УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2015 року Справа № 876/11827/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Яворського І.О., Носа С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року за позовом Державного територіально-галузевого об"єднання "Львівська залізниця" до Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
в с т а н о в и в :
У вересні 2014 року Державне територіально-галузеве об"єднання "Львівська залізниця" (далі - ЛТГО "Львівська залізниця") звернулося в суд із зазначеним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - Свалявська ОДПІ) №0010611700 від 23.07.2014 р., в частині донарахування 57 858,53 грн. податку на доходи фізичних осіб та 37 610,40 грн. штрафних (фінансових) санкцій, №0010631700 в частині донарахування 113 249 грн. податку на доходи фізичних осіб та 73 651,26 грн. штрафних (фінансових) санкцій та від 22.09.2014 р. за відповідними номерами.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2014 р. позов було задоволено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, її оскаржила Свалявська ОДПІ. Апеляційну скаргу мотивує тим, що відокремлений підрозділ (далі - ВП) «Ужгородська дистанція електропостачання», в порушення вимог п.п. 168.4.3, 168.4.4, п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України (далі - ПК України) за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. перераховував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративного-господарського управління (м.Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу ВП, при цьому посилається на те, що з 01.07.2012 р. відокремлені підрозділи для цілей розділу IV ПК України визначаються з урахуванням норм ст.64 Господарського кодексу України. Вказані зміни, прийняті до п.п.14.1.30 ст.14 ПК України, спрямовані на остаточне законодавче врегулювання питання сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб за місцем провадження фактичної діяльності виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій, тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо) юридичної особи, які розташовані на іншій території, ніж юридична особа, і не уповноважені нею нараховувати (сплачувати) цей податок. Структурний підрозділ (цех) у розумінні Господарського кодексу України при застосуванні норми ПК України в частині сплати податку на доходи фізичних осіб слід відносити до відокремленого підрозділу, не уповноваженого нараховувати (сплачувати) цей податок. Відповідно обов'язок податкового агента щодо нарахування (сплати) податку з найманих працівників структурного підрозділу (цеху) виконує юридична особа. При цьому податок на доходи, нарахований працівникам структурного підрозділу (цеху), перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу. Тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову повністю.
В письмовому заперечені на апеляційну скаргу позивач вказує на те, що відповідно до п.п. 168.4.4, п.168.4 ст.168 ПК України, ВП, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Держказначейства України за місцезнаходженням ВП. Органи Держказначейства України, в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними цим кодексом та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів. Крім того, позивач у заперечені зазначає, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру та самостійно вирішує питання про утворення у своєму складі виробничих, функціональних та відокремлених підрозділів.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотань про розгляд справи за їх участю не подали, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України колегія суддів вважає можливим здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи видно, що 04.07.2014 р. державною податковою інспекцією у м.Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області було складено акт №1817/07-01/22-00/05391324 про результати документальної планової перевірки ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ЛТГО "Львівська залізниця" щодо правильності нарахування та сплати податку на прибуток, за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р., яким встановлено порушення вимог п.п. 168.4 .4, п.168.4 ст.168 ПК України, зокрема за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р. було перераховано податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу ВП «Ужгородська дистанція електропостачання».
На підставі вказаного акту перевірки, Свалявською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення №0010611700 від 23.07.2014 р., яким ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ЛТГО "Львівська залізниця" було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 132 654,78 грн., в тому числі 80 258,42 грн. за основним платежем та 52 396,36 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями та №0010631700 від 23.07.2014 р., яким ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ЛТГО "Львівська залізниця" було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 235 358,91 грн., в тому числі 142 653,39 грн. за основним платежем та 92 705,52 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
ДТГО «Львівська залізниця» не погодилося з даними податковими повідомленнями - рішеннями та скерувало на адресу Головного управління Міндоходів у Закарпатській області скарги від 06.08.2014 р. № НПЕ - 10/103 та № НПЕ - 10/104, в яких просило їх скасувати.
Головним управління Міндоходів у Закарпатській області своїм рішенням від № 1862/10/07-16-10-05-44 11.09.2014 р. про результати розгляду скарги частково скасовано податкове повідомлення - рішення № 0010611700 від 23.07.2014 р., в частині 22399,89 грн. податку на доходи фізичних осіб та 14785,96 грн., штрафних санкцій, а в решті скаргу ДТГО «Львівська залізниця» залишило без задоволення, а рішенням № 1864/10/07-16-10-05-44 від 11.09.2014 р. було скасовано податкове повідомлення - рішення № 0010631700 від 23.07.2014 р., в частині 29403,80 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб та 19054,27 грн. штрафних (фінансових) санкцій. В решті скаргу ДТГО «Львівська залізниця» було залишено без задоволення.
Суд першої інстанції задовольнив позов з тих підстав, що ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» було виконано обов'язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, оскільки останнім сплачено (перераховано) суми податку за своїм місцезнаходженням, до бюджету м. Ужгород.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Платниками податків, згідно з п. 15.1 ст. 15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з п. 18.1 ст. 18 ПК України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Як встановлено п.п. 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Підпунктом 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 ПК України встановлено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.
Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п. 168.4.1 п. 168.4 ст. 168 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента-юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» зареєстрований Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції. Відповідно до довідки АА №720665 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України місцезнаходження суб'єкта господарювання: м. Ужгород, вул. Пирогова,1.
Відповідно до нової редакції Положення про ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» від 18.04.2006 р., Ужгородська дистанція є відокремленим підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» з державною формою власності без права юридичної особи.
До складу ДТГО «Львівська залізниця» - юридичної особи входить відокремлені підрозділи, в тому числі ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця», яким, відповідно до ПК України, в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний Відокремлений підрозділ має у своєму складі цехи й виробничі дільниці, які знаходяться на території інших територіальних громад.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» належить до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував цей податок за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м. Ужгород, що, зокрема, підтверджено висновками акта перевірки податкового органу.
З огляду на наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» сплачено (перераховано) суми податку за своїм місцезнаходженням, зокрема до бюджету м. Ужгород, то останнім виконано обов'язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету.
Враховуючи викладене, колегія суддів, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року по справі №813/6575/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий : Р.В. Кухтей
Судді : І.О. Яворський
С.П. Нос