Справа №2-A-1071/08
15 вересня 2008 року м. Павлоград
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Сторожука С. М.
при секретарі: Дробот О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини та стягнення моральної шкоди, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області в якій просила суд: Визнати дії відповідача неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги сім'ям з дітьми 2007-2008 роках та дії щодо неправильного нарахування їй одноразової матеріальної допомоги на народження дитини. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини у розмірі - 946, 80грн. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 - 2008 рік, у розмірі -3974, 80грн. Стягнути з відповідача на її користь в рахунок відшкодування моральної шкоди суму в розмірі - 500грн.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась донька ОСОБА_2. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено їй одноразова допомога при народженні сина. Крім того, вона отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вона вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захи ст.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права чим також спричинив їй моральну шкоду.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Дійсно, відповідно ст. ст. 12, 15 Закону України „ Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачені певні виплати, в розмірах які просить позивач. Однак є чинними положення ст. 15 та п.3 „Прикінцевих положень" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" де зазначається, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у відсотковому відношенні для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 50%
2
цього прожиткового мінімуму, крім того, КС України не визнав такими, що не відповідають Конституції України положення ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині встановлення розміру одноразової допомоги при народженні дитини.
Що стосується вимог позивача стосовно перерахунку та стягнення боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі, яка дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 526грн з 01.01.2008року, то Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше130 гривень.
Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.
Суд з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши наявні докази, в тому числі: свідоцтво про народження дитини позивача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; довідку про виплати допомоги по догляду за дитиною до 3-х років (від 29
травня 2008 року № 1323 ); встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управління праці
та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради
Дніпропетровської області. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за
дитиною до досягнення нею трирічного віку яка перерахована: з січня 2007 року в розмірі -
100, 93грн, в період часу з лютого 2007 року по квітень 2007 в розмірі - 90грн щомісячно, в період
часу з травня 2007 року по липень 2007 року - 99, 72грн щомісячно, в серпні 2007 року -
104, 85грн, вересні 2007 року -103, 41грн, жовтні 2007 року - 104, 85грн, в травні 2008 року -
130грн.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на
2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України
від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в
частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII
„Прикінцеві положення" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо
встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -
визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того,
пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення
Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної
юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії
положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
3
Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо призначення, нарахування та виплаті позивачу державної допомоги сім'ям з дітьми повинна визначатися, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути визначена станом на січень 2007 року - 434грн по березень 2007 року включно, квітень 2007 року по вересень 2007 року включно - 463грн, в жовтні 2007 року - 470грн. Враховуючи зазначені суми, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку становить:
· за січень 2007 року - 333, 07грн (434грн - 100, 93грн = 333, 07грн);
· за період часу з лютого 2007 року по березень 2007 року включно - 688грн (434грн - 90грн = 344грн х 2 «місяці» = 688грн );
· за квітень 2007 року - 373грн ( 463грн - 90грн = 373грн );
· за період часу з травня 2007 року по липень 2007 року включно - 1089, 84грн ( 463грн -99, 72грн = 363, 28грн х 3 «місяці» = 1089, 84грн);
· за серпень 2007 року - 358, 15грн (463грн - 104, 85грн = 358, 15грн);
· за вересень 2007 року - 359, 59грн (463грн - 103, 41грн = 359, 59грн);
· за жовтень 2007 року - 365, 15грн (470грн - 104, 85грн = 365, 15грн).
Загальна сума недоотриманої зазначеної допомоги, за період з січня 2007 року по жовтень
2007 року, складає: 333, 07 + 688 + 373 + 1089, 84 + 358, 15 + 359, 59 + 365, 15 = 3566, 80 гривень.
Позовна вимога про визнання дій відповідача неправомірними, та стягнення недоотриманої грошової суми призначеної, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з січня
2008 року у розмірі: прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку
передбаченої законом виплати - не підлягає задоволенню, так як Законом України « Про
Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів
України» п.7 розділу II «про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни
до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по
догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці
між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним
сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130
гривень. Дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за
дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача з 2008
року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.
Позовна вимога позивача про визнання дій відповідача неправомірними щодо нарахування позивачу одноразової матеріальної допомоги, не підлягає задоволенню так як дії відповідача ґрунтувались на вимогах діючого на той час Закону України „Про Державний бюджет на 2006 рік" та з урахуванням положення, чинного на час проведення розрахунку зазначених виплат Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, відносно виплат які проводились в 2006 році, є безпідставним так як зазначене рішення Конституційного Суду України стосується тільки Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік".
У зв'язку з наведеним позивачу необхідно відмовити в задоволенні вимоги щодо стягнення на її користь з відповідача недоплаченої суми заборгованості по одноразовій матеріальній допомозі на народження дитини у розмірі - 946, 80грн.
Позовна вимога про стягнення на користь позивача суми моральної шкоди з відповідача у розмір 500грн не підлягає задоволенню, так як винними діями або бездіяльністю відповідача моральна шкода позивачу, на думку суду, не завдавалась. Підтверджень такої шкоди суду не надано.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи
4
близьких родичів, однак наявність душевних страждань позивачів або членів його сім'ї, враховуючи обставини справи, не вбачається.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. З, ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 51 Конституції України, ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47 ) щодо нарахування, призначення та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) державної допомоги сім'ям з дітьми в 2007 році.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку, за період з січня 2007 року по жовтень 2007 року включно, в розмірі - 3566 ( три тисячі п'ятсот шістдесят шість) гривень 80 копійок.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код отримувача: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку отримувача 805012 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 35 (тридцяти п'яти ) гривень 66 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне
оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне
оскарження.