Справа №2-A-1266/08
25 вересня 2008 року м. Павлоград
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Сторожука С. М.
при секретарі: Дробот О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку та стягнення моральної шкоди, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області в якій просила суд визнати дії відповідача неправомірними по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі - 13339, 20грн. Призначити їй відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з серпня 2008 року у розмірі -прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 - років щомісяця, з наступним підвищенням щомісяця, року, підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так якІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народились діти:ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в значно нижчих розмірах ніж це передбачено законом.
Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захист.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повинен дорівнювати з 01 січня 2007 року у розмірі - 434 гривні, з 01 квітня 2007 року по 01 жовтень 2007 року - 463грн щомісячно, з 01 жовтня 2007 року - 470гривень щомісячно, з січня 2008 року - 526грн щомісячно. Таким чином, недоотримана сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку складає, за період з січня 2007 року по липень 2008 року, - 13339, 20грн.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права чим спричинив їй моральну шкоду.
2
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначивши, що дійсно положенням ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачені зазначені в позові виплати та визначений порядок їх нарахування. Однак на момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» яким було встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах які були встановлені позивачу.
Що стосується вимог позивача стосовно перерахунку та стягнення боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі, яка дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 526грн з 01.01.2008року, то Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.
Суд з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, в тому числі свідоцтво про народження дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, довідку про виплати держаної допомоги, по догляду за дітьми до трьох років, які відбувались з боку відповідача на користь позивача ( від 08 серпня 2008 року №1791 ), встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області у зв'язку з народженням двох дітей. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку яка була призначена та виплачувалась: в квітні 2007 року в розмірі - 246, 10грн, в період часу з травня 2007 року по вересень 2007 року в розмірі - 258, 06грн щомісячно, за період часу з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно в розмірі - 261, 28грн щомісячно, в січні 2008 року в розмірі - 293, 37грн, за період часу з лютого 2008 року по травень 2008 року в розмірі - 261, 28грн щомісячно, в червні 2008 року у розмірі - 422, 80грн, в липні 2008 року у розмірі -288, 20грн.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 1 січня 2007 року - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в
3
частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення" Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того, пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо нарахування та виплаті позивачу державної допомоги сім'ям з дітьми повинна визначатися, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (станом на 2007 рік), та становити: з квітня по вересень 2007 року - 463 гривні щомісяця, з жовтня по грудень 2007 року включно в розмірі - 470 гривень щомісячно. Враховуючи зазначені суми, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, за період часу 2007 року складає:
· за квітень 2007 року - 679грн (463грн х 2 «дві дитини» = 926грн - 246, 10грн «сплачених» = 679грн);
· за період з травня 2007 року по вересень 2007 року включно - 3339, 70грн ( 926грн -258, 06грн = 667, 94грн х 5 „місяців" = 3339, 70грн);
· за період часу з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно - 2036, 16грн ( 470грн х 2 «дві дитини» = 940грн - 261, 28грн = 678, 72грн х 3 «місяці» = 2036, 16грн);
Загальна сума недоотриманої зазначеної допомоги, за період з квітня 2007 року по грудень 2007 року включно, складає: 679 + 3339, 70 + 2036, 16 = 6054, 86 гривень.
Щодо вимоги позивача стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області недоотриману суму допомоги за дитиною, за період часу з січня по березень 2007 року включно, суд вважає, що вона не підлягає задоволенню, оскільки зазначений відповідач державну допомогу за цей період часу на користь позивача не сплачував та не призначав її розмір.
Позовні вимоги про визнання дій відповідача неправомірними та призначення позивачу, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку починаючи з 2008 року у розмірі: прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати - не підлягають задоволенню, так як Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п.7 розділу II «про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку ца одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Таким чином, дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача з 2008 року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.
Крім того, суд вважає, що позовна вимога про стягнення на користь позивача суми моральної шкоди у розмір 1000грн - не підлягає задоволенню, так як зі змісту позовної заяви не вбачається спричинення винними діями відповідача позивачу моральної шкоди, тобто втрат немайнового характеру.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів, однак наявність душевних страждань позивача або членів його сім'ї, враховуючи обставини справи, не вбачається.
4
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. З, ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, сплату недорахованих сум виплат допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47 ) щодо нарахування, призначення та виплаті ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ) державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі - 6054 (шести тисяч п'ятдесяти чотирьох) гривень 86 копійок.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку: 805012 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 60 (шістдесят) гривень 54 копійки.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне
оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне
оскарження.