Ухвала суду № 43160631, 11.03.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2015
Номер справи
819/2418/14-а
Номер документу
43160631
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2015 р. Справа № 876/11696/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Онишкевича Т.В., Яворського І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року по справі № 819/2418/14-а за позовом Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" до Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" звернулося в суд з позовом, яким просило визнати протиправними дії Головного управління Міндоходів у Тернопільській області по проведенню перевірки, за результатами якої складений акт №64/21-01/37199618 від 24.07.2014 року; визнати протиправними дії представників відповідача щодо зазначення у акті безпідставних та неправомірних висновків; визнати протиправним акт перевірки №64/21-01/37199618 від 24.07.2014 року.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" постанову суду першої інстанції оскаржило, подало апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задоволити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що представники Головного управління Міндоходів у Тернопільській області приступили до проведення фактичної перевірки попередньо не надавши наказ для ознайомлення уповноваженому представнику підприємства. Крім того, суд першої інстанції не врахував ту обставину, що фракція головна етилового спирту не є підакцизним товаром, тому обов'язку отримувати дозвіл податкового органу на її переміщення у підприємства не виникає. Зважаючи на це, висновки викладені в акті не відповідають дійсності та суперечать нормам чинного законодавства, а отже дії представників Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, за результатами яких складений акт є протиправними.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що Головним управлінням Міндоходів у Тернопільській області проведено фактичну перевірку ДП "Укрспирт" (код ЄДРПОУ 37199618) за місцем провадження діяльності с. Кобиловолоки Теребовлянського району, Тернопільської області з питань дотримання вимог законодавства щодо відвантаження фракції головної етилового спирту, за результатом якої складено акт перевірки від 24.07.2014 року № 69/21-01/37199618.

Перевірка проводилась на підставі наказу від 22.07.2014 року № 299 "Про проведення фактичної перевірки Кобиловолоцького МПД ДП "Укрспирт" (код 37199618)" відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Згідно з актом №64/21-01/37199618 від 24.07.2014 року перевіркою Кобиловолоцького МПД ДП "Укрспирт" встановлено порушення пп.16.1.13 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України; п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України; пп.213.12 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України; ст.14 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-РВ "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями).

Згідно пп. 20.1.4. п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені правом проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;

Відповідно до пп. 62.1.3. п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України одним із способів реалізації податкового контролю є здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. (п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України)

Згідно пп.75.1.3. п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). (п.80.1 ст.80 Податкового кодексу України)

Пунктом 80.2 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. (пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України)

Відповідно до п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Враховуючи, що відповідно до Положення про Кобиловолоцьке МПД ДП "Укрспирт", яке затверджене наказом генерального директора ДП "Укрспирт" № 18 від 01.02.2011 року не передбачено право підпису керівником Кобиловолоцького МПД ДП "Укрспирт" документів, що безпосередньо не стосуються процесу виробництва, техніки безпеки, виробничої та трудової дисципліни на МПД, керівником не було підписано наданих документів, а також не допущено перевіряючих до перевірки, про що складено відповідні акти.

Згідно п.81.2 ст.81 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.

Перевірка Кобиловолоцького МПД ДП "Укрспирт" була проведена на підставі документів про відвантаження фракції головної етилового спирту, наявних у представника Гусятинської об'єднаної державної податкової інспекції на акцизному складі Кобиловолоцького МПД ДП "Укрспирт".

Відповідно до п.1 Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 29.08.2002 року цей Порядок установлює процедуру визначення виробників і покупців спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового, спирту етилового ректифікованого денатурованого, спирту етилового денатурованого (спирту технічного), абсолютованого спирту, біоетанолу (далі - спирт), фракції головної етилового спирту, а також механізм здійснення контролю за обігом спирту і поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, постачальників, у тому числі виробників (далі - постачальники), і тих, що провадять його закупівлю (далі - покупці), незалежно від форми власності.

Пунктом 5 Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 29.08.2002 року передбачено, що оформлення документів на відвантаження спирту та фракції головної етилового спирту здійснюється посадовими особами, уповноваженими на це наказом керівника підприємства - постачальника.

Згідно з п.6 Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 29.08.2002 року відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу державної податкової служби на цьому складі, та документів, зазначених у пункті 3 Порядку. Форма довідки та порядок її видачі визначаються ДПС. Дозвіл на відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім відпуску спирту етилового на експорт) видається за умови сплати акцизного податку із спирту, що повинен бути переданий, грошима або забезпечення його сплати податковим векселем, авальованим банком (податковою розпискою).

Пунктом 10 Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 29.08.2002 року забороняється транспортування спирту без товарно - транспортних накладних.

