ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" березня 2015 р. Справа № 908/1208/14
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Медуниця О.Є., суддя Хачатрян В.С. , суддя Шепітько І.І.
при секретарі Кузнєцовій І.В.
за участю представників сторін:
позивача - Шеремет З.В. (довіреність №01/02-17/02188 від 23.07.2014 року),
відповідача - Малахова Г.О. (довіреність №24/2 від 24.12.2014 року),
розглянувши апеляційну скаргу позивача (вх.№718З/1-38) на рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2014 року
за позовом Запорізької міської ради, м.Запоріжжя
до Приватного підприємства "Біном", м.Запоріжжя
про внесення змін до договору,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Запорізька міська рада, звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до відповідача, в якому просив суд змінити пункт 5 договору оренди землі від 08.10.2007 р. за № 040726100949, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємством "Біном" щодо земельної ділянки площею 0 , 8028 га , яка знаходиться за адресою : м. Запоріжжя , вулиця 8 Березня, 190 для розташування автозаправної станції , виклавши його в такій редакції :
" 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить : 4406 087 , 52 грн. в цінах 2013 р.;
-змінити пункт 9 договору оренди землі від 08.10.2007 р. за №040726100949, укладеного між Запорізькою міською радою та Приватним підприємством "Біном" щодо земельної ділянки площею 0, 8028 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вулиця 8 Березня, 190 для розташування автозаправної станції, виклавши його в такій редакції:
" 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 264365,25 грн., що складає шестикратний розмір земельного податку на календарний рік в цінах 2013 р.".
Рішенням господарського суду Запорізької області від 10.06.2014 року по справі №908/1208/14 (суддя Азізбекян Т.А.) в задоволенні позову відмовлено, оскільки позивачем не було надіслано відповідачу « належним чином оформленої оферти у вигляді додаткової угоди».
Відповідач з вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився, звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив вказане рішення суду скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Справа №908/1208/14 була направлена 04.07.2014 року до Донецького апеляційного господарського суду для розгляду апеляційної скарги, однак у зв'язку з проведенням АТО, робота суду була припинена.
У зв'язку із неможливістю направлення до Харківського апеляційного господарського суду справ, які знаходяться в Донецькому апеляційному господарському суді, позивач звернувся господарського суду Запорізької області із заявою щодо формування нової судової справи.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.12.2014 року по даній справі заяву позивача задоволено. Відновлено втрачену господарську справу №908/1208/14 за позовом Запорізької міської ради до ПП "Біном" про внесення змін до договору оренди землі від 08.10.2007 року та направлено її до Харківського апеляційного господарського суду для розгляду апеляційної скарги.
У зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції, було здійснено зміну територіальної підсудності на підставі Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" від 12.08.2014 р. за №1632-VII та розпорядженням голови Вищого господарського суду України №28-р від 02.09.2014 р. якими визначено, що розгляд господарських справ, які підлягають перегляду в апеляційному порядку Донецьким апеляційним господарським судом здійснюється Харківським апеляційним господарським судом.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 02.02.2015 року апеляційну скаргу позивача прийнято до провадження.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
16.08.2007 р. між Запорізькою міською радою (орендодавець) та ПП «Біном» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки №01/02-32/02605 (надалі - договір), відповідно до п.1.1 якого орендодавець, відповідно до рішення 6 сесії 5 скликання Запорізької міської ради №72/149 від 06.12.2006 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться: м.Запоріжжя, вул.8 Березня,190 (а.с.12).
В пункті 5 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1448732,88 грн.
Договір укладено на 19 років (п.8 договору).
Згідно п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 57949,31 грн., що складає 4% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.
Відповідно до п. 12 даного договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, в тому числі:
-зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством,
-прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Як зазначає позивач, 03.03.2008 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», у зв'язку з чим нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, станом на 01.01.2013 року становить 4406087,52 грн., про що свідчить витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.02.2013 року (а.с.23).
Рішенням Запорізької міської ради від 27.07.2011 року №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжі» для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій та газових автозаправних станцій був встановлений коефіцієнт « 4».
Рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжі» встановлено коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати». Зокрема, для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій та газових автозаправних станцій встановлено коефіцієнт « 6» (а.с.19).
На виконання вказаного рішення, враховуючи збільшення розміру орендної плати, позивач направив відповідачу лист-пропозицію №01/02-32/02605 від 28.08.2013 року з двома примірниками додаткового договору до договору оренди від 08.10.2007 року та розрахунок орендної плати в зв'язку із зміною її розміру, для підписання (а.с.9;53;54). В матеріалах справи є докази відправлення вказаної кореспонденції - фіскальний чек та повідомлення про вручення ( а.с. 24; 25).
Як зазначає позивач, відповідач не надав відповідь на лист-пропозицію у встановлений термін, що стало підставою для звернення до суду з позовом про внесення змін до пунктів 5 та 9 договору оренди землі від 08.10.2007 року.
Відповідач із позовними вимогами не згоден, оскільки на його думку, відсутні законні підстави для зміни орендної плати, позивачем не надіслано пропозиції про зміну договору в належній формі (в формі додаткової угоди).
Колегія суддів враховує наступне.
За приписами статей 126, 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Як визначено статтею 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. Закон України "Про плату за землю" втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом.
Згідно статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пунктів 289.1.; 2.8.9.2. статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Згідно частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Виходячи з абз. 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру … орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Відповідно до ст.274.1 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
03.03.2008 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя».
Згідно статті 20 Закону України «Про оцінку землі», дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до витягу з технічної документації від 28.02.2013 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, становить 4406087,52 грн.
