Постанова № 4363890, 25.09.2008, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
25.09.2008
Номер справи
2-а-1098/08
Номер документу
4363890
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-А-1098/08

25 вересня 2008 року м. Павлоград

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Сторожука С. М.

при секретарі: Дробот О.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області в якій просила суд, визнати дії відповідача неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги сім'ям з дітьми за 2007 - 2008 рік. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за 2007 - 2008 рік у розмірі - 14509, 63грн. Зобов'язати відповідача перерахувати і починаючи з 01 травня 2008 року сплачувати їй державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з розрахунку прожиткового мінімуму, на працездатну особу у подвійному розмірі, встановленого чинним законодавством України.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась донька ОСОБА_2. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з квітня 2007 року.

Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права.

Згідно ч.1 п.10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй передбачено допомогу до досягнення дитиною трирічного віку у подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи. її дитина має посвідчення дитини, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи.

Крім того, відповідач призначав та виплачував їй допомогу без урахування ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності».

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Дійсно, відповідно ст. 15 Закону України „ Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачені певні виплати. Однак є чинними положення ст. 15 та п.3 „Прикінцевих положень" Закону України

2

 „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" де зазначається, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у відсотковому відношенні для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 50% цього прожиткового мінімуму.

Крім того, «Управління» є неналежним відповідачем з виплат допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2007 року по 31 березня 2007 року включно, оскільки правовідносини між «Управлінням» та позивачем виникли тільки з 01 квітня 2007 року.

Що стосується виплат допомоги з січня 2008 року у подвійному розмірі, то відповідно до пп.6 п.28 Розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» на період 2008 року з тексту Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключена ст. 31.

Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.

Суд з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши наявні докази, в тому числі: свідоцтво про народження доньки позивача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження; посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи №029083 виданого на ім'я ОСОБА_2 20 січня 2006 року; довідку про виплати допомоги по догляду за дитиною до 3-х років (від 25 квітня 2008 року № 955 ); та довідку про виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи ( від 25 червня 2008 року ) встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області з квітня 2007 року. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку яка перерахована відповідно до довідки ( від 25 квітня 2008 року ) з квітня 2007 року по вересень 2007 року в розмірі - 129, 03грн щомісячно, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року в розмірі - 130, 64грн щомісячно, в січня 2008 року - 162, 73грн, з лютого 2008 року по квітень 2008 року в розмірі 130, 64грн щомісячно. Відповідно до довідки ( від 25 червня 2008 року ) в березні 2007 року у розмірі - 232, 10грн, в червні 2007 року у розмірі - 428, 27грн, липні 2007 року - 88, 97грн, серпні та вересні 2007 року - 129, 03грн, жовтні 2007 року - 136, 25грн, листопаді 2007 року - 132, 64грн, грудні 2007 року - 284, 15грн.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Частиною 1 п. 10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( в редакції станом на 01 січня 2007 року ), було передбачено, що « Допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи».

Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на

3

2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України

від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в

частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII

„Прикінцеві положення" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо

встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -

визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того,

пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення

Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної

юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії

положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо призначення, нарахування та виплаті позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути визначена станом на квітень 2007 року у розмірі - 463 грн щомісячно, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року в розмірі - 470грн щомісячно, з урахуванням вимоги ч.1 п.10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у подвійному розмірі. Таким чином, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить:

· за квітень 2007 року - 796, 97грн (463 х 2 «подвійний розмір» - 926 - 129, 03 = 796, 97грн);

· за травень 2007 року - 796, 97грн (926грн - 129, 03грн = 796, 97грн );

· за червень 2007 року - 368, 70грн ( 926грн - 557, 30грн «129, 03грн + 428, 27грн = 557, 30грн сплачених відповідно до довідок» = 368, 70грн);

· за липень 2007 року - 708грн (926грн - 218грн «129, 03грн + 88, 97грн = 218грн» = 708грн);

· за серпень 2007 року - 667, 94грн ( 926грн - 258, 06грн «129, 03грн +129, 03грн = 258, 06грн» = 667, 94грн);

· за вересень 2007 року - 667, 94грн (926грн - 258, 06грн = 667, 94грн);

· за жовтень 2007 року - 673, 11грн (470грн х 2 = 940грн - 266, 89грн «130, 64грн + 136, 25грн = 266, 89грн» = 673, 11грн);

· за листопад 2007 року - 676, 72грн ( 940грн - 263, 28грн «130, 64грн + 132, 64грн = 263, 28грн» = 676, 72грн);

· грудень 2007 року - 525, 21грн ( 940грн - 414, 79грн «130, 64грн + 284, 15грн = 414, 79грн» = 525, 21грн);

Сума недоотриманої зазначеної допомоги, на дитину, за період з квітня 2007 року по грудень 2007 року включно, складає: 796, 97 + 796, 97 + 368, 70 + 708 + 667, 94 + 667, 94 + 673, 11 + 676, 72 + 525, 21 = 5881, 56 гривень.

Позовні вимоги про визнання дій відповідача неправомірними по призначенню позивачу, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та про зобов'язання призначити допомогу у подвійному розмірі прожиткового мінімуму на працездатну особу, починаючи з 01 липня 2008 року - не підлягають задоволенню, так як Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п.7 розділу II «про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Крім того, в ч.1 п.10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які посилається позивач в обґрунтування заявленого позову, - були внесені зміни Законом України« Про Державний бюджет України на

2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та виключене положення

яке передбачало отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у

подвійному розмірі.

4

 Дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача з січня 2008 року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", а також в ч.1 п.10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. З, ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ч.1 п.10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги на народження дитини -задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47 ) щодо нарахування, призначення та виплаті ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ) державної допомоги сім'ям з дітьми за період з квітня 2007 року по грудень 2007 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку, за період з квітня 2007 року по грудень 2007 року, в розмірі - 5881 ( п'яти тисяч вісімсот восьмидесяті однієї) гривні 56 копійки.

Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку: 805012 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 08 (вісім) гривень 50 копійок.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне

оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне

оскарження.