ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
04 березня 2015 рокум. Ужгород№ 807/3590/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.
при секретарі Лумей В.Г.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1, представник - ОСОБА_2,
відповідача: Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Закарпатській області, представник - Савицький С.І.,
третя особа: Перечинська міська рада, представник - не з'явилася,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області; третя особа - Перечинська міська рада про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 04 березня 2015 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 10 березня 2015 року.
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області; третя особа - Перечинська иіська рада про визнання протиправнми та скасування податкових повідомлень - рішень.
Позовні вимоги мотивовані тим що, 27 січня 2012 року ст. державним податковим інспектором Перечинського відділення Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області було проведено документальну невиїзну перевірку по питанню дотримання встановлених законодавством граничних термінів сплати за землю з фізичних осіб, а саме із ОСОБА_1.
За наслідками проведеної перевірки складено Акт перевірки від 27 січня 2012 року № 43/17 про результати документальної невиїзної перевірки по питанню дотримання встановлених законодавством граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землю з фізичних осіб (а.с.32).
На підставі вищевказаного Акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення від 27 січня 2012 року:
- № 0000351701, яким визначено суму штрафної санкції по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 2 004,89 грн.;
- № 0000361701, яким визначено суму штрафної санкції по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 408,15 грн.;
Окрім того, Ужгородською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Закарпатській області - ОСОБА_1 було виставлено податкові повідомлення - рішення, а саме:
- податкове повідомлення-рішення від 27 квітня 2012 року № 00062961700, яким визначено суму штрафної санкції по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 14 105,88 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 21 травня 2013 року № 0044911900, яким визначено суму штрафної санкції по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 14 105,88 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 30 червня 2014 року № 21293-07, яким визначено суму штрафної санкції по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 14 105,88 грн.
Позивач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення були прийняті відповідачем з порушенням вимог, без належного з'ясування фактичних обставин та неповному дослідженні документів та невірним застосуванням норм чинного законодавства з питань оподаткування, а за таких обставин є протиправним та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях, просили суд задовольнити позов в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача заперечила проти позову з підстав, наведених у поданих запереченнях, просила суд врахувати всі подані нею документи та відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
В судове засідання третя особа не з'явилася, явку свого представника не забезпечила, але подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Перечинська міська рада рішенням від 05.12.2008 р. №207-Р про упорядкування плати за користування земельними ділянками до укладання договорів оренди вирішила з метою своєчасності та повноти сплати до міського бюджету за використання земельних ділянок, на період відсутності договору оренди земельної ділянки в землекористувача, та його реєстрації в центрі державного земельного кадастру - затвердити тимчасове положення Перечинської міської ради "Про упорядкування плати за користування земельними ділянками до укладання договорів оренди" (а.с. 37).
На виконання вище вказаного рішення Перечинською міською радою та громадянином ОСОБА_1, АДРЕСА_1 було укладено договір від 09.03.2010 р. про упорядкування плати за користування земельною ділянкою площею 0,37 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.36).
За змістом ст.12 Земельного кодексу України, із змінами та доповненнями, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу зазначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.
Відповідно до укладеного договору від 09.03.2010 р. між Перечинською міською радою в особі Перечинського міського голови Гуранич М.І., що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування " та рішення Перечинської міської ради № 207-Р від 05.12.2008 р. та ОСОБА_1, останній за фактичне використання земельної ділянки до реєстрації договору оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,37 га., призначеної для обслуговування об'єкту нерухомості землекористувача, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в межах існуючого землекористування, в період з 09.03.2010 р. по дату реєстрації договору оренди землі зобов'язався:
- протягом 6 місяців від дати укладання даного договору оплатити на розрахунковий рахунок власника земельної ділянки в грошовій формі в розмірі 1175,49грн. щомісяця до 20 числа наступного за звітнім місяцем на поточні рахунки землевласника;
- після завершення 6 місяців від дати укладення даного договору, зобов'язується сплачувати в грошовій формі плату за компенсацію землекористування в розмірі 12% від грошової оцінки землі в сумі 1 175,49 грн., щомісяця до 20 числа наступного за звітнім місяцем на поточні рахунки землевласника. Даний договір у відповідності до пункту 2, діє з дати його підписання до дати реєстрації договору оренди земельної ділянки.
