ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня2009 року №22-а-11044/08/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів: Старунського Д.М., Каралюса В.М.,
при секретарі судового засідання Ільницькій Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу державного Львівського дослідно-експериментального заводу технологічного обладнання на постанову господарського суду Львівської області від 22 квітня 2008 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова до державного Львівського дослідно-експериментального заводу технологічного обладнання про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2006 року Державна податкова інспекція у Личаківському районі м. Львова звернулась до суду з позовом до державного Львівського дослідно-експериментального заводу технологічного обладнання про стягнення податкового боргу в сумі 207660,99 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що суми податків та фінансових санкцій відповідача в зазначеному розмірі є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу, а відтак, підлягають стягненню з відповідача.
Постановою господарського суду Львівської області від 22 квітня 2008 року позов задоволено повністю. Постановлено стягнути з державного Львівського дослідно-експериментального заводу технологічного обладнання 207660 (двісті сім тисяч шістсот шістдесят) грн. 99 коп. податкового боргу.
Вказана постанова суду першої інстанції мотивована наступним. Підпунктом 5.3.1 ст. 5 Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом 30 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Оскільки примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків, позивачем надано необхідні докази та документи для вирішення справи, позовні вимоги є обґрунтованими, відтак позов слід задовольнити в повному обсязі.
Не погодившись з вищенаведеною постановою, державний Львівський дослідно-експериментальний завод технологічного обладнання подав апеляційну скаргу в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що апелянтом самостійно виявлено помилки в деклараціях з податку на прибуток, які мали наслідки в наступних податкових періодах. Вважає, що суд першої інстанції безпідставно стягнув з відповідача суми податкових зобов’язання з податку на прибуток, штрафні санкції та пеню. Аналогічні порушення здійснені судом першої інстанції і в частині стягнення земельного податку.
Представник позивача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги заперечив, просив залишити постанову суду першої інстанції без змін, вважає її законною та обґрунтованою.
Інші особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з»явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у їх відсутності.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Державний Львівський дослідно-експериментальний завод технологічного обладнання діє на підставі Статуту, затвердженого Міністерством машинобудування військово-промислового комплексу і конвертації України 29.07.1993р; зареєстрований відділом реєстрації господарський формувань і громадських організацій Львівської міської ради народних депутатів 09 червня 1992 року, реєстраційний № 02358; згідно довідки Львівською обласного управління статистики, присвоєно код суб'єкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України № 00231320; взято на облік платника податків 01.09.1991 року.
Станом на 16.05.2006 року заборгованість підприємства перед бюджетом становить 207 660,99 грн. та складається з: 102 105,99 грн. - основний платіж (декларація від 20.12.2005р.); 11570,00 грн. - податкове зобов'язання по податкових повідомленнях-рішеннях № 0005731510/0 від 08.12.2005р., №0002521510/0 від 10.03.2006р. 77,96 грн. - залишок несплаченої пені. Частини прибутку держ. та казенних підприємств, що включені до бюджету - 9800,0 грн. складається з: 9800,0 грн. - основний платіж (декларація від 09.02.2006р.). Податку з власників транспортних засобів - 926,30 грн. складається з: 926,3 грн. - залишок основного платежу (розрахунки від 08.06.2005р., 28.02.2006р.). Земельного податку — 83 163,21 грн. складається з: 80960,66 грн. залишок податкових зобов'язань (розрахунки від 28.01.2004р., 27.01.2005р., 30.01.2006р., податкові повідомлення-рішення №№ 0005751540/0, 0005761540/0, 0005771540/0, 0005781540/0, 0005791540/0, 0005801540/0, 0005811540/0, від 05.08.2004р. №№ 0007041540/0, 0007051540/0 від 07.09.2004 року. №№ 0009331540/0, 0009341540/0, 0009351540/0 від 06.12.2004 року. № 0000031540/0, від 19.01.2005р., № 0001731540/0 від 22.02.2005р.. №№ 0003361540/0, 0003371540/0 від 12.05.2005р., №№ 0004791540/0, 0004801540/0, 0004811540/0 від 11.07.2005р. №№ 0000681540/0, 0000691540/0 від 08.02.2006р.); 202,55 грн. - залишок несплаченої пені. Комунального податку -17,53 грн. складається з: 17,53 грн. - основний платіж (розрахунки від 20.03.2006р., 19.04.2006р.).
Судом першої інстанції також встановлено, що 16 травня 2006 року податковим органом винесено Рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Згідно зробленого ДПІ в Личаківському районі м. Львова запиту до Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, за Товариством, згідно єдиного реєстру, нерухомості не зареєстровано. Згідно відповіді на запит ДПІ у Личаківському районі м. Львова до Львівського міського управління земельних pecypciв наявність земельних ділянок, закріплених па праві власності за Товариством - відсутня. Проте, ухвалою Львівської міської ради від 13.12.2003 року за № 860 передано в постійне користування Товариству земельну ділянку (реальну частку) площею 0,7757 га на вул. Зеленій 115 Б для обслуговування споруд. Згідно відповіді на запит ДПІ у Личаківському районі м. Львова до МВС України Управління державтоінспекції УМВС у Львівській області, за ВАТ "ЛДБК №2" зареєстровано наступні транспортні засоби: ГАЗ 5312, синій, № шас. О924193. ДНЗ 3698; КАЗ 608 В2, сірий, № шас.48ООЗЗ, ДНЗ 3051 ЛВО.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зазначено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, нараховані суми податків та фінансових санкцій є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, відтак, відповідно до підпункту 1.3 вказаного вище Закону визнаються сумою податкового боргу.
Підпунктом 6.2.1. п.6.2. ст. 6 Закону у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Як вбачається з матеріалів справи, позивачем направлено в адресу апелянта першу та другу податкові вимоги (а.с. 50, 51). Заходи щодо ліквідації заборгованості відповідач самостійно не вживає, в матеріалах справи відсутні докази погашення зазначеної заборгованості.
У відповідності до п. 1.12 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-III контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.
Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, які мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
У п.п 5.3.1 ст. 5.3 Закону зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом 30 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Таким чином, колегія суддів приходить до переконання, що позивач діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, оскільки державні податкові інспекції мають право подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами відповідно до законодавства. Визначення сум податкового боргу за податками, зборами (обов'язковими платежами), які надходять до бюджетів та державних цільових фондів, здійснюється за даними особових рахунків платників податків, що ведуться органами ДПС згідно з "Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та до державних цільових фондів", затвердженою наказом Головної Державної податкової адміністрації України від 12.05.1994 р. №37 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 03.09 .2001 р. №342 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2001 р. за № 887/6078).
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не підтверджені належними доказами та не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови немає.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу державного Львівського дослідно-експериментального заводу технологічного обладнання залишити без задоволення, а постанову господарського суду Львівської області від 22 квітня 2008 року по справі № 5/1081-25/178 – без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий: О.Б. Заверуха
Судді: Д.М. Старунський
В.М. Каралюс