Постанова № 43032183, 18.02.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2015
Номер справи
804/1692/15
Номер документу
43032183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2015 р. Справа № 804/1692/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСкупейко І.М. за участю: представника відповідача Каліберди А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Росток» про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

22 січня 2015 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Росток» (далі - відповідач) з вимогами про стягнення з відповідача пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1 909,95грн.

Представник позивача не прибув в судове засідання, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності; просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог в позові зазначив наступне. Відповідач до 15.04.2014 року повинен був сплатити адміністративно-господарській санкції у розмірі 14979,10грн. за не виконання нормативу працевлаштування однієї особи-інваліда у відповідності до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Вина відповідача у невиконанні ним нормативу працевлаштування інвалідів у 2013 році та правомірність нарахування адміністративно-господарських санкцій встановлена постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2014 р. у справі №804/15228/14. Сума пені підтверджується відповідним розрахунком. Проте, відповідач відмовляється від її сплатити, що зумовило звернення до суду.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Сума адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14979,10грн. сплачена товариством в повному обсязі, у зв'язку з чим нарахуванням пені є цілком безпідставним та необґрунтованим.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Росток» (код ЄДРПОУ 31164155) зареєстровано суб'єктом підприємницької діяльності 04.12.2000 р., про що внесено запис в ЄДРПОУ про включення відомостей до Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що на Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Росток» покладено обов'язок щорічно подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

07.02.2014 року позивачем здійснено позапланову невиїзну перевірку правильності розрахунків в звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів ТОВ «Агрофірма «Росток» за 2013 рік, за результатами якої складено акт №11.

В акті зазначено, що ТОВ «Агрофірма «Росток» не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій, яку ТОВ «Агрофірма «Росток» повинно перерахувати до Державного бюджету України становить (3-2)х14979,1=14979,1. За результатами перевірки ТОВ «Агрофірма «Росток» запропоновано до 15.04.2014 року перерахувати адміністративно-господарські санкції на розрахунковий рахунок позивача.

У зв'язку з несплатою суми недоїмки з адміністративно-господарських санкцій позивач звернувся із позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (адміністративна справа №804/15228/14).

Сума заборгованості з адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14979,10грн. сплачена відповідачем 26.12.2014 р.

Згідно з розрахунком суми позову, наданого позивачем, станом на 26.12.2014 року ТОВ «Агрофірма «Росток» має заборгованість з пені, нарахованої за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, у загальному розмірі 1909,95грн. (255 днів затримки).

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 N 875-ХІІ (далі - Закон №875).

Згідно ст. 20 Закону №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до ч.2 вищезазначеної статті Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. При цьому пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223 затверджено Порядок нарахування пені та її сплати, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за № 552/13819.

Зазначений Порядок встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» .

Відповідно до п. 2.2. Порядку, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Пунктом 3.4. Порядку встановлено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Згідно пункту 3.6. Порядку, нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.

При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Законодавець чітко визначив, що нарахування суми пені можливе лише з моменту сплати адміністративно-господарських санкцій.

В ході судового розгляду справи встановлено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2014 р. у адміністративній справі №804/15228/14 частково задоволений позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та постановлено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Росток» 14979,10грн. недоїмки з адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу у 2013 року.

Постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2014 р. у адміністративній справі №804/15228/14 набула законної сили 29.12.214 року.

Отже, на даний час є таке, що набуло законної сили, судове рішення у справі №804/15228/14, яким визнано вину відповідача щодо невиконання ним нормативу з працевлаштування інвалідів у 2013 році та правомірність нарахування Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14979,10грн.

Судом враховано, що спір у даній справі не стосується фактичних обставин визначення відповідачу адміністративно-господарських санкцій за невиконання ним нормативу працевлаштування інвалідів у 2013 році.

Натомість, в ході судового розгляду справи встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем погашено суму недоїмки з адміністративно-господарських санкцій на виконання постанови суду у справі №804/15228/14.

Сплата відбулась 26.12.2014 року.

За таких обставин, факт невиконання в добровільному порядку вищезазначених норм в межах визначеного строку, тобто до 15.04.2014 року, підтверджений судовим рішенням у справі №804/15228/14, погашення недоїмки з адміністративно-господарських санкцій відбулось товариством з із затримкою на 255 днів (з 16.04.2014 р. по 26.12.2014 року).

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Таким чином, оскільки, відповідачем було порушено терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, то позивачем цілком правомірно нараховано пеню в розмірі 1909,95грн. із розрахунку 255 днів прострочення, а саме за період з 16.04.2014 р. по 26.12.2014 року, тобто з моменту, відколи у відповідача виник обов'язок у добровільному порядку сплатити суму адміністративно-господарських санкцій.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «Агрофірма «Росток» про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1909,95грн. обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Росток» про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Росток» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1 909,95грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 23 лютого 2015 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 23.02.2015 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук О.С. Рябчук М.М.Бухтіярова