Згідно п. 286.1 ст.286 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, із змінами та доповненнями, використання землі в Україні є платним.
Згідно із ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
У відповідності до ст. 270 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
27.01.2012 р. працівниками Ужгородської ОДПІ було проведено документальну невиїзну перевірку по питанню дотримання встановлених законодавством граничних термінів сплати платі за землю з фізичних осіб ОСОБА_1
Під час проведення перевірки встановлено порушення п.286.5, ст.286, п.287.5, ст. 287 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, а саме: несвоєчасну сплату орендної плати за землю із затримкою від 30 до 42 календарних днів.
За наслідками проведеної перевірки складено Акт перевірки № 43/1700 від 27.01.2012 р. та винесено податкове повідомлення - рішення від 27.01.2012 №0000351701 про визначення штрафної санкції по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 2 004,89 грн. та податкове повідомлення - рішення від 27.01.2012 №0000361701 про визначення штрафної санкції по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 408,15 грн.(а.с.32).
Дані податкові повідомлення - рішення були надіслані на адресу відповідача засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, (вручено - 04.02.2012р., а.с.35).
У відповідності до ст. 126 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 287.1 ст. 287 ПК України передбачено, що власники земні та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Отже, об'єктом оподаткування є ті земельні ділянки, земельні частки (паї), що перебувають у власності або в користуванні платника податку на будь-яких умовах, включаючи, але не обмежуючись, орендою.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно п.287.2 ст. 287 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
У відповідності до ст.287 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, податок сплачується фізичними особами з дня вручення податкового повідомлення - рішення.
Так, Ужгородською ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області було виставлено податкове повідомлення - рішення:
- від 27.04.2012р. №00062961700 про визначення грошового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 14 105,88 грн. за 2012 р. (отримано особисто - 27.06.2012) (а.с.30);
- від 21.05.2013р. №0044911900 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 14105,88грн. за 2013р. (отримано особисто - 25.06.2013) (а.с.29);
- податкове повідомлення - рішення від 30.06.2014р. №21293-07 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 14 105,88грн. за 2014р. (отримано особисто - 30.06.2014) (а.с.28).
31.07.2013р. гр. ОСОБА_1 до Ужгородської ОДПІ було подано заяву від 31.07.2013 про розстрочення податкового боргу у розмірі 15 513,20грн. по платежу 13050500 "Орендна плата з фізичних осіб" (по податковому повідомленню - рішенню 27.04.2012р. №00062961700).
Ужгородською ОДПІ за наслідками розгляду даної заяви було прийнято рішення від 31.07.2013 р. №53 про розстрочення податкового боргу у розмірі 15 520,57 грн. та укладено договір від 31.07.2013 р. № 56 про розстрочення податкового боргу по платежу 13050500 "Орендна плата з фізичних осіб" у розмірі 15 520,57 грн. (основний платіж у розмірі 114 105,88грн, штрафні санкції 1 407,32грн, пеня в сумі 7,37 грн.) з визначенням строків сплати (27.08.2013 - 3104,11грн., 26.09.2013 - 3104,11грн., 28.10.2013 - 3104,11грн., 25.11.2013-3104,11грн., 25.12.2013-3104,13 грн.) (а.с.39-40).
У зв'язку з несплатою суми податкового боргу у розмірі 14 105,88грн. по платежу 50 13050500 "Орендна плата з фізичних осіб" начальником Ужгородської ОДПІ було прийнято рішення від 21.10.2013р. про скасування розстрочення податкового боргу (а.с.38).
При цьому, пп. 56.11. ст. 56 ПК України зазначено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закріплений конституційно принцип законності також міститься і в ст. 21 п. 21.1. Податкового кодексу України, згідно з яким, посадові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема, дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладені обставини та враховуючи приписи ч.2 ст.71 КАС України, в силу яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову відповідач належними та допустимими доказами довів у суді правомірність прийнятого ним рішення.
На підставі наведеного, суд приходить до переконання про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області; третя особа - Перечинська міська рада про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
СуддяП.П. Микуляк