Постанова № 43252049, 24.03.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2015
Номер справи
815/4637/14
Номер документу
43252049
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/4637/14

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

при секретарі - Римар Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Дунайбункер" до Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області про визнання протиправними дії та зобов'язання видати витяг, -

В С Т А Н О В И Л А :

ТОВ "Дунайбункер" звернулось до суду з адміністративним позовом до Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області про визнання протиправними дій в частині застосування коефіцієнту у розмір "2,5" при формуванні витягу від 24 квітня 2014 року з технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки по договору оренди земельної ділянки від 15 листопада 2004 року площею 2,3881 га, яка знаходиться у м Ізмаїл по вул. Нахімова, 258 (договір зареєстрований 22 листопада 2004 року за №030450700001); зобов'язання видати витяг з технічної документації про нормативну оцінку орендованої земельної ділянки площею 2,3881 га, яка знаходиться у м Ізмаїл по вул. Нахімова, 258 (договір зареєстрований 22 листопада 2004 року за №030450700001) із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки "1".

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі ГУ в Одеській області щодо застосування коефіценту у розмірі "2,5" при формуванні витягу від 24 квітня 2014 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої за адресою: м. Ізмаїл вул. Нахімова 258 кадастровий номер 5110600000:01:048:0026. В решті позовних вимог відмовлено.

В апеляційних скаргах Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що між Ізмаїльською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Дунайбункер" (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки від 15 листопада 2004 року (зареєстрований в Одеській регіональній філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22 листопада 2004 року за №030450700001), згідно п.1 якого орендодавець на підставі рішення Ізмаїльської міської ради від 17 вересня 2004 року №738-VІ надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку не сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в м Ізмаїлі по вул. Нахімова, 258.

Відповідно до п.2 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка площею 2,3881 га нормативно грошовою вартістю 864 253 грн.

У п.8 вказаного договору вказано, що орендна плата вносить орендарем в розмірі 1,2% від грошової оцінки землі в рік з щорічним збільшенням на 0,05%.

В п.13 договору зазначено, що земельна ділянка передається в оренду для експлуатації адміністративного приміщення, ремонтних майстерень і відстою маломірних суден.

Згідно п.14 договору цільове призначення земельної ділянки - землі комерційної діяльності.

У витягу з технічної документації датованому 24 квітня 2014 року про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 5110600000:01:048:0026 "для експлуатації адміністративного приміщення, ремонтних майстерень і відстою суден" даному відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області на запит Ізмаїльської міської ради зазначена нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки у сумі 12 170 951,65 грн, та визначений коефіцієнт функціонального використання, - Кф, земельної ділянки що дорівнював "2,5".

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно був визначений коефіцієнт "2,5", а не "1", оскільки землі позивача не відносяться до земель комерційної діяльності, а відносяться до земель транспорту, та основним видом діяльності позивача є "вантажний річковий транспорт", у зв'язку з чим вимоги щодо визнання протиправними дії в частині застосування коефіцієнту "2,5" при формуванні витягу від 24 квітня 2014 року з технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки по договору оренди земельної ділянки від 15 листопада 2004 року площею 2,3881 га, яка знаходиться у м Ізмаїл по вул. Нахімова, 258 підлягають задоволенню. Також, суд першої інстанції дійшов до висновку, що оскільки від позивача не надходило заяви щодо надання витягу про нормативну оцінку орендованої земельної ділянки площею 2,3881 га, яка знаходиться у м Ізмаїл по вул. Нахімова, 258, вимоги щодо зобов'язання його видати є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Колегія суддів частково погоджується з вказаними вище висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 19 Земельного Кодексу України - землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Статтею 201 Земельного Кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення, грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Згідно ч.5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" - нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться на підставі рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, а також може проводитися на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку статті 15 даного Закону.

Механізм визначення нормативної грошової оцінки земель врегульований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27 січня 2006 року.

