ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
08 квітня 2015 рокусправа № 804/10242/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ФИМ" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2014 року по справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФИМ" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулось з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФИМ" (далі - відповідач), в якому просило стягнути з відповідача заборгованість в сумі 8415,63 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2014 року адміністративний позов задоволено.
Стягнуто з ТОВ "ФИМ" (ЄДРПОУ 05468386) на користь УПФУ в Криворізькому районі Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 24450535) заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які працювали та отримали пенсію за віком на пільгових умовах (за списком №2), в сумі 8415,63 грн.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив останню задовольнити на підставах, що в ній зазначені та скасувати рішення суду першої інстанції і прийняти нове - про відмову в задоволенні позову.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України не перешкоджає розгляду справи за відсутністю останнього.
Заслухавши представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у період з 01.03.1994 р. по 04.10.2005 р. працювала на ТОВ "ФИМ" та перебуває на обліку в УПФУ в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області та з 12.02.2013 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах (за списком №2).
Крім того, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 у період з 05.03.1982 р.
по 21.08.1992 р. працювала на ТОВ "ФИМ" та перебуває на обліку в УПФУ в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області та з 01.04.2013 р. отримує пенсію за віком на пільгових умовах (за списком №2).
Листом № 6171/02/14 від 11.06.2013 р. УПФУ в Криворізькому районі Дніпропетровської області на адресу ТОВ "ФИМ" направило розрахунок щодо фактичного відшкодування та доставки пільгових пенсій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за червень 2013 р. в загальній сумі 4890,29 грн.
У відповідь листом № 118-1 від 19.06.2013 р. ТОВ "ФИМ" не погодилось в частині нарахування пільгових пенсій працівникам ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а саме: в частині строку виплати пенсій, що покладається на підприємство та визначений органом пенсійного фонду, у 10 років.
Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах; б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Також відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах до досягнення працівником загального пенсійного віку, встановленого ст. 12 цього Закону.
Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, згідно положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства та організації зобов'язані відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту а) та пункту б) ст. 13 цього Закону.
Витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підлягають відшкодуванню в порядку, передбаченому п.6.1 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663.
Згідно п. 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Суми відшкодувань, відповідно до п. 6.4 Інструкції, визначаються відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6.7.), які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року, та протягом 10 днів - з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Крім того, частиною 1 ст. 1 Законом України № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" закріплено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до абзацу 4 п. 1 ст. 2 цього Закону (у редакції станом на 12.02.2013 р. та 01.04.2013 р.) для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З матеріалів справи вбачається, що сторонами не заперечується обов'язок ТОВ "ФИМ" відшкодовувати УПФУ в Криворізькому районі Дніпропетровської області фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які отримали пенсію за віком на пільгових умовах (за списком №2).
Проте, спірним питанням виявився пенсійний вік, до досягнення якого підприємство сплачує зазначені витрати.
Проаналізувавши норми законодавства, слід зазначити, що умови призначення пенсії за віком визначено ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Винятків, які б передбачали зменшення пенсійного віку на підставі інших законодавчих актів, цей закон не містить.
Норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є спеціальними для відносин, що склались у системі пенсійного забезпечення. Так, у цьому законі прямо передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч. 1 ст. 5) та до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону (п. 16 Прикінцевих положень).
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при визначенні пенсійного віку, до настання якого ТОВ "ФИМ" повинно відшкодовувати управлінню Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які отримали пенсію за віком на пільгових умовах (за списком №2), слід керуватись нормами ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Приймаючи до уваги, що ТОВ "ФИМ" направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за червень 2013 р. та згідно розрахунку станом на 25.07.2013 р. заборгованість перед УПФУ в Криворізькому районі Дніпропетровської області склала 8415,63 грн., яка добровільно не сплачена.
Крім того, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2013 р. за клопотанням Товариства з обмеженою відповідальністю "ФИМ" провадження у цій справі було зупинено до вирішення справи про оскарження рішень про призначення пенсій працівникам ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2014 р. за клопотанням Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області провадження у справі поновлено.
На момент розгляду даної справи рішення про призначення пенсій працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю "ФИМ" ОСОБА_1, ОСОБА_2 та розрахунки Пенсійного фонду не оскаржені, витрати не відшкодовані.
Отже, сума заборгованості ТОВ "ФИМ" перед УПФУ в Криворізькому районі Дніпропетровської області становить 8415,63 грн.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ФИМ" - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 березня 2014 року по справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФИМ" про стягнення заборгованості - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай