ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
20 березня 2015 рокум. Ужгород№ 807/4127/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Скраль Т.В.
при секретарі судового засідання Стенавській А.М.,
за участю сторін:
позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Перечинський Стеатит" - керівник Борисенко М.П., представники позивача Марусенко О.М., Козич О.М. ,
відповідача: Західне територіальне управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку - представник Кевер Г.Б. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Перечинський "Стеатит" до Західного територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов про порушення справ та актів , -
В С Т А Н О В И В:
25 грудня 2014 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Перечинський «Стеатит» звернувся до суду з адміністративним позовом до Західного територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку яким просить суд визнати протиправними та скасувати постанови Західного територіального управління НКЦПФР про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів від 21 листопада 2014 року за №№04-3/102/1; 04-3/102/2; 04-2/102/3;04-3/102/5 та зобов'язати Західне територіальне управління національної Комісії цінних паперів та фондового ринку скасувати акти від 18.12.2014 року за №№ 1770-ЗХ-1-Е; 1771-ЗХ-1-Е; 1772-ЗХ-1-Е; 1773-ЗХ-1-Е .
Позовні вимоги мотивовані тим, що Відкрите акціонерне товариство «Стеатит» на виконання рішення загальних зборів акціонерів від 21 квітня 2010 року провело реорганізацію ВАТ «Стеатит» шляхом перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю «Перечинський «Стеатит». Відповідно до вимог чинного на дату реєстрації Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» проведено державну реєстрацію припинення ВАТ «Стеатит» та створення ТОВ. ТОВ «Перечинський «Стеатит» яке зареєстровано 01.12.2010 р. Станом на 21 червня 2011 року товариство тричі зверталося до Закарпатського ТУ ДКЦПФР із заявами та необхідними документами з вимогою зупинити обіг акцій та скасувати реєстрацію випуску акцій, анулювати, свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Стеатит». Незважаючи на те, що ТОВ було дотримано вимоги Порядку, Закарпатське ТУ ДКЦПФР відмовило ТОВ у зупиненні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій. Позивач в адміністративному позові вказує на Розділ III Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, де зауважено, що справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення; справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю у разі внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, щодо якої порушено справу про правопорушення. Крім того, позивач вказує на те, що він в письмовій формі звертався до відповідача з вимогою закрити справи, відкриті постановами про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів за №№04-3/102/1; 04-3/102/3;04-3/102/5, однак відповідачем проігноровано вищевказане звернення.
Представник позивача Марусекно О.М. , Козич О.М., в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів викладених в позовній заяві та спростуваннях на заперечення відповідача, просили суд визнати протиправними та скасувати постанови про порушення справ про правопорушення та акти перевірки Західного територіального управління НКЦПФР. Крім того, додатково пояснили, що існує постанова Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року, яка набула законної сили і за якою визнано протиправним та скасовано розпорядження Закарпатського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 05-В від 16 лютого 2011 року та зауважив, що відповідачу достеменно відомо, що ВАТ " Стеатит" припинено. З цих підстав просять задоволити позовні вимоги повністю.
Представник відповідача Кевер Г.Б., в судовому засіданні проти позову заперечила з мотивів викладених в письмових запереченнях на позов (а.с.32-33) при цьому зазначила, позовні вимоги ТОВ «Перечинський «Стеатит» обґрунтовуються зокрема тим, що позивач не є емітентом цінних паперів а відтак не зобов'язане розкривати на фондовому ринку інформацію щодо емітента цінних паперів ВАТ «Стеатит». Відповідач вважає наведений висновок позивача необґрунтованим та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства. Щодо посилань позивача на те, що у 2011 році ТОВ «Перечинський «Стеатит» тричі зверталося до Закарпатського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із документами для зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску цінних паперів ВАТ «Стеатит» відповідач вказує наступне. Відповідно до Указу Президента України від 23.11.2011 р. № 1061/2011, Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку ліквідовано. На підставі Указу Президента України від 23.11.2011 р. № 1063/2011, створено Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Новостворений орган державної влади не є правонаступником Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Згідно із Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 172 від 26.01.2012 р., утворено територіальний орган Комісії - Західне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Таким чином, Західне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не є розпорядником інформації та не володіє документами що подавалися до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та/або її територіальних органів. Відповідно, ЗТУ НКЦПФР не має права керуватися такими документами при здійсненні своєї діяльності.
Враховуючи вищенаведене відповідач просить суд в задоволені позову відмовити у зв'язку з його необґрунтованістю.
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Стеатит" на виконання рішення загальних зборів акціонерів від 21 квітня 2010 року провело реорганізацію ВАТ "Стеатит" шляхом перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю "Перечинський "Стеатит".
Як встановлено судом, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ «Перечинський Стеатит» зареєстровано як юридична особа Перечинською районною державною адміністрацією Закарпатської області 10.08.2004 року, 01.12.2010 року за № 13161450000000385, ідентифікаційний код юридичної особи 14313814, що підтверджено Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ( а.с. 30). Свою діяльність здійснює на підставі Статуту, (а.с.75-85)
Відповідно до частини першої статті 1 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері. Водночас, статтею 2 цього Закону передбачено, що проведення державного регулювання цінних паперів здійснюється, в тому числі, і з метою дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Згідно із положеннями статті 5 Закону № 448, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія). Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
У відповідності до статті 6 зазначеного Закону та Положення про Національну комісія з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого указом Президента України № 1063/2011 від 23.11.2011 року, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
За приписами ч.1 ст.7 Закону № 448, основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
21.11.2014 року, як слідує з матеріалів справи, начальником Західного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Савицькою Д.І. як Уповноваженою особою Комісії на підставі рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.09.2012 року №1239 р. у відношенні Відкритого акціонерного товариства "Стеатит" порушено провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, про що винесено постанови № 04-3/102/1 (а.с.34), № 04-3/102/2 ( а.с. 39), № 04-3/102/5 ( а.с.44), № 04-3/102/3 ( а.с. 49).
Згідно даних постанов встановлено ознаки порушення емітентом цінних паперів вимог ч.1 та ч. 4 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", та п. 4 гл. 4, р. II «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року №2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за №2180/24712., оскільки акціонерне товариство не розмістило у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів регулярну інформацію за 2013 рік; не опублікувало регулярну інформацію в одному із офіційних видань; не розмістило регулярну інформацію за 2013 рік інформацію на власній сторінці (веб-сайті) в мережі Інтернет; не подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну інформацію за 2013 рік.
З врахуванням викладеного, згідно п. 1 р. ІV «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.12 р. №1470, порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та запропоновано керівнику або уповноваженій особі з'явитися 18.12.2014 року о 11.50 год. у Західне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.
18 грудня 2014 року, уповноваженою особою Комісії щодо ТОВ «Перечинський Стеатит» (як правонаступник ВАТ «Стеатит») складено акти №1770-ЗХ-1-Е, № 1771-ЗХ-1-Е, № 1772-ЗХ-1-Е, № 1773-ЗХ-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, ( а.с. 35, 40, 45, 50).
26 грудня 2014 року, представником товариства "Перечинський "Стеатит" подано клопотання про не розгляд справ про правопорушення на рикну цінних паперів до вирішення справи в суді ( 37, 42,47, 52).
29 грудня 2014 року, уповноваженою особою Комісії по всіх чотирьох справах винесено Постанови про зупинення провадження у справах про правопорушення на ринку цінних паперів, (а.с. 38, 43, 48, 53).
Відповідно до статті 3 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Процедура розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів врегульована Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (зі змінами та доповненнями), затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470.
Відповідно п.1 р. IV Правил Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно Розділу ІІІ Правил справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.
Справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю: за відсутності факту вчинення правопорушення; за відсутності складу правопорушення; якщо справа не підлягає розгляду Комісією; у разі закінчення на дату розгляду справи про правопорушення строків, передбачених законом; наявність по тому самому факту не скасованої постанови уповноваженої особи, рішення суду; внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, щодо якої порушено справу про правопорушення, або визнання її банкрутом; внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи; скасування законодавчого акта, який встановлює відповідальність за правопорушення; за наявності за даним фактом порушеної справи про правопорушення щодо особи, яка притягується до відповідальності.
Пунктом 3 розділу VII Правил розгляду про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій передбачено, що по справі про порушення уповноважена особа комісії приймає одне з таких рішень: постанова про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття справи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та акт про правопорушення на ринку цінних паперів не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому їх висновки не можуть бути предметом спору. Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Оскаржувані позивачем постанови про порушення справи та Акти про правопорушення є носіями доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому їх оцінка, як і оцінка інших обставин, на дослідженні яких наполягала сторона позивача в суді може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення контролюючого орагну, прийнятого за наслідками розгляду таких справи.
З огляду на встановлені обставини справи, враховуючи законодавчі вимоги, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та акт про правопорушення на ринку цінних паперів не відноситься до рішень уповноваженої особи комісії, яке може бути оскаржене юридичною особою в суді та не є актом індивідуальної дії, який би породжував певні правові наслідки, регулював суспільні відносини та мав обов'язковий характер, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160,163,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Перечинський Стеатит" до Західного територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів від 21 листопада 2014 року № 04-3/102/1, № 04-3/102/2, № 04-3/102/3, № 04-3/102/5 року та скасування актів перевірки від 18.12.2014 року № 1770-ЗХ-1-Е, № 1771-ЗХ-1-Е, № 1772-ЗХ-1-Е, № 1773-ЗХ-1-Е - відмовити повністю.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 25 березня 2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяТ.В. Скраль