Постанова № 43611552, 15.04.2015, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2015
Номер справи
821/1101/15-а
Номер документу
43611552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1101/15-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді- Войтович І.І.,

при секретарі- Сердюк О.О.,

за участю:

представника позивача - Кузменко О.А.,

представника відповідача - Єрашова І.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Каїсса"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області

про скасування наказу від 01.04.2015 р. № 273,

встановив:

Приватне сільськогосподарське підприємство «Каїсса» (далі - позивач) звернулася до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - відповідач) про визнання дій відповідача протиправними та скасування наказу №273 від 01.04.2015 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».

Позовна заява обґрунтованим тим, що 02.04.2015 року позивачу надійшов оскаржуваний наказ відповідача про проведення документальної позапланової перевірки по взаємовідносинам з ПП «Муссон 2000» у зв'язку з отриманням постанови Комсомольського районного суду м. Херсона від 17.10.2013 року. Визначено термін перевірки два робочих дні з 13.04.2015 року. Разом з тим, згідно п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється при наявності постанови (ухвали) суду про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесеної ним відповідно до закону у кримінальних справах (провадженнях). Таким чином, проведення позапланових перевірок дозволяється не за будь-якими постановами слідчого та суду, а виключно за постановами, що винесені ними відповідно до норм КПК України.

15.04.2015 року представником позивача в судовому засіданні була подана заява про уточнення позовних вимог згідно якої просить скасувати наказ №273 від 01.04.2015 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що відповідач при винесенні оскаржуваного наказу було дотримано вимоги Податкового кодексу України та часини другої статті дев'ятнадцятої Конституції України, а тому спірний наказ видано на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством. Просив в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 01.04.2015 року відповідачем було видано наказ №273 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПСП «Каїсса».

З вищенаведеного наказу вбачається, що у зв'язку із постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 17.10.2013 року по справі №2114/2749/12 та згідно розпорядження Головного управління ДФС у Херсонській області від 27.03.2015 року №79-р «Про залучення фахівців ГУ ДФС у Херсонській області до проведення перевірки», керуючись п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.78.1.11 п.78.1, п.78.2 ст.78, п.п.83.1.4 п.83.1 ст.83 Податкового кодексу України наказано головному державному ревізор-інспектору відділу організації та супроводження перевірок платників податків управління податкового та митного аудиту Головного управління ДФС у Херсонській області, раднику податкової та митної справи 1 рангу, Мусі Світлані Олександрівні провести документальну позапланову невиїзну перевірку ПСП «Каїсса» з питань правильності нарахування та сплати податків по взаємовідносинам з ПП «Муссон-2009» за період діяльності з 01.04.2009 по 31.07.2009 роки з 13.04.2015 року терміном 2 робочих дні.

Також, було видано повідомлення про проведення перевірки від 01.04.2015 року №116/21-03-22-05.

Не погоджуючись із вищенаведеним наказом відповідач звернувся до суду.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом (абз. 4 пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України).

Особливості проведення документальної невиїзної перевірки встановлені статтею 79 ПК України.

Згідно із п. 79.1 ст. 79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки (п. 79.2 ст. 79 ПК України).

Відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 ПК України, документальна позапланова виїзна перевірка може бути здійснена за наявності постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону в кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Із аналізу наведених правових норм випливає, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу контролюючого органу та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, і за наявності підстав для її проведення, зокрема, можливість для проведення документальної позапланової перевірки та прийняття відповідного наказу на підставі підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України виникає виключно за наявності умов: постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону в кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Як вбачається із оскаржуваного наказу підставою для його прийняття слугувало наявність постанови Комсомольського районного суду м. Херсона від 17.10.2013 року по справі №2114/2749/12.

Із аналізу постанови Комсомольського районного суду м. Херсона від 17.10.2013 року по справі №2114/2749/12 вбачається, що у ній відсутні вказівки чи посилання на обов'язок відповідача признати та провести перевірку позивача.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень слід перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суд перевіривши оскаржуваний наказ на відповідність вимогам статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що він прийнятий за відсутності підстав для його прийняття визначених п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 ПК України, оскільки на момент прийняття даного наказу були відсутні постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки позивача або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесені ними відповідно до закону в кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є обґрунтований, а тому його слід задовольнити.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати наказ Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області від 01.04.2015 р. № 273 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПСП "Каїса".

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Каїсса" (код ЄДРПОУ 14115089) судовий збір в сумі 73,08 грн. (Сімдесят три гривні 08 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 квітня 2015 р.

Суддя Войтович І.І.

кат. 8