Ухвала суду № 43934295, 06.12.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2012
Номер справи
1702/1269/2012
Номер документу
43934295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Котик Л.О.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"06" грудня 2012 р. Справа № 1702/1269/2012

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Мацького Є.М.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "27" березня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 27.03.2011 року позов ОСОБА_4 в інтересах дитини-інваліда задоволено частково, зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 компенсації за проживання на території радіоактивного забруднення, а саме щомісячної грошової допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у відповідності до вимог ч.1 ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як громадянину, який проживає на території радіоактивного забруднення (у зоні гарантованого добровільного відселення), в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати, чинним законодавством України на час нарахування, починаючи з 01 вересня 2011 року по 27 березня 2012 року включно, з урахуванням зміни розміру мінімальної заробітної плати протягом вказаного терміну та фактично здійснених виплат; зобов'язано відповідача здійснити нарахування і виплату ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю а саме щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік, відповідно до ч.4, 7 ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як дитині-інваліду, яка стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи, в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої чинним законодавством України на час виплати, з урахуванням фактично здійсненої виплати.

В апеляційній скарзі УПСЗН посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нове рішення - яким відмовити в задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач зареєстрований і постійно проживає разом з дитиною-інвалідом в с.Степангород Володимирецького району, що відноситься до території гарантованого добровільного відселення та встановлено, що ОСОБА_5 є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Згідно матеріалів справи він отримує допомогу, передбачену ст.37 Закону №796-ХІІ, але у розмірах, встановлених постановою КМУ від 26.07.1996 р. № 836.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом № 796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Водночас суми, з яких здійснювався розрахунок виплат позивачу, передбачених Законом № 796-XII, визначалися згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначеною постановою, всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ, який встановлює розмір доплати, як величину кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретні розміри такої доплати в твердій грошовій сумі.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру доплати застосуванню підлягає саме ст.37 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ від 26.07.1996 р. за №836, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав. Ці кошти мають бути виплачені управлінням праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області згідно із Порядком використання коштів державного бюджету для використання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМУ від 20.09.2005 р. № 936.

Відповідно до ч. 4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям-інвалідам встановлена у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

Відповідач, нараховуючи позивачу допомогу у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та №562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, діяв протиправно.

Згідно із ст.71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві, застосуванню підлягає стаття 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з якої вбачається, що під час визначення розміру виплат за основу їх нарахування береться мінімальна заробітна плата, а не постанова Кабінету Міністрів України N 562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.

Проте, задовольняючи позовні вимоги за 2012 рік, суд першої інстанції не врахував приписи Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік".

Так, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" установлено, що в 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992р., N 13, ст. 178 із наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Дана норма Закону до теперішнього часу Конституційним Судом України не визнавалася неконституційною, що доводить правомірність застосування відповідачем постанови Кабінету Міністрів України при визначенні розміру спірної допомоги в 2012 році.

Відтак, до задоволення підлягають вимоги позивача про нарахування і виплату допомоги у розмірі, передбаченому ст.37 Закону №796-ХІІ, за період з 01.09.2011 року по 31.12.2011 року.

З огляду на вищенаведене, постанова суду в частині визначення періоду для нарахування і виплати грошової допомоги у звязку із обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва підлягає зміні шляхом зазначення кінцевої дати періоду - по 31 грудня 2011 року. В решті постанову суду слід залишити без зміни.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області задовольнити частково.

Постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "27" березня 2012 р. в частині визначення періоду для нарахування і виплати ОСОБА_5 грошової допомоги у звязку із обмеженням споживання продуктів харчування змінити. В третьому абзаці резолютивної частини постанови Володимирецького районного суду Рівненської області від 27 березня 2012 року замість слів " по 27 березня 2012 року" зазначити "по 31 грудня 2011 року".

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: ОСОБА_2

ОСОБА_6

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 в інтересах неповнолітнього с.Степангород,Володимирецький район, Рівненська область,34350

3- відповідачу ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області вул.Соборна, 23,смт.Володимирець,Рівненська область,34300