Постанова № 4363889, 25.09.2008, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
25.09.2008
Номер справи
2-а-1129/08
Номер документу
4363889
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-А-1129/08

25 вересня 2008 року м. Павлоград

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Сторожука С. М.

при секретарі: Дробот О.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення боргу з виплат одноразової допомоги при народженні дитини, та перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області в якій просила суд, визнати дії відповідача неправомірними по призначенню, , нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги сім'ям з дітьми. Зобов'язати відповідача призначити їй, відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження її дитини у розмірі - 10463, 80грн. Визнати і призначити решту суми одноразової допомоги, що підлягає виплаті на протязі 12 місяців з 01 липня 2008 року в розмірі - 524, 73грн. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини у розмірі - 767грн. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму, що виплачується протягом 12 місяців за період 2007 - 2008 року у розмірі - 1097, 03грн. Зобов'язати відповідача призначити їй, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 травня 2008 року у розмір прожиткового мінімуму, з наступним підвищенням, року підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати. Стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі - 4088, 50рн.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » вона перебуває на обліку у відповідача, так якІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась донька - ОСОБА_2. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено їй одноразова допомога при народженні дитини в розмірі - 3400грн, решту допомоги, що підлягає виплаті протягом наступних 12 місяців в розмірі 425грн щомісяця.

Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захи ст.

Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права та завдав моральної шкоди.

2

Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідно до діючого у 2007 році закону позивач не має права одержання одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у вказаному ним розмірі, яка відповідно до ст. 56 Закону України „Про Держаний бюджет України на 2007 рік" встановлена у розмірі 8500грн. На момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» яким було встановлено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах які були встановлені позивачу.

Таким чином, позивачу призначені та виплачувалися вказані допомоги в розмірі, що були передбачені діючим на той час законом.

Що стосується вимог позивача стосовно перерахунку та стягнення боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі, яка дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 526грн з 01.01.2008року, то Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.

Суд з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши наявні докази, в тому числі: свідоцтво про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження; довідку про виплати допомоги по догляду за дитиною до 3-х років та виплати одноразової допомоги при народженні дитини (від 18 квітня 2008 року № 846 ); встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області. Відповідачем була призначена позивачу одноразова допомога при народженні дитини в розмірі - 3400грн та призначені щомісячні виплати з червня 2007 року, які провадяться на протязі дванадцяти місяців, в розмірі 425грн. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку перерахована з червня 2007 року в розмірі - 07, 96грн, за липень 2007 року в розмірі - 124, 34грн, за серпень 2007 року в розмірі - 129, 47грн, за вересень 2007 року в розмірі - 128, 03грн, за жовтень 2007 року - 132, 97грн, за листопад 2007 року - 135, 85грн, за грудень 2007 року - 110, 88грн, за січень 2008 року - 110, 88грн, лютий 2008 року - 149, 12грн, за період часу з березня 2007 року по квітень 2008 року - 130грн.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одноразова допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово в дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому КМУ.

Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

3

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того, пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Зазначеним рішенням Конституційного Суду України не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500грн, однак Конституція України не надає Закону України „Про Державний бюджет" вищої юридичної сили стосовно інших законів, законом про держбюджет не можуть вноситись зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин створюється протиріччя у законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження прав людини - що прямо зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року справа № 10-рп/2008 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне застосувати положення ст. 12 Закону України „«Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зміст статті якої відповідає загальним положенням Конституції України.

Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо призначення, нарахування та виплаті позивачу державної допомоги сім'ям з дітьми повинна визначатися, відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», на час народження дитини, а саме з розрахунку: 463грн «прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на момент народження дитини» * 22, 6 «кратність визначена ст. 12 цього Закону» = 10463, 80грн, що є загальним розміром допомоги при народженні дитини.

Сума одноразової виплати повинна була становити - 4167грн ( 463 грн «визначений прожитковий мінімум» * 9 «кратність визначену ст. 12 цього Закону»).

Виходячи з того, що загальний розмір допомоги при народженні дитини повинен становити 10463, 80грн, а розмір одноразової виплати повинен був становити 4167грн, сума допомоги, що повинна виплачуватися протягом 12 місяців становить - 524, 73грн щомісячно ( 10463, 80 - 4167 = 6296, 80 /12 місяців = 524, 73грн).

Недорахована сума одноразової допомоги при народженні дитини, складає - 767грн ( 4167грн - 3400грн « сума сплачена за рішенням відповідача»).

Заборгованість відповідача по допомозі при народженні дитини з виплат, які сплачуються щомісячно протягом року складає - 1097, 03грн ( 524, 73грн - 425грн « призначеної та виплаченої» = 99, 73 х 11 місяців «відповідно до довідки»).

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинна бути визначена станом на червень 2007 року по вересень 2007 року включно в розмірі - 463грн щомісячно, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року в розмірі - 470грн. Враховуючи зазначені суми, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить:

· за червень 2007 року - 22, 90грн (463грн /30 «днів у місяці» = 15, 43грн х 2 «днів сплачених за місяць» = 30, 86грн - 07, 96грн «сплачених» = 22, 90грн);

· за липень 2007 року - 338, 66грн (463грн - 124, 34грн = 338, 66грн);

за серпень 2007 року - 333, 53грн (463грн - 129, 47грн = 333, 53грн);

4

· за вересень 2007 року - 334, 97грн (463грн - 128, 03грн = 334, 97грн);

· за жовтень 2007 року - 337, 03грн (470грн - 132, 97грн = 337, 03грн);

· за листопад 2007 року - 334, 15грн (470грн - 135, 85грн = 334, 15грн);

· за грудень 2007 року-359, 12грн (470грн-110, 88грн = 359, 12грн).

Сума недоотриманої зазначеної допомоги, на дитину, за період з 29 червня 2007 року по грудень 2007 року включно, складає: 22, 90 + 338, 66 + 333, 53 + 334, 97 + 337, 03 + 334, 15 + 359, 12 = 2060, 36 гривень.

Позовна вимога про призначення позивачу, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 01 червня 2008 року у розмірі: прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати - не підлягає задоволенню, так як Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п.7 розділу II «про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та з урахуванням змін в законі зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача з січня 2008 року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки в лютому 2008 року позивачу доплачено 19, 12грн за січень 2008 року ( згідно довідки про доходи від 01 вересня 2008 року №477060).

Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. З, ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 51 Конституції України, ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення боргу з виплат одноразової допомоги при народженні дитини, та перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47 ) щодо нарахування, призначення та виплаті ОСОБА_1( АДРЕСА_1) державної допомоги сім'ям з дітьми.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму, що виплачується протягом 12 місяців, у розмірі - 1097 ( одна тисяча дев'яносто сім) гривень 03 копійки.

5

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги, що здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, у розмірі - 767 ( сімсот шістдесят сім ) гривень.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період 2007 року, у розмірі - 2060 (дві тисячі шістдесят) гривень 36 копійок.

Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області (код: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку: 805012 ), на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 39 (тридцять дев'ять ) гривень 24 копійки.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.