ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2015 р. Справа № 876/10432/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,
представника відповідача Рацин Р.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Приватного агропромислового підприємства «Агропродсервіс» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.10.2014 року у справі за позовом Приватного агропромислового підприємства «Агропродсервіс» до Головного управління Міндоходів у Тернопільській області третя особа Департамент агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ПАТ «Агропродсервіс» 16.09.2014 року звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Міндоходів у Тернопільській області третя особа департамент агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення форми «Р» №0000122204 від 17.06.2014 року.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.10.2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції ПАТ «Агропродсервіс» подало апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.
В процесі апеляційного розгляду представник відповідача звернувся до Львівського апеляційного адміністративного суду з клопотанням про проведення процесуального правонаступництва Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, яке реорганізовано у Головне управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області.
Враховуючи надані докази реорганізації первинного відповідача та положення ст. 55 КАС України, колегія суддів вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на виконання наказу Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 16.05.2014 року №201 головним державним ревізором-інспектором відділу валютного та митного аудиту Твардовською С.І. проведено документальну невиїзну перевірку ПАП «Агропродсервіс» щодо дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи під час митного оформлення товару «Свині живі, чистопородні племінні тварини: - свинки датської породи Danish Landrace Female - 50 штук» за кодом 0103100000 згідно УКТ ЗЕД за митною декларацією №403000007/2012/001684 від 09.02.2012 року.
До початку проведення перевірки, здійснюючи аналіз митних оформлень вказаного товару, посадовою особою ГУ Міндоходів в Тернопільській області, керуючись ч.5 ст.334 Митного кодексу України (далі - МК України), до ПАП «Агропродсервіс» надіслано запит від 06.02.2014 року №1473/8/19-00-22-04-25/22 щодо надання завірених належним чином копій документів, що подавались до митного оформлення за митною декларацією №403000007/2012/001684 від 09.02.2012 року зокрема: сертифікатів (документів з племінного обліку), виданих країною експортером, та їх перекладу на українську мову засвідченого в установленому порядку, якщо в самому сертифікаті відсутня інформація українською мовою, та племінних свідоцтв, також інших документів.
Проте, вказаних копій сертифікатів (документів з племінного обліку) позивачем не було надано, що свідчило про можливі порушення законодавства про племінну справу у тваринництві під час оформлення та видачі племінних свідоцтв (сертифікатів племінних генетичних ресурсів) на тварин, митне оформлення яких проведено Тернопільською митницею за митною декларацією (далі - МД) №403000007/2012/001684 від 09.02.2012 року.
З метою перевірки правомірності отримання підприємством племінних свідоцтв свиней (сертифікатів племінних генетичних ресурсів) відповідач звернувся із листом від 31.03.2014 року № 3750/10/19-00-22-04-22/70 до Тернопільської обласної державної адміністрації.
Як слідує із відповіді Департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА від 09.04.2014 року №02-255/5.2, всі видані сертифікати оформлені правильно та завірені уповноваженою особою відповідно до вимог чинного законодавства, при цьому посадовими особами Департаменту здійснено відповідну перевірку щодо вказаних сертифікатів, виданих країною-експортером та їх переклад українською мовою.
Враховуючи викладене, ГУ Міндоходів в Тернопільській області в період з 27.05.2014 року по 28.05.2014 року проведено перевірку, результати якої відображено в Акті №32/22-04/30356854 від 03.06.2014 року.
За наслідками перевірки МД №403000007/2012/001684 від 09.02.2012 року встановлено, що в митному режимі «імпорт», Тернопільською митницею здійснено митне оформлення 210 свиней, ввезених на виконання зовнішньоекономічного контракту №35 від 18.07.2011 року, укладеного між ПАП «Агропродсервіс» та DanBred International (DBI)/SEA (Lyskaer 3EF, 1.sal, DK-2730 Copenhagen, Denmark).
