Ухвала суду № 43882972, 23.04.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2015
Номер справи
808/4867/14
Номер документу
43882972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

23 квітня 2015 рокусправа № 808/4867/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.

представників відповідача: Вовка Олександра Васильовича, Крамаренко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Василівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 р.

у справі за позовом ОСОБА_3 до Василівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 р. адміністративний позов ОСОБА_3 до Василівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в оформлені паспорта громадянина України для виїзду за кордон та зобов'язано відповідача повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Постанова суду першої інстанції вмотивована тим, що порядок оформлення та видачі паспортів визначено ЗУ "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення". При цьому, відповідач не має правових підстав вимагати у позивача будь-які інші документи (платежі), окрім тих, що зазначені у вказаному Законі і Правилах. Також постався на практику ВСУ, висловлену з цього приводу в Постанові від 03.12.2013 року у справі № 21-416а13.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем, Василівським районним відділом Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області, подано апеляційну скаргу. Просить скасувати постанову суду першої інстанції від 16 вересня 2014 р., та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає про необхідність оплати вартості послуг ДМС України та вартості бланку відповідно до Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1098, Переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, надав пояснення, аналогічні, викладеним в апеляційній скарзі (викладено вище).

Позивач та представник позивача в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 10.06.2014 ОСОБА_3 звернулась до Василівського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізької області з метою отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон Позивачем відповідачу були надані всі необхідні документи, передбачені Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231. Натомість, Листом № 2322/С-4 від 11.06.2014 відповідачем була надана відповідь, в якій позивачу роз'яснено про необхідність оплати за надання послуг Державною міграційною службою України за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн. та 120 грн., що передбачено Постановами Кабінету Міністрів від 04.06.2007 № 795 та від 26.10.2011 № 1098.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції до даних правовідносин правильно застосував норми Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" від 21 січня 1994 року за № 3857-XII, постанову Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року за № 231 "Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення".

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

В силу п.10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно із п. 6 ст. 2 Декрету Кабінету Міністрів України №7-93 від 21.01.1993 "Про державне мито", державне мито справляється за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон.

Відповідно до п.п. "б" п. 6 ст. 3 Декрету ставки державного мита встановлюються в таких розмірах: за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон - 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 грн.

Разом з цим у пункті 27 розділу І Переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп.

Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Звернувшись 10.06.2014 до Василівського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізької області позивач, з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надав: заяву-анкету, паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, дві фотокартки 3,5 х 4,5, квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170 грн.

Таким чином, позивачем надано усі необхідні документи для оформлення паспорту, які передбачено п.10 Правил.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що посилання відповідача в листі № 2322/с-4 від 11.06.2014 на постанову КМУ від 26.10.2011 № 1098 є необґрунтованим, оскільки порядок оформлення та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон регламентовано Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", у межах та на виконання якого постановою КМУ № 231 від 31.03.1995 затверджено "Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення". Ані вказаним Законом, ані зазначеними Правилами не визначено обов'язок особи сплачувати будь-які інші платежі під час оформлення та видачі паспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1098 від 26.10.2011 затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг. Вказаним Порядком визначено перелік послуг, які можуть надаватися Міністерством внутрішніх справ та Державної міграційної служби. Відповідно до п. 2 Порядку, послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб.

Отже, Правовий аналіз вказаної постанови КМУ свідчить про те, що платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, а не про обов'язковість замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Таким чином, оскільки порядок оформлення та видачі паспортів визначено Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України та Правилами оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, відповідач не мав правових підстав вимагати у позивача будь-які інші документи (платежі), окрім тих, що зазначені у вказаному Законі та Правилах.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги правову позицію, висловлену Верховним судом України у постанові від 03.12.2013 по справі № 21-416а13 з приводу спірних правовідносин, зокрема, про безпідставність вимог відповідача надати документи та сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон не передбачені Законом № 3857-XII та Правилами - спеціальними правовими актами, що врегульовують ці правовідносини.

З огляду на викладені обставини та враховуючи те, що постанова КМУ № 1098 від 26.10.2011, на яку посилався відповідач в якості правових підстав для відмови позивачу у видачі паспорту, не регулює правовідносини у сфері оформлення та видачі паспортів громадян України для виїзду за кордон, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо відмови в оформлені паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Василівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Василівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч.5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна