ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 501/6076/14-п
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Максимович Г.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді -Шевчук О.А.,
суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,
при секретарі Алексєєвої Т.М.,
за участю представника апелянта - Карвацького А.М.,
представника відповідача - Дабіжа В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" на постанову Іллічівського міського суду Одеської області від 01 грудня 2014 року по справі за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" до Іллічівської міської ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.01.2014р. за №454/39-VІ «Про відмову Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Наш Дім» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки у власність площею 0,8528 га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та будівель, споруд та прибудинкової території, що відносяться до нього, за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. 1-го Травня, буд. 19, яка знаходиться у віданні Іллічівської міської ради Одеської області; зобов'язати Іллічівську міську раду Одеської області розглянути на найближчому пленарному засіданні заяву від 30 грудня 2013 року щодо дозволу на розробку документації з землеустрою на земельну ділянку площею 0,8528 га за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. 1-го Травня, буд. 19, у власність для обслуговування багатоквартирного житлового будинку «Наш Дім» його будівель і споруд; зобов`язати Іллічівського міського голову надати звіт про виконання постанови суду по адміністративній справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" до Іллічівської міської ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, згідно до ст. 267 КАС України. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням відповідача було неправомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.
Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 25 вересня 2014 року адміністративну позовну заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" до Іллічівської міської ради в частині вимог зобов`язати Іллічівського міського голову надати звіт про виконання постанови суду по адміністративній справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" до Іллічівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, згідно до ст. 267 КАС України залишено без розгляду.
Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 01 грудня 2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в повному обсязі задовольнити позовні вимоги.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з частинами першою, другою статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Передумовою виникнення права на користування земельною ділянкою, здійснення інших дій щодо оформлення цього права згідно з чинним земельним законодавством України є рішення органу місцевого самоврядування, як суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина десята статті 59 "Про місцеве самоврядування в Україні").
Судом першої інстанції встановлено, що згідно виписок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.6-8) позивач має: - найменування повне: ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ"; - скорочене: ОСББ "НАШ ДІМ"; - включене до Єдиного державного реєстру: 10.11.2011р; - ідентифікаційний №37913975; - вид економічної діяльності: комплексне обслуговування об'єктів.
05 березня 2013 року голова правління ОСББ "НАШ ДІМ" звернувся до Іллічівського міського голови з листом №85 (а.с.19), в якому, мотивуючи тим, що 21.07.2011 року власниками квартир та нежитлових приміщень у будинку (м. Іллічівськ, вул. 1-го Травня,19), було створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та з 01.06.2012р. будинок прийнятий на баланс ОСББ "НАШ ДІМ", та просив надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 8528,0 кв.м. для подальшої передачі у приватну власність співвласників будинку.
Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області №№454/39-VІ від 24.01.2014 р. ОСББ «НАШ ДІМ» було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. 1 Травня, 19 під житловим будинком з подальшою передачею у власність, у зв'язку з невідповідністю вимогам ст. 123 ЗК України (а.с.37).
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Іллічівській міській раді та суду не надані докази прийняття на баланс ОСББ "НАШ ДІМ" житлового комплексу, а саме буд. 19 по вул. 1-го Травня в м. Іллічівську Одеської області (не наданий акт прийому-передачі на баланс), у зв`язку з чим відсутня підстава для передачі безоплатно у власність земельної ділянки, а тому рішення, прийняте Іллічівською міською радою в порядку ст.123 Земельного Кодексу України є обґрунтованим.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст. 38 Земельного кодексу України земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування, належать до земель житлової та громадської забудови.
Режим використання земельних ділянок багатоквартирних житлових будинків регулюється ст. 42 Земельного кодексу України, відповідно до якої земельні ділянки прибудинкової території (залежно від суб'єктів, які набувають права на земельну ділянку багатоквартирного будинку) можуть перебувати у власності, у постійному або в тимчасовому користуванні.
Частиною 2 ст. 42 Земельного кодексу України встановлено, що у разі приватизації громадянами багатоквартирного житлового будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність об'єднанню власників.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Згідно ст.116 Земельного кодексу України громадяни набувають право власності й права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень.
Розглянувши заяву громадян про надання земельної ділянки відповідно до вимог ч. 2 ст.118 Земельного кодексу України, орган виконавчої влади та орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо приватизації земельних ділянок у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України підставами для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Між тим, як свідчать матеріали справи, заява позивача була розглянута лише 24.01.2014 року і рішенням № 454/39-У1 Іллічівської міської ради було відмовлено ОСББ "Наш Дім" у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки у власність для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та будівель, споруд та прибудинкової території площею 8528,0 кв.м., що відносяться до нього, за адресою: (м. Іллічівськ, вул. 1-го Травня,19) у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 123 Земельного Кодексу України.
Колегія суддів вважає, що сформульовані у спірному рішенні підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки у власність носять формальний характер, оскільки не містять будь-якої мотивації, посилань на конкретні документи, тобто, не дають можливості встановити, з яких фактичних підстав відповідачем прийнято спірне рішення. Вказані відповідачем підстави для відмови у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою не відповідають наведеним вимогам ст.118 Земельного кодексу України, якою визначено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Окрім зазначеного, колегія суддів враховує також і ту обставину, що спірне рішення № 454/39-У1, яким було відмовлено ОСББ "Наш Дім" у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки у власність, було прийнято відповідачем 24.01.2014 року, тобто з грубим порушенням строків, встановлених законодавством для розгляду зазначеного питання, а також невідомо на якій саме сесії розглядалась заява позивача, про надання дозволу на розробку документації з землеустрою на вказану земельну ділянку, що безпосередньо свідчить на суто формальний характер спірного рішення.
За встановлених обставин, судова колегія приходить до висновку, про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Іллічівської міської ради Одеської області про відмову у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та зобов'язання відповідача розглянути на найближчій сесії заяву позивача з прийняттям рішення відповідно до вимог закону.
Таким чином, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" - задовольнити.
Постанову Іллічівського міського суду Одеської області від 01 грудня 2014 року - скасувати.
Ухвалити по справі нову постанову, якою позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 24.01.2014 р. № 454/39-VI «Про відмову об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. 1 Травня, 19».
Зобов`язати Іллічівську міську раду Одеської області розглянути на найближчому пленарному засіданні заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" від 30 грудня 2013 року щодо надання дозволу на розробку документації з землеустрою на земельну ділянку площею 0,8528 га за адресою: вулиця 1 Травня, 19, місто Іллічівськ, Одеська область, у власність для обслуговування багатоквартирного житлового будинку «Наш Дім» його, будівель і споруд.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш Дім" (код ЄДРПОУ 37913975) сплачений судовий збір у сумі 109,62 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Повний текст рішення виготовлено 20.03.2015 року.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: Л.Є. Зуєва
Суддя: А.Г. Федусик