Зокрема, зазначені товари під час декларування були класифіковані за наступними кодами товарів згідно УКТ ЗЕД: - свині живі Danish F1-F2-Gilts (Danhybrid-LY/YL). Гібридні свинки Дангібрид, 17-25 тижнів, приблизною масою 55-90кг. Призначені для розведення гібридного поголів'я свиней. Торгова марка Danish F1-F2. Виробник: DanBred International. Країна виробництв Данія/DK. В сього 160 штук. 2. Місць: 160, без пакування. Код товару - 0103921900; - свині живі, чистопородні племінні тварини: Свинки датської породи Danish Landrace Female - 50 штук. Торгова марка Danish Landrace. Призначені для розведення чистопородних племінних тварин. Виробник: DanBred International. Країна виробництві Данія/DK. 2. Місць: 50, без пакування. Код товару 0103100000.
Перевіркою встановлено, що серед отриманих документів наявні усі сертифікати племінних (генетичних) ресурсів, зазначені у графі 44 товару №2 МД №403000007/2012/001684 за кодом документа 8017 згідно відомчих класифікаторів з питань митної статистики, які використовуються в процесі оформлення митних декларацій і порядку їх ведення, затверджених наказом Державної митної служби України від 15.02.2011 року №107.
Однак, під час проведення звірки номерів вушних бірок свиней, за якими здійснюється їх ідентифікація, зазначених у пакувальному листі відправника товару № 4371 від 27.01.2012 року, встановлено відсутність племінних свідоцтв (сертифікатів) на свиней за ідентифікаційними номерами 154-5559 та 154-5584. Тобто, до митного оформлення декларантом позивача подано, окрім інших, три сертифікати за №№ 067243, 067239 та 067238 від 01.02.2012 року, але дані сертифікати видані на одну і ту ж саму свиню за ідентифікаційним номером 154-5706.
Всі інші племінні свідоцтва (сертифікати) відповідають ідентифікації тварин згідно пакувального листа
Вищенаведене свідчить про те, що під час митного оформлення товару - «Свині живі, чистопородні племінні тварини: свинки датської породи Danish Landrace Female», задекларовані за кодом 0103100000 згідно УКТ ЗЕД за МД №403000007/2012/001684 (товар №2), підприємство не надавало як підставу для митного оформлення документи, що свідчать про віднесення свиней за ідентифікаційними номерами 154-5559 та 154-5584 до категорії «чистопородні» компетентними національними органами.
Із врахуванням того, що згідно із пакувальних листів маса кожної свині за ідентифікаційними номерами 154-5559 та 154-5584 перевищує 50 кг, та за відсутності підтвердження віднесення їх до категорії «чистопородні» компетентними національними органами, вони повинні класифікуватись за кодом 0103921900 згідно із УКТ ЗЕД (ставка мита 8%).
Також під час проведення перевірки правомірності застосування пільг при митному оформленні встановлено, що товар № 2 (чистопородні племінні свинки), задекларований в МД за кодом 0103100000 згідно із УКТ ЗЕД, та оформлений митницею із наданням пільги у сплаті податку на додану вартість в сумі 59392,44 грн. на підставі пункту 197.18 статті 197 ПК України.
Вказаним пунктом ПК України передбачено, що операції з ввезення на митну територію України племінних чистопородних тварин, племінних (генетичних) ресурсів за кодами згідно з УКТ ЗЕД 0101 10 10 00, 0102 10 10 00, 0102 10 30 00, 0103 10 00 00, 0104 10 10 00, 0511 10 00 00, 0511 99 85 10, що здійснюються суб'єктами спеціального режиму оподаткування, звільняються від оподаткування.
Свині з ідентифікаційними номерами 154-5559 та 154-5584 племінні свідоцтва (сертифікати) відсутні, а тому вони: повинні класифікуватись за кодом 0103921900 згідно із УКТ ЗЕД, та під час їх митного оформлення не може застосовуватись пільга у сплаті податку на додану вартість, передбачена пунктом 197.18 статті 197 ПК України.
Не погодившись із висновками акту документальної невиїзної перевірки ПАП «Агропродсервіс», позивач 11.06.2014 року надіслано до ГУ Міндоходів у Тернопільській області запереченням до акту, у яких вказано про наявність племінних сертифікатів з країни - експортера, в яких повній мірі ідентифікована кожна свиня.
Листом від 23.04.2014 року №7266/10/19-00-22-04-25/136 ГУ Міндоходів в Тернопільській області повідомило позивача, що враховуючи недотримання встановленого терміну подання заперечень до акту перевірки, вони не підлягають розгляду керівником Управління.
