Ухвала суду № 43336289, 11.03.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2015
Номер справи
661/2977/14-а
Номер документу
43336289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2015 р. Справа № 661/2977/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Сапронова Л.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Золотнікова О.С., Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 23 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

08.07.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Херсонській області, в якому просив визнати дії відповідача, пов'язані із обчисленням розміру його пенсії протиправними; зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії та обчислити її виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, що становить 3120,66 грн., та виплатити суму недоплаченої пенсії, нарахованої виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством відповідно до ч.3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» в редакції від 04.04.2006р., з 30.12.2010 року.

Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 23.07.2014 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено у повному обсязі.

Не погодившись з вказаною вище постановою суду 1-ї інстанції, ОСОБА_1 30.07.2014р. подав апеляційну скаргу, в якій просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.

Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та /або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату, час і місце судового розгляду.

Заслухавши суддю - доповідача, та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її часткового задоволення.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивач - ОСОБА_1 29.12.2010р був звільнений зі служби в органах МВС України у запас через обмежений стан здоров'я за наказом начальника УМВС України в Херсонській області № 871о/с, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1.

Майору міліції ОСОБА_1, як пенсіонеру МВС України, з 30.12.2011 року була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 1579,68 грн. (т.б. 71% від розміру грошового забезпечення 2224,90 грн.) на підставі подання Управління МВС України в Херсонській області від 26.01.2011 року №948.

02.06.2014 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії з дотриманням порядку визначення грошового забезпечення, встановленого ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» (в редакції від 04.04.2006р.), однак, відповідач своїм листом від 19.06.2014р. відмовив останньому у такому перерахунку, зазначивши при цьому, що пенсія позивача виплачується у відповідності із вимогами чинного законодавства.

Вирішуючи справу по суті та відмовляючи в задоволенні позову, суд 1-ї інстанції виходив з правомірності дій відповідача та відповідно з необґрунтованості та безпідставності позовних вимог.

Однак, колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, може тільки частково погодитися з такими висновками суду 1-ї інстанції, з огляду на наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, що стосується позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та стягнення недоотриманої пенсії за період з 30.12.2010 року по 07.01.2014 року, то судова колегія вважає, що останній, звернувшись до суду із даним позовом тільки 08.07.2014 року, без поважних причин пропустив встановлений законом 6-місячний строк для звернення з цими вимогами до суду.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

А згідно з положеннями ст.100 КАС України, адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку про необхідність залишення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за період з 30.12.2010 року по 07.01.2014 року без розгляду у зв'язку з пропущенням ним строку звернення до суду.

Що ж стосується решти позовних вимог, то судова колегія погоджується з висновками суду 1-ї інстанції про відмову в їх задоволенні, з огляду на наступне.

Так, відповідно до положень ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на яку посилається позивач, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Але, у відповідності до ч.3 ст.63 цього ж Закону №2262-XII, усі призначені, за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Водночас, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII (з наступними змінами та доповненнями) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Крім того, статтею 9 вказаного Закону №2011-XII визначено склад грошового забезпечення та встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності, порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Таким чином, Кабінет Міністрів України наділений повноваженням встановлювати розмір грошового забезпечення.

Законом України від 14.06.2011р. №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», пунктом 4 Прикінцевих положень установлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст.14,22,37 та ч.3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Вказаний Закон набрав чинності з 19.06.2011 року, є діючим та не скасованим.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік», зазначається, що Верховна Рада України, доповнивши пунктом 4 розділ VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п.п.2,3 ст.116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (затв. Постановою КМУ від 13.02.2008р. №45), перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України і іншої можливості для перерахунку, ані законом, ані цим порядком не передбачено.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено встановлення до пенсій, обчислених відповідно до ст.ст.13,21,36 Закону, підвищення у розмірі 11% з 01.07.2012 року, з 01.09.2012 року - 23% та 35% - з 01.01.2013 року, тобто постановою встановлені певні обмеження підвищення основних розмірів пенсій, призначених до 01.07.2012 року - сума пенсії з урахуванням доплат, підвищень не може перевищувати розмір пенсії, що обчислюється, виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою КМУ №1294 станом на 01.04.2012 року.

Отже, за таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії за період з 08.01.2014 року по 08.07.2014 року не підлягають задоволенню.

При цьому, необхідно звернути увагу й на те, що аналогічної правової позиції дотримується і Вищій адміністративний суд України, зокрема в своїх ухвалах від 16.04.2014р. (по справі №К/9991/39390/12) та від 23.01.2014р. (по справі №К/9991/70576/11).

До того ж, судова колегія зазначає, що відповідно до приписів ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до частково неправильного вирішення справи.

За таких обставин, колегія суддів апеляційної інстанції, діючи виключно в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.ст.200,203 КАС України, залишає частину позовних вимог без розгляду, а в іншій частині вважає за необхідне залишити оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.195,197,198,200,202,203,205,206,254 КАС України, апеляційний суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 23 липня 2014 року в частині зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та стягнення недоотриманої пенсії за період з 30.12.2010 року по 07.01.2014 року - скасувати та залишити позовні вимоги у цій частині - без розгляду.

В іншій частині постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 23 липня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Ю.В. Осіпов

Судді: О.С. Золотніков

В.О. Скрипченко