ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.03.2015 року Справа № 904/2976/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Дмитренко Г.К.- доповідач
суддів: Прокопенко А.Є., Крутовських В.І.
при секретарі: Мудрак О.М.
За участю представників сторін:
від позивача: Данилевський О.М., довіреність №14-89 від 18.04.14, представник;
від відповідача: Коваленко О.В., довіреність №480 від 17.04.14, представник;
від відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області: Афанасьєва Є.О., довіреність №10-58/80 від 06.01.15, представник.
розглянувши апеляційну скаргу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2014 року по справі № 904/2976/14
за скаргою публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на дії органів державної виконавчої служби
у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", Київ
до комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа", м. Жовті Води Дніпропетровської області
про стягнення 407 278 грн. 27 коп.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2014 року (суддя Кармазіна Л.П.) скаргу публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія "Нафтогаз Україна" на дії органів державної виконавчої служби задоволено. Визнано незаконними дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби у Дніпропетровській області щодо винесення постанови від 30.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 44413218 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2014 року у справі №904/2976/14. Визнано незаконною та скасовано постанову від 30.10.2014 року ВП № 44413218 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2014 року у справі №904/2976/14. Зобов'язано орган державної виконавчої служби поновити виконавче провадження ВП № 44413218, про що винести відповідну постанову.
Не погодившись з ухвалою суду відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить зазначену ухвалу скасувати, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом норм матеріального права.
Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" у відзиві на апеляційну скаргу просить відмовити в її задоволенні, залишивши ухвалу господарського суду без змін.
Комунальне підприємство "Жовтоводськтепломережа" у відзиві на апеляційну скаргу просить її задовольнити, а ухвалу господарського суду скасувати.
Заслухавши пояснення представників сторін та представника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду з позовною заявою до комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа" про стягнення 407278 грн. 27 коп.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2014 року позов задоволено частково, стягнуто з комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 307 605 грн. 08 коп. пені, 73100 грн. 48 коп. річних, 26221 грн. 35 коп. втрат від інфляції та 8138 грн. 67 коп. судового збору. В решті позову відмовлено.
Відповідно до приписів ст. 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Виконання рішення господарського суду, згідно із ст.116 Господарського процесуального кодексу України, провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом. Після набрання судовим рішенням законної сили наказ видається за заявою стягувачу чи прокурору, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, або надсилається стягувачу рекомендованим чи цінним листом.
02.07.2014 року на виконання рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2014 року був виданий наказ (а.с. 97).
У відповідності із ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
На підставі судового наказу від 02.07.2014 року було відкрито виконавче провадження ВП №44413218 від 19.08.2014року про стягнення з комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 307605 грн. 08 коп. пені, 73 100 грн. 48 коп. річних, 26221 грн. 35 коп. втрат від інфляції та 8138 грн. 67 коп. судового збору.
Постановою відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 30.10.14 року виконавче провадження з примусового виконання наказу № 904/2976/14, виданого 02.07.2014 року, було зупинено на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", оскільки боржника внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до зазначеного Закону (а.с.112).
Не погодившись із вказаною постановою відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про зупинення виконавчого провадження, позивач звернувся до господарського суду із скаргою на дії органів Державної виконавчої служби, в якій просив суд:
- визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Дніпропетровській області щодо винесення постанови від 30.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 44413218 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2014 року у справі №904/2976/14;
- визнати недійсною постанову від 30.10.2014 року ВП № 44413218 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2014 року у справі №904/2976/14;
- зобов'язати орган державної виконавчої служби скасувати постанову від 30.10.2014 року ВП № 44413218 про зупинення виконавчого провадження;
- зобов'язати орган державної виконавчої служби поновити виконавче провадження ВП № 44413218, про що винести відповідну постанову.
В обґрунтування вищезазначеної скарги публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" посилалось на наступне:
- 30.10.2014 року органом державної виконавчої служби винесено постанову про зупинення провадження ВП № 44413218 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2014 року у справі №904/2976/14;
- з положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", Закону України «Про виконавче провадження» та з рішення Конституційного суду України 13.12.2012 року № 18-пр/2012 у справі № 1-26/2012 щодо порядку застосування цих законів у сукупності слідує, що зупинення виконавчого провадження можливе лише із стягнення тієї заборгованості, яка встановлена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та підпадає під визначення заборгованості, викладене у п. 1.4 ст. 1 цього Закону і, окрім іншого, виникла станом на розрахункову дату - 01.01.2013 року;
- заборгованість, стягнення якої є предметом виконавчого провадження ВП №44413218, стосується стягнення суми боргу, штрафних та фінансових санкцій за несвоєчасне проведення боржником розрахунків за природний газ, отриманий у січні - квітні, жовтні - грудні 2013 року. Таким чином вищевказана сума боргу утворилась після 01.01.2013 року;
- стягнута судом сума складається із заборгованості, зі штрафних та фінансових санкцій, які нараховані після 14.02.2013 року (після розрахункової дати згідно Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"), а також суми судового збору, на яку дія цього Закону не поширюється.
Частиною 2 ст.2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено, що його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Відповідно ст.3 зазначеного Закону для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року №568 затверджений Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу". Підприємство вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.
Згідно виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", від 29.10.2014 року №160/240 станом на 29.10.2014 року комунальне підприємство "Жовтоводськтепломережа" внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" 28.11.2005 року (а.с.137).
У відповідності з п. 15 ч. 1 ст. 37, ч. 3 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості.
Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2012 року у справі № 1-26/2012 за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю "ДІД Конс" щодо офіційного тлумачення положень пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу) встановлено, що:
- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";
- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
За змістом вказаного Конституційного Рішення, положення Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не регулюють правовідносини стосовно погашення заборгованості, невизначеної у пункті 1.4 статті 1 Закону.
Згідно п. 3.4 ст.3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу" процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2016 року.
На строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (п. 3.7 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу").
У п. 1.4 ст. 1 згаданого вище Закону зазначено, що заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; 6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
За визначенням, наведеним у п.1.8 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу", розрахункова дата - це дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 1 липня 2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, заборгованість комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа" виникла внаслідок порушення ним умов укладеного між сторонами у справі договору купівлі-продажу природного газу від 28.12.2012 року № 13/3333-БО-3 щодо оплати природного газу, поставленого у січні-квітні, жовтні-грудні 2013 року.
Згідно п.6.1. договору від 28.12.2012 року № 13/3333-БО-3, на підставі якого було подано позов, оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Обґрунтовуючи своє рішення від 17.06.2014 року у справі № 904/2976/14, на підставі якого було видано наказ від 02.07.2014 року, господарський суд Дніпропетровської області зазначив:
«Позивач на виконання умов договору протягом січня 2013 року - квітня 2013 року та жовтня - грудня 2013 року поставив відповідачу природний газ обсягом 2243,434 тис. куб. м на загальну суму 10401557 грн. 61 коп., що підтверджується актами приймання - передачі природного газу, які підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені печатками підприємств позивача та відповідача, копії яких містяться в матеріалах справи, (а.с. 20-26)
Таким чином, враховуючи умови договору, відповідач мав здійснити остаточний розрахунок за поставлений природний газ: в січні 2013 року (2243138 грн. 78 коп.) - в строк до 14.02.2013 року: в лютому 2013 року (1758439 грн. 45 коп.) - в строк до 14.03.2011 року: в березні 2013 року (1949444 грн. 76 коп.) - в строк до 14.04.2013 року, в квітні 2013 року (893827 грн. 29 коп.) - в строк до 14.05.2013 року, в жовтні 2013 року (587919 грн. 95 коп.) - в строк до 14.11.2013 року, в листопаді 2013 року (864048 грн. 85 коп.) - в строк до 14.12.2013 року, в грудні 2013 року (2104738 грн. 53 коп.) - в строк до 14.01.2014 року.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач розрахувався за отриманий природний газ з порушенням строку, встановленого п.6.1 договору, про що свідчать наявні в матеріалах справи сальдова відомість та довідка по операціях позивача з відповідачем (а.с.27-30). Наявність порушення встановлених договором строків оплати не заперечується і відповідачем».
З вищенаведеного вбачається, що стягнута судом сума складається з суми основного боргу, штрафних та фінансових санкцій, які нараховані після 14.02.2013 року, тобто після встановленої Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" розрахункової дати.
Враховуючи викладене, внесення комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа" до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є, в даному випадку, підставою для зупинення виконавчого провадження з огляду на те, що дія Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" поширюється на стягнення заборгованості, що виникла до 01.01.2013 року, і не розповсюджується на примусове стягнення заборгованості, котра виникла після зазначеної дати.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу» завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Статтею 6 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Згідно ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" і визнання незаконними дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби у Дніпропетровській області щодо винесення постанови від 30.10.2014 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 44413218 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2014 року у справі №904/2976/14; визнання незаконною та скасування постанови від 30.10.2014 року ВП № 44413218 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2014 року у справі №904/2976/14 та зобов'язання органу Державної виконавчої служби поновити виконавче провадження ВП № 44413218, про що винести відповідну постанову.
Таким чином підстави для скасування ухвали відсутні.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.2014 року по справі № 904/2976/14 залишити без змін, а скаргу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області без задоволення.
Головуючий суддя Г.К. Дмитренко
Суддя А.Є. Прокопенко
Суддя В.І. Крутовських
повний текст постанови виготовлений 26.03.15р.