Категорія 6.11
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 липня 2009 року справа № 2а-1112/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Ушакова Т.С.
при секретарі судового засідання Шибаєвій Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Капустіна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році у розмірі 623726,82 грн. (шістсот двадцять три тисячі сімсот двадцять шість гривень 82 копійки) та пені за порушення терміну сплати санкцій у розмірі 42662,79 грн., (сорок дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 79 копійок), всього 666389,61 грн. (шістсот шістдесят шість тисяч триста вісімдесят дев'ять гривень 61 копійка),
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1., довіреність від 05.03.2009 року за НОМЕР_1
від відповідача: не з'явився,
В С Т А Н О В И В :
7 жовтня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Капустіна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році у розмірі 623726,82 грн. та пені за порушення терміну сплати санкцій у розмірі 42662,79 грн., всього 666389,61 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити, дав пояснення щодо суті позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, вислухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» зареєстровано Виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 21.04.2004 року, № 1 381 120 0000 000049, ідентифікаційний код 32359108.
Згідно Положення про відокремлений підрозділ «Шахта імені Г.Г. Капустіна» Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» ВП «Шахта імені Г.Г. Капустіна» ВАТ «Лисичанськвугілля» знаходиться за адресою: м. Привіллі, Луганська область.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач інформував Лисичанський міський центр зайнятості про існування вакантних місць для використання праці інвалідів у липні, жовтні, грудні 2007 року, про що свідчить довідка Лисичанського міського центру зайнятості від 04.08.2008 року за № 8/07-1682.
У своєму позові Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зазначає, що в порушення ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на підприємстві у 2007 році замість 54 інвалідів працювало 23, про що свідчить звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік.
В порушення ст. 20 зазначеного Закону за 2007 рік підприємством не було перераховано 623726,82 грн. адміністративно-господарських санкцій. Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій складає 42662,79 грн.
Згідно ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року (із змінами та доповненнями) для всіх підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Якщо кількість працюючих інвалідів на підприємствах, установах, у тому числі підприємствах, організаціях, громадських організаціях інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 зазначеного Закону, вони щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної зарплатні на відповідному підприємстві, установі, організації.
Відповідно до положень частин 1, 2 та 3 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до п. 2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Iнформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів слід надавати відповідно до Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420. Підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації, як платника страхових внесків. Наявність вільного робочого місця (вакантної посади) зазначається щодо кожної категорії громадян окремо. Діючими нормативними актами встановлено чіткий порядок надання підприємством відповідної звітнсості.
Як вбачається з матеріалів справи, ВП «Шахта імені Г.Г. Капістіна» ВАТ «Лисичанськвугілля» надавало до Лисичанського міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2007 року. Подібні звіти за січень, лютий, березень, кітень, червень 2007 року відповідач до Лисичанського міського центру зайнятості не надавав.
Зазначене свідчить про те, що підприємство не вповному обсязі надавало інформацію до центру зайнятості, управління праці та соціального захисту населення, відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо виділення робочих місць та бажання підприємства влаштувати інвалідів, згідно з встановленим нормативом, тобто відповідач не вжив всі необхідні заходи, передбачені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року по створенню нормативних робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4%.
За ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Суд вважає, що розрахунок суми санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, розрахунок за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, наведені позивачем, відповідають вимогам Закону.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що з Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» на користь Державного бюджету України слід стягнути несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році у розмірі 623726,82 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкцій у розмірі 42662,79 грн., всього 666389,61 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Капустіна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році у розмірі 623726,82 грн. (шістсот двадцять три тисячі сімсот двадцять шість гривень 82 копійки) та пені за порушення терміну сплати санкцій у розмірі 42662,79 грн., (сорок дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 79 копійок), всього 666389,61 грн. (шістсот шістдесят шість тисяч триста вісімдесят дев'ять гривень 61 копійка).
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» на користь Державного бюджету України несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році у розмірі 623726,82 грн. (шістсот двадцять три тисячі сімсот двадцять шість гривень 82 копійки) та пеню за порушення терміну сплати санкцій у розмірі 42662,79 грн., (сорок дві тисячі шістсот шістдесят дві гривень 79 копійок), всього 666389,61 грн. (шістсот шістдесят шість тисяч триста вісімдесят дев'ять гривень 61 копійка).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Т.С. УШАКОВ