клопотаннь про поновленняч строків позовної давності не надавала.
Рішення Розумівської сільської ради були прийняті в межах повноважень.
Землевпорядна документація розглянута та затверджена в порядку, передбаченому ст.ст. 186, 186-1 ЗК України. Межі земельної ділянки погоджено з землекористувачами суміжних земельних ділянок, в тому числі і Запорізьким обласним управлінням лісового господарства.
Технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку відповідає вимогам п. 1.16 «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в т.ч. на умовах оренди) та договорів оренди землі» (затвердженої наказом Державного комітету України но земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 року).
Право власності на земельну ділянку відповідача ОСОБА_1 зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний земельний кадастр», єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, - є Державний земельний кадастр.
Ст. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
В абзаці 2 пункту 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.05.1997 року у справі N 1-зп (у справі щодо несумісності депутатського мандата) зазначено: «Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави».
Ненормативні акти органу виконавчої влади є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом виконавчої влади після їх виконання.
Оскарження рішення органу місцевого самоврядування через п'ять років після його прийняття та виконання є порушенням вказаної Конституційної норми.
Стосовно зустрічних вимог ОСОБА_1 суд приходить до висновку, що вони не підлягають задоволенню, оскільки визнавати право власності на нерухоме майно, на яке право власності тієї самої особи не було скасовано на на тих самих підставах на яких воно визнавалося є не можливим, а ОСОБА_1 було обрано невірний спосіб захисту свого права.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 19, 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 3, 60,61 ЦПК України, ст. ст. 12, 55, 56, 116,118, 186, 186-1, 121, 122, 207 ЗК України, ст. 203, 215, 267, 1212 ЦК України, ст.1, 20 Закону України «Про державний земельний кадастр»
В И Р І Ш И В:
В позові прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації до Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_1, Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області, третя особа: Державна інспекція сільського господарства у Запорізькій області про визнання незаконним та скасування рішення Розумівської сільської ради, визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю, скасування запису про державну реєстрацію державного акта, скасування запису у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, витребування та звільнення земельної ділянки - відмовити.
В зустрічному позові ОСОБА_1 до Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, Запорізької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Державна інспекція сільського господарства у Запорізькій області , про захист права власності - відмовити.
Зняти вжиті заходи забезпечення позову щодо земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2) площею 0,1881 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, переданої у власність ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інн - НОМЕР_1), шляхом зняття заборони вчинення будь-яких дій щодо забудови земельної ділянки та вирубки дерев на її території.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя І.Б. Громова