ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.04.2015р. м. Київ К/800/44339/14
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С., Ситников О.Ф.,
секретар судового засідання Борілло Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.02.2014р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2014р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (далі - УДАІ ГУМВС України в Одеській області) з вимогами про визнання протиправними дій відповідача щодо скасування реєстрації та зняття з обліку транспортного засобу, зобов'язання поновити реєстрацію. Посилався на протиправність дій відповідача щодо скасування реєстрації та зняття з обліку його автомобіля MERCEDES - BENZ S430 номер кузову НОМЕР_1 з тих підстав, що такі дії не відповідають вимогам Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. № 1388 (далі - Порядок).
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.02.2014р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2014р., в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позову.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про залишення без задоволення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач 23.04.2010р. придбав на підставі біржового контракту купівлі-продажу автомобіль MERCEDES-BENZ S430 2000 року випуску, номер кузова НОМЕР_1. Зазначений автомобіль на підставі договору і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2, виданого 17.04.2009р. Одеським МРЕВ-2 УДАІ УМВС України в Одеській області, було поставлено на тимчасовий облік в 1-му ВРЕР ВДАІ УМВС України в Тернопільській області 05.05.2010р. з видачею тимчасового реєстраційного талону та номерних знаків НОМЕР_3.
06.08.2010 р. позивач звернувся в 1-ше ВРЕР ВДАІ УМВС України в Тернопільській області для отримання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу взамін тимчасового реєстраційного талона, однак у видачі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу йому було відмовлено з тих підстав, що даний транспортний засіб був зареєстрований на території України на підставі сфальсифікованих документів і значиться в розшуку з 14.06.2010р., ініціатор розшуку - Міністерство внутрішніх справ України.
З метою перевірки вказаних обставин позивач звернувся до УДАІ ГУМВС України в Одеській області із заявою, в якій просив повідомити про проведення будь-яких дій щодо реєстрації зазначеного автомобіля після зняття його з обліку 23.01.2010р.
30.04.2013р. відповідач надав відповідь, в якій зазначив, що згідно бази даних АІС "Автомобіль" УДАІ ГУМВС України в Одеській області та НАІС ДАІ, станом на 26.04.2013р. відомості щодо подальшої реєстрації вказаного вище автомобіля, після зняття його з обліку для реалізації 23.01.2010р. в РЕВ 2 м. Одеси підрозділами РЕР ДАІ Одеської області відсутні.
05.06.2013 р. позивач звернувся до УДАІ УМВС України в Одеській області зі скаргою з тих самих питань.
Відповідач листом від 09.07.2013р. № 7/М-149 повідомив позивача про те, що під час перевірки фактів, зазначених у його скарзі встановлено, що в результаті несанкціонованого внесення інформації про автомобіль MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1 до національної бази даних АІС "Автомобіль" головним слідчим управлінням МВС України порушено кримінальні справи. Також повідомлено, що відповідно до вимог п. 40 Порядку відповідачем прийнято рішення та затверджений відповідний висновок щодо скасування реєстрації та зняття з обліку автомобіля MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1.
Вважаючи дії відповідача щодо скасування реєстрації автомобіля та зняття з обліку протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Вирішуючи спір та відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили того, що відповідач при скасуванні реєстрації та зняття з обліку автомобіля діяв правомірно, оскільки в Єдиній автоматизованій системі Державної митної служби України відсутня інформація про митне оформлення в режимі вільного використання на території України автомобіля MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1, крім того, вказаний автомобіль серед 300 інших незаконно внесених в базу АІС "Автомобіль".
Колегія суддів погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 34 Закону України від "Про дорожній рух" державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху. Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України
Відповідно до п.1 Порядку на території України встановлено єдину процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - ТЗ), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно з п. 8 Порядку державна реєстрація ТЗ проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) ТЗ, відповідність конструкції ТЗ установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Державна реєстрація ТЗ проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду ТЗ, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
На підставі пункту 28 Порядку ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції.
Відповідно до п. 40 Порядку зняття з обліку ТЗ проводиться після їх огляду в підрозділах ДАІ на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах ДАІ, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів ДАІ оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи та за наявності ТЗ до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні ТЗ.
