Ухвала суду № 43074291, 11.02.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2015
Номер справи
565/1506/14-а
Номер документу
43074291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Ковтунович М.І.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"11" лютого 2015 р. Справа № 565/1506/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Майора Г.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "17" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2014 року ОСОБА_3 звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську (далі - УПФ) в якому просив визнати неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пільгової пенсії за Списком №1, зобовязати здійснити перерахунок пенсії позивачу у передбаченому законом обсязі за Списком №1 із 2010р.

Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 17.11.2014 відмовлено повністю ОСОБА_3. в задоволенні вказаного позову.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3 посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати рішення суду першої інстанції із ухваленням нового про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Встановлено, що ОСОБА_3 отримує пенсію за віком в УПФ (що не оспорюється сторонами) та продовжує працювати в корпорації «Укртрансбуд» і відповідно до довідок №34 від 01.10.2012р., №40 від 30.09.2014р. в періоди із 11.08.2010р. по 30.09.2012р. та із 01.10.2012р. по 30.09.2014р. він був у зонах небезпеки ЧАЕС, визначених Рішенням Урядової комісії СРСР по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС №87 від 07.08.1986р., №108 від 19.08.1986р., №173 від 18.09.1986р., №339 від 05.01.1987р., №351 від 02.02.1987р., безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 5 червня 1986 року №665-195, Постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року №1497-378, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1, затверджених Постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 і Постановою Державного комітету СРСР по праці і соціальним питанням від 09.03.1988р. №122.

У червні 2014 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою про перерахунк пенсії, де просив зарахувати вищевказані періоди роботи до страхового стажу в полуторному розмірі, які зараховаі в одинарному.

Однак листом № 1627/М-23 від 10.07.2014 року УПФУ в м. Кузнецовськ було відмовлено та розяснено, що для зарахування стажу роботи за Списком №1 після 01.01.2012р. на підприємствах, установах, організаціях, зазначених в Переліку, затвердженому наказом МНС України №576 від 13.03.2012р., позивачу необхідно надати до УПФ довідку про пільговий характер роботи, за формою згідно з додатком до постанови КМ України від 12.08.1993р. №637, виписку з наказу про проведення атестації робочих місць та перелік професій і посад, робочі місця яких атестовані, погоджений з державною експертизою умов праці.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про відмову задоволення позову, суд першої інстанції виходив з відсутності неправомірної відмови відповідачем в перерахунку пенсії позивачу із врахуванням стажу за Списком №1 із 2010р. в пільговому розмірі.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст.24 ч.3 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно із ст.13 ч.1 п. «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списиком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

У позиції 22.1-1г Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (затв. постановою КМ України від 16.01.2003р. №36 із змінами, внесеними постановою КМ України від 24.02.2010р. №173) зазначено: працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ.

Аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Аналогічна позиція щодо застосування норм матеріального права, міститься в Постанові Верховного суду України від 25 листопада 2014 року.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Корпорація «Укртрансбуд» є в Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 (затв. Наказом МНС №576 від 13.03.2012р., який, згідно із п.3, застосовується із 01.01.2010р.).

Однак даних про те, що ОСОБА_3 у спірний період, працюючи в корпорації «Укртрансбуд», був зайнятий у зоні відчуження повний робочий день, позивачем не подано. Не надавалися такі відомості й до УПФ

Довідкою корпорації «Укртрансбуд» від 30.09.2014р. №80 підтверджено, що атестація робочих місць на підприємстві за період з 01.01.2010р. по 30.09.2014р. не проводилася (а.с. 14).

З огляду на наведене висновок суду першої інстанції у справі, що до відмови управлінням ПФУ в перерахунку пенсії із врахуванням стажу за Списком №1 із 2010р. в пільговому розмірі, внаслідок непроведення атестації цієї посади на підприємстві є обґрунтованою, відповідає вимогам закону.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.

Доводи, наведені апелянтом в поданій ним апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "17" листопада 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: Л.В. Кузьменко

Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,34400

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області м-н.Вараш,25-А,м.Кузнецовськ,Рівненська область,34400

- ,