За результатами розгляду Акту перевірки від 03.06.2014 року №32/22-04/30356854, ГУ Міндоходів у Тернопільській області 17.06.2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000122204, яким ПАП «Агропродсервіс», яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 6414,38 грн., де основний платіж 2565,75 грн., штрафні санкції - 3848,63 грн..
Разом з тим, після проведення податкової перевірки та з метою приведення документів на імпортовані свині у відповідність до чинного законодавства, підприємством повторно надано до відділу тваринництва департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА датські племінні сертифікати на свині з ідентифікаційними номерами 154-5559 та 154-5584 з їхніми перекладами на українську мову.
Відділом тваринництва департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА 06 червня 2004 року позивачу були видані українські племінні сертифікати на свині з ід. номерами 154-5559 та 154-5584.
Листом від 16.07.2014 року №601 ПАП «Агропродсервіс» звернулось до Тернопільської митниці з проханням внести зміни в МД №403000007/2012/001684 від 09.02.2012 року та зазначити правильні реквізити отриманих бланків українських племінних сертифікатів.
У свою чергу 18.07.2014 року Тернопільської Митницею виданий аркуш коригування МД від 09.02.2012 року. Як слідує з даного аркуша коригування до 44 графи 2 товару декларації були внесені додатково відомості, а саме серії, номери та дати видачі бланків українських племінних сертифікатів на свині з ід. номерами 154-5559 та 154-5584.
Частиною 3 статті 345 Митного кодексу України (далі - МК України) визначено, що органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо, зокрема, правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.
Результати перевірки оформлюються актом (довідкою) та є підставою для самостійного визначення органом доходів і зборів суми податкового зобов'язання підприємства щодо сплати митних платежів, застосування заходів, передбачених законами України (ч.6 ст.345 МК України).
Згідно ч.14 ст.354 МК України в акті перевірки зазначаються факти заниження і факти завищення податкових зобов'язань підприємства. Рішення щодо правильності визначення заявлених у митних деклараціях кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, їх митної вартості та країни походження, підстав для звільнення від оподаткування окремими документами не оформляються, а зазначаються в акті про результати перевірки.
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (ч.2, 4 ст.69 МК України).
Як слідує з пояснень до товарної під позиції 010310 термін «чистопородні племінні тварини» означає лише тих племінних тварин, які віднесені до категорії «чистопородні» компетентними національними органами.
Статтею 12 Закону України «Про племінну справу у тваринництві» передбачено, що експорт та імпорт племінних (генетичних) ресурсів здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України, за умови відповідності племінних (генетичних) ресурсів вимогам, які встановлені ст.10 цього Закону.
Згідно ст.13 вказаного Закону власники племінних (генетичних) ресурсів зобов'язані мати сертифікати племінних (генетичних) ресурсів, які є документальним підтвердженням якості та племінної цінності племінних (генетичних) ресурсів при їх придбанні, реалізації та торгівлі.
Вищезазначене свідчить про те, що для віднесення племінних свійських свиней до категорії «чистопородні» та їх класифікації за кодом 0103100000 згідно із УКТ ЗЕД при імпорті в Україну, необхідне подання до митного оформлення документів, що свідчать про віднесення зазначених племінних тварин до категорії «чистопородні» компетентними національними органами. У даному випадку, таким документом є племінні свідоцтва (сертифікати племінних (генетичних) ресурсів), які отримуються у відповідності до порядку, визначеного Положенням про сертифікат племінних генетичних ресурсів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.11.2011 року № 629.
Встановлені обставини свідчать про те, що, під час проведення звірки номерів вушних бірок свиней, встановлено відсутність племінних свідоцтв на свиней за ід. номерами 154-5559 та 154-5584. Однак до митного оформлення декларантом подано сертифікати видані на одну і ту ж саму свиню за ідентифікаційним номером 154-5706.
Окрім цього, відповідно до пункту 22 Переліку документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого постановою КМУ від 01.02.2006 року № 80 (чинною на час митного оформлення МД) обов'язковими для подання під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів є документи, що підтверджують право на застосування до товарів пільгового режиму оподаткування.
Таким чином, суд констатує факт ненадання позивачем документів, які вказують на віднесення компетентними національними органами свиней з ін. номерами 154-5559 та 154-5584 до категорії «чистопородні» під час митного оформлення свиней чистопородних племінних, які задекларовані за кодом 0103100000 згідно УКТ ЗЕД за МД №4030000.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок податкового органу про невірну класифікацію товару та застосування невірної ставки мита, що є порушенням вимог п.197.18. ст. 197, п. 190.1 ст. 190 ПК України та призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2565,75 грн.
Судом відхиляються доводи позивача, що причиною відсутності свідоцтв на дві племінні свині за ідентифікаційними номерами 154-5559 та 154-5584, є помилка Головного управління агропромислового розвитку Тернопільської ОДА з огляду на наступне.
Розділом ІІ Положенням про сертифікат племінних (генетичних) ресурсів та зразків форм сертифікатів племінних (генетичних ресурсів), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики від 17.11.2011 року №629 визначено правила заповнення, порядок затвердження та видачі сертифікатів племінних (генетичних) ресурсів.
Згідно п. 2.8. вказаного Положення відповідальними при оформленні та видачі сертифіката є: власник племінних (генетичних) ресурсів - за достовірність даних племінного обліку, що використовуються при оформленні; уповноважена особа - за правильність оформлення та видачу.
Департаментом агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації 31.01.2012 року було видано ПАП «Агропродсервіс» 51 бланк племінних свідоцтв (сертифікатів) серії АВ №067199-067250. Вказані бланки свідоцтв заповнялися зоотехніком - селекціонером ПАП «Агропродсервіс», так як уповноважена особа - представник департаменту немає інформації про дані, які внесенні в племінне свідоцтво (вік, жива маса, індитифікаційний номер тварини, інше).
Більше того, статтею 81 Митного кодексу України від 11.07.2002 року № 92-ІV, чинного на час митного оформлення митної декларації (далі - МК України 2002 року), встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Згідно із вимогами статті 88 МК України 2002 року до обов'язків декларанта, окрім іншого, належить здійснення декларування товару відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, а також сплата податків та зборів.
Графи митної декларації як 33 «Код товару», 44 «Додаткова Інформ./Подані документи/Сертифікати і дозволи», а також 47 «Нарахування платежів», в яких зазначається інформація про код товару, нарахування митних платежів, реквізити документів, що надають пільги в оподаткуванні, заповнюються декларантом самостійно. З моменту прийняття митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а за недостовірність зазначених у ній відомостей щодо коду товару згідно із УКТ ЗЕД та розміру належних до сплати податків юридичну відповідальність несе декларант.
Враховуючи те, що саме до обов'язків декларанта ПАП «Агропродсервіс» входить перевірка усіх відомостей та документів, які подаються ним до митного оформлення, посилання позивача на те, що під час митного оформлення товару не було виявлено порушень законодавства, не може бути підставою для його звільнення від сплати податків, якщо такі порушення були виявлені в подальшому.
Як встановлено п.54.1. ст.54 ПК України платник податків, крім випадків, передбачених податковим законодавством, самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації.
Суд враховує той факт, що племінні свідоцтва №№ 275623 та 275624 від 06.06.2014 року на свиней з ідентифікаційними номерами 154-5559 та 154-5584 були відсутні як на момент митного оформлення товару за МД №403000007/2012/001684 від 09.02.2012 року, так і під час проведення перевірки та складення акту перевірки №32/22-04/30356854 від 03.06.2014 року. Навіть при надісланні 11.06.2014 року заперечень до вказаного акту перевірки позивач не вказав про наявність виготовлених свідоцтва №№ 275623 та 275624 від 06.06.2014 року, а тому вказані обставини не були враховані ГУ Міндоходів у Тернопільській області при прийняття оскарженого податкового повідомлення - рішення. Також вказане підтверджується постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року, якою ПАП «Агропродсервіс» відмовлено в задоволенні позову, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 року.
А тому колегія суддів дійшла висновку, що оскаржене податкове повідомлення-рішення №0000122204 від 17.06.2014 року, прийнято з дотриманням норм чинного законодавства, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що обумовлює відмову у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Приватного агропромислового підприємства «Агропродсервіс» - залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.10.2014 року у справі №819/2026/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
Т.І. Шинкар
Повний текст ухвали виготовлено 26.03.2015 року