Справа №2-А-1114/08
15 вересня 2008 року м. Павлоград
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Сторожука С. М.
при секретарі: Дробот О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини та стягнення моральної шкоди, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області в якій просила суд: Визнати дії відповідача неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги сім'ям з дітьми 2007-2008 роках. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 - 2008 рік, у розмірі - 4378, 96грн. Стягнути з відповідача на її користь в рахунок відшкодування моральної шкоди суму в розмірі - 700грн.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народився син ОСОБА_2. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено їй державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вона вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захи ст.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права чим також спричинив їй моральну шкоду.
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідно до діючого у 2007 році закону позивач не має права одержання одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у вказаному ним розмірі, яка відповідно до ст. 56 Закону України „Про Держаний бюджет України на 2007 рік" встановлена у розмірі 8500грн. На момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» яким було встановлено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах які були встановлені позивачу.
Таким чином, позивачу призначені та виплачувалися вказані допомоги в розмірі, що були передбачені діючим на той час законом.
2
Що стосується вимог позивача стосовно перерахунку та стягнення боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі, яка дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 526грн з 01.01.2008року, то Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ІЗОгривень.
Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.
Суд з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши наявні докази, в тому числі: свідоцтво про народження дитини позивача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження; довідку про виплати допомоги по догляду за дитиною до 3-х років (від 04 липня 2008 року № 1628 ); встановив наступне: Позивач перебувала на обліку в Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку яка перерахована: з січня 2007 року в розмірі - 99грн, лютому 2007 року - 127, 06грн, в період часу з березня 2007 року по квітень 2007 в розмірі - 90грн щомісячно, в період часу з травня 2007 року по липень 2007 року - 104, 49грн щомісячно, в серпні 2007 року - 109, 62грн, вересні 2007 року -108, 18грн, жовтні 2007 року - 109, 62грн, листопаді 2007 року - 112, 50грн, в грудні 2007 року - 115, 65грн, січня 2008 року - 56, 52грн ( до 14 січня 2008 року).
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того, пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо призначення, нарахування та виплаті позивачу державної допомоги сім'ям з дітьми повинна визначатися, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути визначена станом на
3
січень 2007 року - 434грн по березень 2007 року включно, квітень 2007 року по вересень 2007 року включно - 463грн, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно - 470грн. Враховуючи зазначені сутулі, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку становить:
· за січень 2007 року - 335грн (434грн - 99грн = 335грн);
· за лютий 2007 року - 306, 94грн (434грн - 127, 06грн = 306, 94гр);
· за березень 2007 року - 344грн (434грн - 90грн = 344грн);
· за квітень 2007 року - 373грн (463грн - 90грн = 373грн);
· за період часу з травня 2007 року по липень 2007 року включно - 1075, 53грн ( 463грн -104, 49грн = 358, 51грн х 3 «місяці» = 1075, 53грн );
· за серпень 2007 року - 353, 38грн (463грн - 109, 62грн = 353, 38грн);
· за вересень 2007 року - 354, 82грн (463грн - 108, 18грн = 354, 82грн);
· за жовтень 2007 року - 360, 38грн (470грн - 109, 62грн = 360, 38грн);
· за листопад 2007 року - 357, 50грн (470грн - 112, 50грн = 357, 50грн);
· за грудень 2007 року - 354, 35грн (470грн - 115, 65грн = 354, 35грн ).
Загальна сума недоотриманої зазначеної допомоги, за період з січня 2007 року по грудень
2007 року включно, складає: 335 + 306, 94 + 344 + 373 + 1075, 53 + 353, 38 + 354, 82 + 360, 38 +
357, 50 + 364, 35 = 4224, 90 гривень, - зазначена сума підлягає стягненню одноразово, в рахунок
недорахованої суми по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст.
15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Позовна вимога про визнання дій відповідача неправомірними, та стягнення недоотриманої грошової суми призначеної, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з січня
2008 року у розмірі: прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку
передбаченої законом виплати - не підлягає задоволенню, так як Законом України « Про
Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів
України» п.7 розділу II «про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни
до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по
догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці
між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним
сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130
гривень. Дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за
дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача з 2008
року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.
Позовна вимога про стягнення на користь позивача суми моральної шкоди з відповідача у розмір - 700грн не підлягає задоволенню, так як винними діями або бездіяльністю відповідача моральна шкода позивачу, на думку суду, не завдавалась. Підтверджень такої шкоди суду не надано.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів, однак наявність душевних страждань позивачів або членів його сім'ї, враховуючи обставини справи, не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
4
Керуючись ст. 3, ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47 ) щодо нарахування, призначення та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) державної допомоги сім'ям з дітьми в 2007 році.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку, за період з січня 2007 року по грудень 2007 року включно, в розмірі - 4224 ( чотири тисячі двісті двадцять чотири ) гривні 90 копійок.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код отримувача: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку МФО 805012 р/р 31412537700032 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 42 ( сорок дві ) гривні 24 копійки.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне
оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне
оскарження.