Ухвала суду № 43332857, 23.03.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2015
Номер справи
813/5316/14
Номер документу
43332857
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2015 р. Справа № 876/11426/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,

представників відповідача Рісна Ю.Б., Коджебаш М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2014 року у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Приватного підприємства «Бізнес-Ойл» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ :

Державна екологічна інспекція у Львівській області 29.07.2014 року звернулася до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «Бізнес-Ойл», в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд призупинити виконання робіт приватного підприємства «Бізнес-Ойл» (Львівська область, Жовківський район, смт. Куликів, вул. Шевченка, 73, ідентифікаційний код - 37205605) в частині здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, які не внесені в наявний на підприємстві дозвіл № 4622755600-10, до внесення в нього змін.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним рішенням позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Просить постанову скасувати та прийняти нову, про задоволення позову в повному обсязі покликаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ПП «Бізнес-Ойл» зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 37205605, номер запису в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 14151020000024023.

На підставі направлення № 896 Інспекцією 26.06.2014 року - 15.07.2014 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПП «Бізнес-Ойл», за наслідками якої складено акт № 896/06/906 (далі - Акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення ст. 10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», зазначено, що приватне підприємство «Бізнес-Ойл» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що не включені в дозвіл № 4622755600-10 від 19.04.2011 року, зокрема: - дев'ять дихальних клапанів дев'яти резервуарів для зберігання нафтопродуктів, що знаходяться на відкритій земельній ділянці; - дев'ять дихальних клапанів дев'яти резервуарів для зберігання нафтопродуктів, що знаходяться у будівлі складу; - три пістолети призначені для відпуску нафтопродуктів; - витяжна труба насосної станції, в якій розташоване обладнання для викачування нафтопродуктів; - насосна станція призначена для викачування автомобільних цистерн; - насосна станція призначена для викачування залізничних цистерн.

Відтак, перевіркою встановлено, що фактична кількість джерел викидів не відповідає кількості, яка вказана у дозволі та становить 24 стаціонарні джерела викидів.

Вказане порушення також зафіксовано в акті обстеження від 27.06.2014 року № 57.1.4.

На підставі Акта перевірки винесено припис від 18.07.2014 року № 484-06, яким серед іншого зобов'язано відповідача, відповідно до ст. 10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, які не внесені у наявний на підприємстві дозвіл на викиди.

З цих підстав, Інспекція просить призупинити виконання робіт ПП «Бізнес-Ойл» в частині здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, які не внесені в наявний на підприємстві дозвіл № 4622755600-10, до внесення в нього змін.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

За змістом ст. 11 цього ж Закону, для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно зі ст. 33 цього ж Закону, особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність згідно з законом.

Частиною 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 року із змінами і доповненнями, встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів гранично допустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

З наявного в матеріалах справи дозволу від 19.04.2011 року № 4622755600-10 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами встановлено, що приватне підприємство «Бізнес-Ойл» здійснює вказані викиди з наступних стаціонарних джерел: - №№ 3, 4,10 - резервуари зберігання бензину. Дихальні клапани; - № 5 - резервуари зберігання дизельного палива. Дихальний клапан; - № 11 - резервуари зберігання моторних олив. Дихальний клапан; - №№ 1, 2, 6, 7, 8, 9 - неорганізовані джерела.

Судом беруться до уваги долучені документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами складу паливо-мастильних матеріалів приватного підприємства «Бізнес-Ойл», копію звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел складу паливо-мастильних матеріалів приватного підприємства «Бізнес-Ойл», висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02.-07/30210 від 31.03.2014 року; а також протоколи про дослідження повітря населених місць від 19.09.2014 року № 1/14 та № 2/14, відповідно до яких у пробах атмосферного повітря перевищень ГДК досліджуваних речовин не виявлено, що відповідає вимогам Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць ДСП 201-97 та протоколу № 1/1 від 19.09.2014 року про проведення досліджень повітря робочої зони, згідно з яким при проведенні досліджень повітря на території нафтобази виявлено, що концентрація шкідливих речовин не перевищує ГДК.

Вказаними документами спростовуються висновки державної екологічної інспекції у Львівській області щодо здійснення ПП «Бізнес-Ойл» викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, які не включені в наявний у підприємства дозвіл.

Також, суд вважає безпідставним твердження позивача про необхідність коригування дозволу № 4622755600-10 від 19.04.2011 року, виданого ПП «Бізнес-Ойл», оскільки в ході проведення перевірки Інспекцією не встановлено та не доведено змін у технології виробництва ПП «Бізнес-Ойл», що змінило склад викидів, кількість джерел викидів об'єкта або спричинило негативний вплив на навколишнє природне середовище.

Відповідно до поданий показань свідка ОСОБА_3, який виготовляв Звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел складу паливо-мастильних матеріалів ПП «Бізнес-Ойл» джерела викидів об'єднані як лінійні площинні джерела, які мають однакові властивості і параметри, а тому викиди в атмосферне повітря не залежать від кількості цистерн, а об'єму нафтопродуктів, які зберігаються в них.

З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку, що вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо необхідності призупинити виконання робіт приватного підприємства «Бізнес-Ойл» в частині здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, які не внесені в наявний на підприємстві дозвіл № 4622755600-10, до внесення в нього змін є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області - залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2014 року у справі № 813/5316/14 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

Т.І. Шинкар

Повний текст ухвали виготовлено 26.03.2015 року