Розділом 3 вказаного Порядку закріплена нормативна грошова оцінка земель населених пунктів. В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, та становить: - для категорії земель за функцією використання - землі житлової забудови (склад категорії земель - землі індивідуального житлового будівництва і господарських будівель, землі малоповерхової і багатоповерхової не садибної забудови, землі сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і спорудами) Кф = 1,0; землі промисловості - Кф = 1,2; землі комерційного використання Кф = 2,5; інші землі, до яких за функцією використання віднесено - землі зайняті поточним будівництвом та землі, відведені під майбутнє будівництво Кф = 0,5.

До складу категорії земель комерційного використання відносяться: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; землі готелів та ресторанів; землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України №377 від 05 листопада 1998 року, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Як вбачається з матеріалів справи, видами діяльності (ЗКГНГ) ТОВ "Дунайбункер" є оптова торгівля недержавних організацій, крім споживчої кооперації; роздрібна торгівля недержавних організацій, крім споживчої кооперації та автомобільне господарство. Також, видами діяльності (КВЕД) є оптова торгівля паливом, діяльність автомобільного вантажного транспорту, інші автомобільні пасажирські перевезення, роздрібна торгівля пальним, неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно в продовольчим асортиментом, що підтверджується довідкою №19 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.65).

Окрім цього, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру від 27 червня 2014 року (а.с.15), цільове призначення вказаної земельної ділянки є секція J, а саме землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

За умовами укладеного з Ізмаїльською міською радою договору оренди земельної ділянки від 15 листопада 2004 року позивач отримав земельну ділянку загальною площею 2,3881 га для експлуатації адміністративного приміщення, ремонтних майстерень і відстою маломірних суден, цільове призначення якої є комерційна діяльність, тобто для отримання прибутку, а відтак колегія суддів погоджується з доводами апеляційних скарг та приходить до висновку, що коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок під час укладання договору оренди визначався між сторонами як для земель комерційного використання за коефіцієнтом "2,5".

Крім того, колегія суддів вважає обґрунтованими твердження апелянтів, що ТОВ "Дунайбункер" при укладенні договору погодився з тим, що земельна ділянка буде використовуватись з комерційною метою та не вимагав змін чи доповнень до відповідної частини договору як до виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи у суді, що свідчить про його згоду з усіма умовами відведення земельної ділянки.

Окрім цього, відповідно до висновку державної землевпорядної експертизи Державного комітету України по земельних ресурсах №3617 від 25 серпня 2004 року поданий на державну землевпорядну експертизу проект відведення земельної ділянки у довгострокову оренду терміном на 49 років ТОВ "Дунайбункер" для експлуатації адміністративного будинку, ремонтних майстерень та відстою маломірних суден відповідає вимогам земельного законодавства та діючих нормативно-методичних документів і оцінюється позитивно.

З урахуванням наведеного, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що цільове призначення земельної ділянки, яка знаходиться в оренді позивача є "землі транспорту та зв'язку", а отже необхідно застосовувати коефіцієнт функціонального використання "1,0", оскільки, на час складання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, основні види господарської діяльності позивача передбачали отримання прибутку, тобто орендована земельна ділянка для експлуатації адміністративного приміщення, ремонтних майстерень і відстою маломірних суден використовується підприємством для комерційних цілей.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про правомірність дій відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області щодо застосування у даному випадку коефіцієнту "2,5" під час визначення грошової оцінки земельної ділянки, у зв'язку з чим підстави для задоволення вимог стосовно визнання протиправними дії в частині застосування коефіцієнту у розмір "2,5" при формуванні витягу від 24 квітня 2014 року з технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки по договору оренди земельної ділянки від 15 листопада 2004 року площею 2,3881 га, яка знаходиться у м Ізмаїл по вул. Нахімова, 258 - відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись п.3, п.4 ч.1 ст. 202 КАС України колегія суддів вважає необхідним, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ТОВ "Дунайбункер" відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.3, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційні скарги Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Дунайбункер" до Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області про визнання протиправними дії та зобов'язання видати витяг - відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 25 березня 2015 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний