ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2015 р. Справа № 809/4046/14
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кафарського В.В.,
За участю секретаря Дубінської І.В.,
представника позивача Максимів І.Д.,
представника відповідача Пшибила Р.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Дочірнього підприємства «Івано-Франківськ- Пропан» Публічного акціонерного товариства « Івано-Франківськгаз»
до відповідача: Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень №0005522204 та № 0005512204 від 20.10.2014 року
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство (далі-ДП) «Івано-Франківськ-Пропан»Публічного акціонерного товариства ( далі-ПАТ) «Івано-Франківськгаз» звернулося з позовом до Державної податкової інспекції ( далі-ДПІ) у м.Івано-Франківську Головного управління ( далі-ГУ) ДФС в Івано-Франківській області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень №0005522204 та № 0005512204 від 20.10.2014 року.
Позовні вимоги з врахуванням заяви від 05.03.2015 року мотивовані тим, що за результатами планової виїзної документальної перевірки ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз, зафіксованими в акті перевірки від 06.10.2014 року, податковим органом було встановлено порушення підприємством приписів п.198.1- п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201 ст.201 ПК України, а саме завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за грудень 2013 року та занижено ПДВ, який підлягав сплаті підприємством до бюджету.
На підставі даного акту відповідачем прийняті повідомлення-рішення за №0005522204 та № 0005512204 від 20.10.2014 року, якими позивачу відповідно на 480147 грн. зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ за грудень 2013 року та на 442451 грн. збільшено розмір грошового зобов'язання з ПДВ.
Підставою для прийняття оскаржуваних рішень стали неправомірні, на думку позивача, висновки податкового органу щодо відсутності факту настання реальних правових наслідків за господарськими операціями з ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» згідно укладеного договору поставки скрапленого газу № 09-10/13 від 16.06.2013 року.
Позивач вважає дані висновки відповідача безпідставними, так як реальність здійснення вищезазначених господарських операцій підтверджується відповідними первинними документами. Таким чином, оскільки неможливість здійснення господарських операцій контролюючим органом не доведено, відтак на думку позивача підставно сформовано податковий кредит за вищевказаними господарськими операціями.
За таких обставин оскаржувані повідомлення-рішення №0005522204 та № 0005512204 від 20.10.2014 позивач просить визнати недійсними.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві та заяві про зміну позовних вимог від 05.03.2015 року. Позов просила задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, наведених у поданому запереченні. Суду пояснив, що відповідно до висновків акту від 06.10.2014 року, складеного за результатами перевірки ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз» посадовими особами податкового органу встановлено, що позивачем занижено податкові зобов'язання з ПДВ внаслідок формування податкового кредиту на підставі безтоварних господарських операцій із ТОВ «Інвестпромсейл Міддл». Тому повідомлення-рішення №0005522204 та № 0005512204 від 20.10.2014 року на думку представника відповідача є правомірними . В задоволенні позову просив відмовити.
Вислухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що ДПІ у м.Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області проведено документальну планову виїзну перевірку ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз» ( код ЄДРПОУ 25697456) з питань своєчасності , достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 по 31.12.2013 року.
За результатами перевірки складено акт за №09-15/22-04-01/25697156 від 06.10.2014 року, в якому посадовими особами ДПІ зафіксовано, що позивачем на порушення п.198.1-п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201.1 ст.201 ПК України занижено на 353960 грн. розмір грошового зобов'язання з ПДВ за жовтень та листопад 2013 року та на 480147 грн. завищено розмір від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за грудень 2013 року.
На підставі вищевказаного акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення- рішення №0005522204 та № 0005512204 від 20.10.2014 року, якими позивачу відповідно на 480147,00 грн. зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ за грудень 2013 року та на 442451,00 грн. збільшено розмір грошового зобов'язання з ПДВ. ( 353969,00 грн.- за основним платежем та 88491,00 грн.- нарахованими штрафними санкціями.)
Згідно вимог ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства (далі- КАС) України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що згідно договору поставки скрапленого газу № 09-10/13 від 09.10.2013 року ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» взяло на себе на себе зобов'язання передавати у власність ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз» зріджений ( скраплений) газ суміш пропану технічного і бутану технічного. При цьому в подальшому скраплений газ було реалізовано ПАТ «Укргазвидобування на підставі договору про надання послуг зберігання № УГВ 7954/21з-13 від 19.09.2013 року, згідно якого позивач взяв на себе зобов'язання щодо надання послуг по прийманню, відповідальному зберіганню та видачі скрапленого газу, який буде надходити залізницею або автомобільним транспортом до місця зберігання.
Реальність здійснення вищевказаних господарських операцій на думку позивача підтверджено наявними в матеріалах справи письмовими доказами, зокрема актами приймання передачі скрапленого газу, податковими накладними ( а.с.64-83, I том, 124-181 том. I, а.с.8-186 II том.), а здійснення перерахунку коштів за придбаний товар- випискою з банку про рух коштів на рахунку ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз» ( а.с.197-264, I том.).
Однак дані докази на думку суду не підтверджують настання реальних правових наслідків за вищевказаними господарськими операціями з огляду на наступне.
Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що під господарською операцією слід розуміти дію або подію, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.п.1.2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від - 24.05.95р. №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95р. за № 168/704, згідно якого первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Згідно вимог ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це не можливо - безпосередньо після її закінчення.
Як слідує із змісту вказаних правових норм наслідки в податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто ті, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника податків.
Таким чином для надання юридичної сили і доказовості, первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зокрема повинні відображати реальні товарні операції.
Згідно акту, складеного посадовими особами ДПІ у Оболонському районі м.Києва за №569/26-54-22-03/38663487 від 02.06.2014 року ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності та взято на податковий облік 04.04.2013 року за № 26541361289.
Статутний капітал, відповідно до установчих документів на момент його створення визначено в розмірі 100 грн.
Засновником, директором та головним бухгалтером підприємства є ОСОБА_3
Згідно «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку із сум утриманого з них податку» за 4 кв. 2013 року штатна чисельність праціюючих- 1 чоловік, за цивільно - правовим договором - 0 осіб.
Таким чином ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» розпочало свою діяльність в жовтні 2013 року та припинило діяльність в лютому 2014 року, про що свідчить податкова звітність (декларації з податку на додану вартість) подана до ДПІ у Оболонському районі ГУ Міндоходім у м. Києві.
Тобто, позивачем було укладено договір на поставку скрапленого газу з підприємством, яке фактично не є виробником скрапленого газу, не має необхідних ресурсів (виробничих потужностей, технологічного обладнання, персоналу) та фактично почало свою діяльність у жовтні 2013 року.
Згідно Довідки від 04.02.2014 №86/26-54-22-02/3866348 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» посадовими особами ДПІ у Оболонському районі у м. Києві складено акт від 23.01.2014 року № 131/26-54-22-02, яким засвідчено факт незнаходження підприємства за податковою адресою. Чисельність працюючих складає одну особу.В ході проведення перевірки встановлено неможливість фактичного здійснення підприємством господарських операцій через відсутність майна та інших матеріальних ресурсів, економічно необхідних для здійснення операцій з купівлі -продажу.
Крім того, операції ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень і транспортних засобів.
Також, в ході проведення перевірки не встановлено факту отримання товарів (послуг) від постачальників ТОВ «Інвестпромсейл Міддл», у зв'язку з відсутністю (не наданням для перевірки) договорів про господарську діяльність, актів приймання-передачі товару, довіреностей, документів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів, а також інших первинних документів.
Враховуючи викладене, в ТОВ «Інвестпромсейл Міддл, відсутні об'єкти оподаткування по операціях з придбання та продажу товарів (послуг) у підприємств-постачальників/ покупців за перевіряємий період відповідно до п.п. 48.5.1 п. 48.5, п.48.7 ст.48, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України.
Крвм того судом встановлено, що транспортування скрапленого газу здійснювалося відповідно до товаро-транспортних накладних, отриманих ПАТ «Укргазвигодобування» та, відповідно до актів здачі - приймання виконаних робіт, ще й рядом цистерн Укрзалізниці.
На адресу інформаційного центру Укрзалізниці було направлено запит від 14.03.2014р. № 1507/10/26-54-07-04 з метою отримання копій документів, які підтверджують або спростовують факт транспортування скрапленого газу цистернами Укрзалізниці.
Згідно отриманої відповіді від Укрзалізниці встановлено, що відправником скрапленого газу в цистернах являється ПАТ «Укргазвидобування», а отримувачем 27 юридичних осіб. При цьому ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» в графі «отримувач» не зазначено.
Позивачем під час судового розгляду справи не надано жодних доказів на підтвердження того, яким саме чином товари, придбані у ПАТ «Укргазвидобування» транспортувались до ТОВ «Інвестпромсейл Міддл».
Фактично в ході перевірки встановлено що, скраплений газ належав ПАТ «Укргазвигодобування» та фізично знаходився на зберіганні у сховищах (цистернах, ємностях), що належали або були у користуванні позивача.
В ході судового розгляду встановлено, що додаткові угоди до договору, акти приймання передачі на постачання скрапленого газу ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» на адресу ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз» підписувались у м. Києві, а видаткові накладні підписувались тими ж особами у той же день, що свідчить про порушення умов договору, згідно з яким приймання-передачі та перехід права власності мав відбуватися за довіреністю у пункті поставки товару.
Документів, які б свідчили про відрядження керівника ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз» для підписання вищезазначених документів, в ході перевірки та під час судового розгляду не надано.
Також, судом встановлено невідповідність хронологічного порядку придбання та подальшої реалізації скрапленого газу ТОВ «Інвестпромсейл Міддл», а саме: згідно податкових накладних перша поставка комерційного скрапленого газу на адресу позивача відбувалася 09.10.2013 та 05.10.2013 (відповідно до додаткової угоди та видаткових накладних).
Водночас у ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» відсутні будь-які операції з придбання скрапленого газу до жовтня 2013 року. Фактично ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» вперше придбано у ПАТ «Укргазвигодобування» комерційний скраплений газ у листопаді 2013року ( а. с. 40, III том ). Тобто ТОВ «Інвестпромсейл Міддл» 09.10.2013 виписано видаткові документи на реалізацію ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз»ще не придбаного комерційного скрапленого газу,
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України ( бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків визначено ст.200 Розділу V Податкового Кодексу(далі-ПК) України за № 2755-VI від 02.12.2010 року.
Згідно п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
У відповідності до п.200.2 ст.200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.( п.200.3 ст.200 ПК України).
Згідно п.200.4 ст.200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктом 198.1 ст.198 ПК України встановлено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про те, що позивачем безпідставно сформовано податковий кредит на підставі господарських операцій по придбанню скрапленого газу у ТОВ «Інвестпромсейл Міддл», настання за якими реальних правових наслідків позивачем не доведено.
За таких обставин оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0005522204 та № 0005512204 від 20.10.2014 року, якими позивачу відповідно на 480147,00 грн. зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ за грудень 2013 року та на 442451,00 грн. збільшено розмір грошового зобов'язання з ПДВ прийняті податковим органом правомірно, в межах повноважень, наданих чиним законодавством, а відтак в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
У відповідності до ч.2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснеі нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Частиною 3 ст.3 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Так позивачем при поданні адміністративного позову сплачено 10 відсотків суми судового збору- 487,20 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанцією № 149.20.1/4717 від 03.12.2014 та платіжним дорученням № 1368 від 10.12. 2014 року. ( а.с.3-4). При цьому сума судового збору, яка підлягала до сплати ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз складає 4 розміри мінімальної заробітної плати- 4872,00 грн.
Таким чином, оскільки у задоволенні позовних вимог ДП «Івано-Франківськ-Пропан» ПАТ «Івано-Франківськгаз відмовлено, то також підлягає до стягнення з позивача в дохід Державного бюджету судовий збір в розмірі 4384,00 грн.( 4872,00 -487,20 =4384,00 грн.)
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.с.158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Івано-Франківськ-Пропан» Публічного акціонерного товариства «Івано-Франківськгаз» в дохід Державного бюджету України 4384 ( чотири тисячі триста вісімдесят чотири) грн. 80 коп. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Кафарський В.В.
Постанова складена в повному обсязі 11.03.2015 року.