Ухвала суду № 43075188, 24.02.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2015
Номер справи
820/19482/14
Номер документу
43075188
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2015 р.Справа № 820/19482/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.01.2015р. по справі № 820/19482/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛАРІАНТ УКРАЇНА"

до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області , Управління державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області

про визнання дій протиправними та стягнення суми,

ВСТАНОВИЛА:

06 січня 2015 року постановою Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьк Головного управління Міндоходів у Луганській області, Управління державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та стягнення суми - задоволено частково.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" (код ЄДРПОУ 31337612, адреса: вул. Пивоварова, буд. 5-ИЗ/1, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93403) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2014 року в розмірі 1260032,0 грн. (один мільйон двісті шістдесят тисяч тридцять дві гривні 00 копійок).

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" (код ЄДРПОУ 31337612) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 487.20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 копійок).

02 лютого 2015 року Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області подано апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції, в якій заявник, посилаючись на надання неналежної оцінки обставинам, що мають значення для вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати в частині задоволених позовних вимог, ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, вказує, що діяв відповідно до вимог Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року №39, та Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України 03.02.2011 N 68/23 (далі - Порядок №68/23). Зазначає, що виплата позивачу сум відшкодування з податку на додану вартість може бути проведена лише за умови отримання відповідної узагальненої інформації щодо обсягів бюджетного відшкодування ПДВ від органів Міністерства доходів і зборів України. 25 вересня 2014 року відповідачем було сформовано узагальнені матеріали щодо можливих обсягів відшкодування грошовими коштами суб'єктам підприємницької діяльності , в тому числі і ТОВ "КЛАРІАНТ УКРАЇНА", сум невідшкодованого ПДВ, та направлено вказану інформацію до Головного управління Міндоходів у Луганській області. Однак, на виконання Порядку №68/23, узагальнення, які дають право на бюджетне відшкодування, до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ Міндоходів у Луганській області не надходили.

Враховуючи викладене, заявник вважає, що підстави для задоволення позову ТОВ "КЛАРІАНТ УКРАЇНА" відсутні.

Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛАРІАНТ УКРАЇНА" письмових заперечень на апеляційну скаргу подано не було.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не прибули, що у відповідності до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не є перешкодою для розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 21. липня 2014 року позивачем в електронному вигляді направлено на адресу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьк Головного управління Міндоходів у Луганській області податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2014 року, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування на суму 1260131,0 грн., які були отримані останнім 21.07.2014 року.

19 серпня 2014 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" в електронному вигляді до першого відповідача був поданий уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, який було отримано ДПІ у м. Сєвєродонецьк Головного управління Міндоходів у Луганській області 19.08.2014 року о 14:24 год., що підтверджується квитанцією №2. (а.с.47), із зазначенням суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1260032,0 грн.

Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьк Головного управління Міндоходів у Луганській області на підставі п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1238 "Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку" проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в сумі 1260032,0 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ, поданій за червень 2014 року, та з урахуванням уточнюючого розрахунку податковий зобов'язань з ПДВ поданий за червень 2014 року.

11 вересня 2014 року за результатами проведеної перевірки складено акт № 1163/12-14-15-03/14-31337612, згідно висновків якого підтверджено відсутність порушень при відображенні ТОВ "Кларіант Україна" у декларації за червень 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 1260032,0 грн.

На дату подання позовної заяви ТОВ "Кларіант Україна" не отримало суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 1260032,0 грн.

Задовольняючи позовні вимоги ТОВ "Кларіант Україна" в частині стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2014 року в розмірі 1260032,0 грн., суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем було порушено обов'язок здійснити таке бюджетне відшкодування.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, врегульовано ст. 200 Податкового кодексу України, згідно п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, п. 200.4 якої, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

За приписами п.200.7, п. 200.8 наведеної норми платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

У п. 200.10, п. 200.11, п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби(п.200.13ст.200 Кодексу).

Під час судового розгляду справи встановлено, що заборгованість бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 1260032,00 грн. за червень 2014 року позивачеві не перераховано, висновок із зазначенням суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1260032,00 грн. до органу Державної казначейської служби України відповідачем не направлявся.

Згідно п. 200. 17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.

Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Також, відповідно до п. 200.23. ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

Оскільки позивач виконав всі необхідні дії, передбачені Податковим кодексом України, а податковим органом в порушення ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено наявності підстав для відмови в здійсненні бюджетного відшкодування, позовні вимоги про стягнення бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість в розмірі 1260032,00 грн. судом першої інстанції задоволені правомірно.

Колегія суддів вважає безпідставними посилання відповідача у апеляційній скарзі на відсутність підстав для бюджетного відшкодування сум ПДВ ТОВ "Кларіант Україна" через обставини не надходження з центрального органу державної податкової служби узагальненої інформації щодо загальних обсягів відшкодування податку на додану вартість коштами, виходячи з наступного.

У відповідності до пунктів 7, 8 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 р. N 39, орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом:

- трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;

- п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.

На виконання пункту 8 зазначеного Порядку N 39, та з метою забезпечення координації дій органів державної податкової служби та державного казначейства у процесі бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, було прийнято Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України 03.02.2011 N 68/23.

Таким чином, у разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Такий обов'язок є безумовним, а його невиконання з підстав порушення центральним органом Міндоходів України приписів Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, в частині не направлення узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, не може позбавляти ТОВ "Кларіант Україна" права на своєчасне отримання бюджетного відшкодування з ПДВ.

Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області - залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.01.2015р. по справі № 820/19482/14 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 02.03.2015 р.

Помічник судді Цюпак О.П.