Абзацом 2 пп.1.1 п.1 Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від № 14 від 11.01.2011 року передбачено, що представники органів державної податкової служби діють на акцизних складах - спеціально обладнаних приміщеннях на обмеженій території, де провадиться господарська діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.

Відповідно до пп.1.4. п.1 Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від № 14 від 11.01.2011 року представник (представники) органу державної податкової служби здійснює (здійснюють) постійний безпосередній контроль за дотриманням установленого порядку відпуску спирту, сплатою акцизного податку та цільовим використанням спирту.

Згідно пп.1.7. п.1 Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від № 14 від 11.01.2011 року відповідні органи державної податкової служби контролюють роботу акцизних складів та податкових постів та згідно з наданою інформацією таких постів проводять аналіз діяльності підприємства щодо цільового.

Відповідно до пп. 2.4. п. 2 Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від № 14 від 11.01.2011 року при відвантаженні спирту представник органу державної податкової служби робить відмітку на товарно - транспортній накладній про погодження його відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису.

Згідно з пп.2.11. п.2 Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від № 14 від 11.01.2011 року транспортування спирту, горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються спирт, горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно - транспортних накладних з відміткою представника органу державної податкової служби на акцизному складі забороняється.

Як зазначено в акті №64/21-01/37199618 від 24.07.2014 року перевіркою Кобиловолоцького МПД ДП "Укрспирт" встановлення порушення пп.16.1.13 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України; п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України; пп.213.12 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України; ст.14 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-РВ "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами та доповненнями).

Зокрема зазначено, що згідно ст.1 Закону України "Про державне регулюванні виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" фракція головна етилового спирту відповідає коду 2207 згідно УКТЗЕД та є підакцизними товарами.

Підпунктом 213.1.2 пункту 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації (передачі) підакцизних: товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, здійсненні внесків до статутного капіталу, а також своїм працівникам.

Тому зроблено висновок, що у даному випадку підакцизний товар - фракція головна етилового спирту у кількості 4287,07 дал б. с. передано для переробки ті подальшої реалізації готової продукції, тобто є об'єктом оподаткування за повною ставкою і акцизного податку 70,53 грн. за 1 літр 100 відсоткового спирту.

Відповідно до ст.14 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-РВ "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу доходів і зборів на такому акцизному складі. Дозвіл на відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім відпуску спирту етилового на експорт) надається за умови сплати акцизного податку з спирту, що повинен бути переданий, грошовими коштами або забезпечення сплати акцизного податку податковим векселем, авальованим банком (податковою розпискою).

В порушення вказаної норми ст.14 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-РВ "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", розпорядження Міністерства доходів та зборів України від 01.07.2014 року № 141-р "Про порядок контролю під час відвантаження спирту етилового з акцизного складу", уповноважений представник Гусятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області на акцизному склад Кобиловолоцького МПД ДП "Укрспирт" під час відвантаження фракції головної етилового спирту в кількості 4287,07 дал б. с. на адресу Лужанського МПД ДП "Укрспирт" не були надані документи, які підтверджують сплату акцизного податку або забезпечення його сплати податковим векселем, авальованим банком, через що представником не було погоджено відпуск фракції головної етилового спирту шляхом проставлення штампу "Виїзд дозволено" та особистого підпису.

Згідно копій товарно - транспортних накладних, які наявні у представника Гусятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у тернопільській області на акцизному складі Кобиловолоцького МПД ДП "Укрспирт" фракція головна етилового спирту відпускалась по ціні 1 грн. за 1 дал.

Відповідно до п.81.3 ст.81 Податкового кодексу України під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом. Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).

Абзацом 16 частини 2 статті 17 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-РВ "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено, що вивезення спирту етилового, горілки та лікеро - горілчаних виробів з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу доходів і зборів на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску - 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень.

Враховуючи наведене на підставі акта про результати фактичної перевірки дотримання вимог чинного законодавства щодо відвантаження фракції головної етилового спирту з акцизного складу с. Кобиловоки, вул. Заводська, 1 Теребовлянського району Тернопільської області Державного підприємства "Укрспирт" від 24.07.2014 року №64/21-01/37199618 Державною фіскальною службою України винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 000290 від 11.09.2014 року, яким до ДП "Укрспирт" застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 7 267 098,1 грн. і яке на даний час оскаржується в судовому порядку

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про правомірність проведених Головним управлінням Міндоходів у Тернопільській області дій стосовно перевірки дотримання позивачем вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року по справі № 819/2418/14-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Т.В. Онишкевич

І.О. Яворський