Постанова № 43454468, 31.03.2015, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
31.03.2015
Номер справи
265/1001/15-а
Номер документу
43454468
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 265/1001/15-а

Провадження № 2-а/265/50/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2015 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Мельник І.Г.,

при секретарі Федоровій А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполя справу за адміністративним позовом Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої компенсації за надання соціальних послуг, -

В С Т А Н О В И В:

25 лютого 2015 року Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради в особі начальника управління Стригунова В.О. (далі за текстом Управління) звернувся до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області із зазначеним з адміністративним позовом мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачка перебувала на обліку в Управлінні, отримувала компенсацію непрацюючій особі, яка постійно надає соціальні послуги інваліду, який не здатний до самообслуговування. Дана компенсація відповідачці сплачувалася відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29 квітня 2004 року, за надання соціальних послуг інваліду 1 групи ОСОБА_3. Компенсація за соціальні послуги відповідачу призначена відповідно до заяви від 07.04.2014 року.

17.09.2014 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 428 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558» на підставі якої внесено зміни, згідно яких компенсація за надання соціальних послуг не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам, яким призначено надбавку на догляд відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно довідки УПФУ в Орджонікідзевському районі ОСОБА_3, якій відповідачка надає соціальні послуги, отримує пенсії інваліда 1 групи з урахуванням надбавки на догляд, у зв'язку з чим позивачем був зроблений перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 компенсації за надання соціальних послуг, в зв'язку з чим виявлені надміру виплачені кошти допомоги в розмірі 208,78 гривен, про що на адресу відповідачки було направлено лист з повідомленням про зміни в законодавстві щодо отримання компенсації за надання соціальних послуг. Однак на теперішній час кошти на рахунок Управління відповідачем не сплачено. Посилаючись на діюче законодавство Управління просить суд стягнути зі ОСОБА_1 незаконно отриману компенсацію непрацюючій фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги інваліду, який не здатний до самообслуговування в сумі 208,78 гривень.

У судовому засіданні представник позивача Борисенко Н.О., яка діє на підставі довіреності, повністю підтримала позовні вимоги та надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та наполягала на задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_1, позовні вимоги не визнала та пояснила, що отримувала компенсацію на законних підставах. Надбавка ОСОБА_3 була призначена ще в 2008 році відповідно до постанови, а не відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Вказувала, що грошові кошти в сумі 50 гривень ОСОБА_3 виплачує пенсійний фонд, як інваліду 1 групи, позивач повинен сплачувати їй компенсацію по догляду, тому вважає, що сума яку просить стягнути позивач із неї необґрунтована.

Суд допитавши сторін, дослідивши наявні письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за таких підстав.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року № 558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», був затверджений Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги. Згідно п. 1 Порядку непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація) виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у таких розмірах: 15 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам 1 групи.

У даному Порядку також визначено на підставі яких документів надається така компенсація та строки її проведення.

Як встановлено матеріалами справи на підставі заяви ОСОБА_3, яка датована 07.04.2014 року, висновків Центру первинної медико-санітарної допомоги від 04.04.2014 року за № 43/6 та №43/5, довідки до акту огляду МСЕК № 276296, заяви ОСОБА_1 до органу праці та соціального захисту населення від 07.04.2014 року було винесено рішення Управління від 09.04.2014 року про призначення ОСОБА_1 компенсації по догляду за інвалідом 1 групи ОСОБА_3 з 07.04.2014 року по 03.04.2015 року в сумі 142,35 гривень (а.с.5-10).

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року за № 428 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558», яка набрала чинності 17.09.2014 році, у п. 4 зазначено, що компенсація не призначається: фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам, яким призначено надбавку на догляд або державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п.15 Порядку, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодовувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.

Згідно із довідкою Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 24.11.2014 року зазначено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію у разі втрати годувальника. Станом на 24.11.2014 року отримує надбавку на догляд інваліда 1 групи, довічно (а.с.4).

Відповідно до Розпорядження УПСЗН Орджонікідзевського району міста Маріуполя від 09.10.2014 року ОСОБА_1 призупинена допомога: компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги інваліду 1 групи, по о/рахунку № 603895 з 01.11.2014 року до з'ясування (а.с.11).

Після винесення даного розпорядження на адресу відповідачки Управлінням було направлено повідомлення про роз'яснення законодавства та повідомлено про зупинення з 01.11.2014 року виплат допомоги (а.с.14).

11.12.2014 року на адресу відповідачки ОСОБА_1 позивачем було направлено повідомлення про виявлення надміру отриманих коштів державної допомоги та зобов'язання їх повернути на рахунок Управління до 31.01.2015 року (а.с.15).

Як було з'ясовано у судовому засіданні з боку відповідачки на теперішній час кошти на рахунок Управління не сплачено.

Згідно до розрахунку незаконно отриманої компенсації за надання соціальних послуг за період з 17.09.2014 року по 31.10.2014 року ОСОБА_1 складає 208,78 гривень (а.с.3).

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, окрім цього, згідно зі ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, аналізуючи наведені норми діючого законодавства, враховуючи конкретні обставини справи, суд встановив незаконну виплату коштів державного бюджету у вигляді компенсації непрацюючій фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги інваліду, який не здатний до самообслуговування у розмірі 208,78 гривень, яка підлягає стягненню з відповідачки ОСОБА_1 у повному обсязі на користь Управління, а тому приходить до висновку про задоволення позовних вимог Управління в повному обсязі.

Крім того, у зв'язку з тим, що органи праці та соціального захисту населення звільняються від сплати судового збору - за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством, даний судовій збір підлягає стягненню із відповідачки в сумі 73,08 грн. на користь держави.

Керуючись ст. ст. 8-11, 41, 158-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління праці і соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплаченої компенсації за надання соціальних послуг - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради незаконно отриману компенсацію непрацюючій фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги інваліду, який не здатний до самообслуговування у розмірі 208 (двісті вісім) гривень 78 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 73 гривень 08 копійок.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя _____ І.Г.Мельник