Верховний Суд України в постанові від 17.12.2013р. (справа № 21-422а13) дійшов правового висновку, що у разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи ДАІ відмовляють у реєстрації ТЗ, а якщо такий факт встановлено в період експлуатації автомобіля після його реєстрації, відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку скасовують реєстрацію незалежно від того, хто є власником автомобіля - особа, що придбала за кордоном та ввезла в Україну цей ТЗ, чи інша особа, яка набула право власності на нього в подальшому.
Як вбачаться із наданих відповідачем пояснень, вперше інформація про реєстрацію ТЗ MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1 внесена в АІС "Автомобіль" 21.09.2007р. Васильківським МРЕВ Київської області.
02.10.2007р. автомобіль знято з обліку для реалізації.
14.11.2007р. вказаний транспортний засіб зареєстровано Канівським ВРЕР Черкаської області, а 26.12.2007р. знято з обліку для реалізації.
25.12.2008р. Одеським МРЕВ 2 зареєстровано автомобіль MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1 за гр. ОСОБА_3 та 23.01.2010р. знято з реєстраційного обліку для реалізації.
25.06.2010р. на адресу відповідача надійшла службова телеграма №4/4-5872 від 24.06.2010р. Департаменту ДАІ МВС України, згідно якої під час вибіркових перевірок дотримання працівниками реєстраційних підрозділів Державтоінспекції законності при здійсненні реєстрації транспортних засобів працівниками Департаменту ДАІ виявлені чисельні випадки внесення інформації про зареєстровані транспортні засоби до національної бази даних АІС "Автомобіль".
У травні 2010 року під час проведення звірки зареєстрованих транспортних засобів працівниками управлінням у МВС України в Київській області виявлено факти несанкціонованого внесення інформації до національної бази даних АІС "Автомобіль" про реєстрацію та зняття з обліку транспортних засобів, які ввезені контрабандним шляхом без митного оформлення, в тому числі про реєстрацію ТЗ MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1.
Проведеною перевіркою встановлено, що вказаний транспортний засіб на момент надходження службової телефонограми до УДАІ ГУМВС України в Одеській області було знято з обліку для реалізації, при цьому попередні реєстрації транспортного засобу на території України не були скасовані.
В липні 2013 року під час проведення службової перевірки за фактом звернення ОСОБА_2 до УДАІ ГУМВС України в Одеській області було виявлено, що 27.04.2011р. реєстрацію автомобіля було скасовано в Тернопільському МРЕВ та 18.05.2013р. в Канівському ВРЕР Черкаської області.
Відповідно до висновку відповідача від 03.07.2013р. про скасування реєстрації та зняття з обліку автомобіля MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1 на підставі телеграми №4/4-5872 скасовано реєстрацію та знято з обліку зазначений автомобіль.
Крім того, судами встановлено, що у провадженні слідчого відділу Печерського РУ ГУМВС України в м. Києві знаходиться кримінальна справа № 24-50, яку порушено 12.11.2008р. по факту несанкціонованого внесення в базу даних АІС "Автомобіль", що призвело до підробки інформації, серед більше як 300 незаконно внесених в базу АІС "Автомобіль" по вказаній кримінальній справі є і автомобіль марки MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1.
З урахуванням встановлених судами обставин та норм матеріального права, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про правомірність дій відповідача щодо скасування реєстрації та зняття з обліку автомобіля MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1.
Доводи касаційної скарги про те, що судами не здобуто доказів відсутності в Єдиній автоматизованій системі Державної митної служби України інформації про митне оформлення в режимі вільного використання на території України автомобіля MERCEDES-BENZ S430, кузов НОМЕР_1 не ґрунтуються на матеріалах справи, виходячи з наступного.
Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2013 р., яка набрала законної сили, у справі № 157777/12/9104 за позовом ОСОБА_2 до УДАІ ГУМВС України в Тернопільській області про визнання протиправної відмови в реєстрації вказаного автомобіля та зобов'язання зареєструвати автомобіль, встановлено, що передбачені законодавством обов'язкові платежі при перетині автомобілем МERCEDES-BENZ S430, номер кузова НОМЕР_1 сплачені не були, а свідоцтво про реєстрацію зазначеного автомобіля, яке видане 17.04.2009р. Одеським МРЕВ - 2 УДАІ УМВС України в Одеській області, на підставі якого була здійснена реєстрація вищевказаного транспортного засобу, скасовано.
Отже, обставини щодо відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством, при ввезені даного автомобіля на територію України встановлені у вказаному судовому рішенні.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.02.2014р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2014р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Кочан В.М.
судді Пасічник С.С.
Ситников О.Ф.