Конституція України (ст.144) встановлює, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.02.2012 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжі», для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій та газових автозаправних станцій встановлено коефіцієнт « 6».
Пунктом 2 вказаного рішення, зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню .. укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати.
Відповідно до п. 12 укладеного між сторонами договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, в тому числі:
-зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством,
-прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Оскільки, як зазначалось вище укладений між сторонами договір оренди землі передбачає можливість зміни розміру орендної плати (а саме п.12 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, отже зміна коефіцієнта, згідно з яким визначається розмір орендної плати, є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.
Пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" судам роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Рішенням Запорізької міської ради №37 від 26.02.2012 року, яким змінено коефіцієнти для розрахунку розміру орендної плати, є чинним, тому його застосування є обов'язковим.
Вищенаведеним рішенням передбачено формулу розрахунку орендної плати: О=П*К*Кі, де «О» - розмір орендної плати, «П» - розмір земельного податку, визначений згідно вимог Податкового кодексу, «К» - коефіцієнт визначений даним рішенням, «Кі» - коефіцієнт індексації.
Таким чином, ставка земельного податку за орендовану земельну ділянку, з урахуванням положення ст.274.1 Податкового кодексу України, становить 44060,87 грн. ( 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації від 28.02.2013 року).
Отже, розмір орендної плати визначається за формулою 44060,87*6=264365,25 грн. та дорівнює шестикратному розміру земельного податку.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з розрахунком розміру орендної плати, який здійснений позивачем з урахуванням вищенаведеного рішення Запорізької міської ради та нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2013 року.
Різниця в розмірі орендної плати на рік, що підлягає сплаті Запорізькій міській раді за користування земельною ділянкою, згідно із визначеним у договорі розміром орендної плати та даних розрахунку розміру орендної плати згідно із нормативною грошовою оцінкою землі станом на 01.01.2013 року, становить: розмір орендної плати на рік за договором оренди - 57949,31 грн.; розмір орендної плати на рік згідно нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2013 року складає 264365,25 грн., різниця на рік складає 206415,94 грн.
Таким чином, розмір орендної плати за землю, яку сплачує відповідач за договором не відповідає положенням пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України та вищевказаному рішенню Запорізької міської ради.
Відповідач вважає (і з ним погодився суд першої інстанції), що позивачем не здійснено відповідачу у належній форму оферту щодо зміни умов договору оренди землі.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 188 ГК України встановлено порядок зміни господарських договорів, відповідно до якої сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором.
Як свідчать матеріали справи, на виконання приписів статті 188 ГК України, позивач направив відповідачу лист-пропозицію №01/02-32/02605 від 28.08.2013 року з двома примірниками додаткового договору до договору оренди від 08.10.2007 року та розрахунок орендної плати в зв'язку із зміною її розміру, для підписання.
Відповідач, в свою чергу, в свої поясненнях суду зазначає, що вказана пропозиція на його адресу не направлялась, у зв'язку з чим відповідач її не отримував.
Однак, в матеріалах справи міститься фіскальний чек від 04.09.2014 року та повідомлення про вручення поштового відправлення представнику ПП «Біном» 12.09.2013 року та є належними доказами направлення листа-пропозиції на адресу відповідача (а.с.24;25).
Крім того, судова колегія приймає до уваги положення абз.5 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6, де передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для внесення змін до пункту 9 договору оренди землі , виклавши його у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 264365,25 грн. (двісті шістдесят чотири тисячі триста шістдесят п'ять гривень 25 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Крім того, відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі», така істотна умова договору оренди землі як об'єкт оренди повинна містити відомості щодо кадастрового номеру, місця розташування та розміру земельної ділянки.
Таким чином, правомірним є внесення змін до пункту 5 договору, виклавши його в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4406087,52 грн. (чотири мільйона чотириста шість тисяч вісімдесят сім гривень 52 коп.) в цінах 2013 року».
Крім того, доводи відповідача про те, що зміна умов договору щодо розміру орендної плати має відбуватися тільки шляхом укладення додаткової угоди відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» є помилковими, оскільки вказана норма права регулює порядок поновлення договору оренди землі і тому в ній передбачено в імперативній формі, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2014 р. у справі № 908/1208/14 прийняте при неповному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, в зв'язку з чим, в зв'язку з чим, рішення підлягає скасуванню, а апеляційна скарга позивача - задоволенню.
Судові витрати за подання позовної заяви та апеляційної скарги на рішення суду покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями ст. ст. 99, 101, пунктом 2 статтею 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу позивача задовольнити.
Рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2014 року по справі №908/1208/14 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити.
Внести зміни до пункту 9 договору оренди землі від 08.10.2007 року №040726100949, виклавши його у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 264365,25 грн. (двісті шістдесят чотири тисячі триста шістдесят п'ять гривень 25 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Внести зміни до пункту 5 договору оренди землі від 08.10.2007 року №040726100949, виклавши його в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4406087,52 грн. (чотири мільйона чотириста шість тисяч вісімдесят сім гривень 52 коп.) в цінах 2013 року».
Стягнути з Приватного підприємства «Біном» (69095, м.Запоріжжя, Жовтневий район, вул.Гоголя, буд.147, кімната 10, код ЄДРПОУ 32175310) на користь Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, пр.Леніна, буд.206, код ЄДРПОУ 04053915) судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 1218 грн. та судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 609 грн.
Доручити господарському суду Запорізької області видати відповідний наказ.
Постанова набирає чинності з дня її проголошення і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом 20-ти днів.
Повний текст постанови складено та підписано 23.03.2015 року.
Головуючий суддя Медуниця О.Є.
Суддя Хачатрян В.С.
Суддя Шепітько І.І.