Категорія № 2.11.17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2009 року Справа № 2а-23140/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Гончаровій І.А.
при секретарі: Богдановій М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02 червня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач послався на наступне. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, щоОСОБА_1 зареєстровано Державним реєстраторомОСОБА_4 27 січня 2005 року за № 1 382 102 0000 002657 та взяте на податковий облік в ОСОБА_2 08.07.2005 року за № 997. Відповідно ст.ст. 104, 110 ЦК України засновникомОСОБА_1 05 лютого 2009 року було прийнято рішення про припинення товариства у зв'язку з ліквідацією та 10 лютого 2009 року до Єдиного державного реєстру був внесений відповідний запис.
Позивач у позовній заяві посилається на положення ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відповідно до яких для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи позивачу необхідно подати державному реєстратору довідку податкового органу про відсутність заборгованості по податках і зборах (обов'язкових платежах).
Учасник Товариства письмово повідомив про прийняте рішення щодо припинення юридичної особи державного реєстратораОСОБА_4 та призначено головою ліквідаційної комісії ОСОБА_3.
ОСОБА_2 була проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, про що складено акт № 403/23/33351796 від 08 травня 2009 року. За результатами перевірки позивачу було донараховано податок на прибуток у сумі 45 грн. та накладено штраф у сумі 170 грн. У зв'язку із тим, що уОСОБА_1 була переплата до Державного бюджету у розмірі 75,69 грн., залишок зазначеного податку та штрафних санкцій було сплачено у сумі 139,31 грн.
Заборгованість перед Державним бюджетом України та місцевими бюджетами уОСОБА_1 згідно довідкиОСОБА_2 відсутня.
13 травня 2009 рокуОСОБА_1 знято з обліку в ОСОБА_5, 25 березня 2009 рокуОСОБА_1 знято з обліку у ОСОБА_6, 23 березня 2009 року знято з обліку уОСОБА_7, 12 травня 2009 року знято з обліку у ОСОБА_8, підготовлено та здано необхідні документи до Архівного відділу Луганської міської ради, та отримана 14 травня 2009 року відповідна довідка. Також, позивачем вирішено питання щодо закриття рахунків у банках відповідно до діючого законодавства.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на те, що ліквідаційною комісією ОСОБА_1 виконані усі необхідні вимоги, передбачені Інструкцією про порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), але відповідачем - ОСОБА_2 - позивачу не надана довідка про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою № 22-ОПП. На підставі викладеного позивач просить зобов'язати ОСОБА_2 скласти вказану довідку та видати її відповідальній особіОСОБА_1.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, суду пояснив, що з метою запобігання ліквідації підприємств, які задіяні у схемах ухилення від оподаткування, згідно ст.8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ДПА України був створений порядок організації та проведення перевірок платників податків юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, щодо яких прийнято рішення про припинення (закриття). Такий порядок викладений у Методичних рекомендаціях, затверджених Наказом ДПА України від 14.11.05 №506. Відповідно до п.4.2 Методичних рекомендацій передбачено направлення в ході перевірки запитів на проведення зустрічних перевірок постачальників та покупців до інших ДПІ в випадках, коли суми одноразових операцій з такими контрагентами склали більше 300 тис. грн. Обхідний лист не підписується працівниками підрозділів аудиту юридичних осіб в таких випадках: при встановленні в ході позапланової виїзної та зустрічної перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють сумнівні операції; при встановленні в результаті позапланової виїзної перевірки підстав для визнання недійсними правочинів з направленням всіх необхідних документів до юридичної служби органу державної податкової служби; у випадку підготовки та подання юридичною службою органу державної податкової служби до суду позовних заяв після отримання необхідних документів щодо визнання недійсними правочинів, укладених суб'єктом господарювання, з метою, що суперечить інтересам держави та суспільства. В ході проведення позапланової перевірки в зв'язку з ліквідацієюОСОБА_1 направлені запити на проведення зустрічних перевірок з постачальниками, суми одноразових операцій з якими перевищили 300,0 тис. грн. В ході проведення перевіркиОСОБА_1 встановлено взаємовідносини з підприємствами, які мають ознаки «фіктивності». Таким чином, не можливо підтвердити взаємовідносини міжОСОБА_1 та його контрагентами, що не дає можливості ліквідувати підприємство. За таких обставин відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, щоОСОБА_1 зареєстроване ОСОБА_4 27 січня 2005 року, номер запису про державну реєстрацію 1 382 102 0000 002657 (арк. справи 8).
08.07.2005 року позивач взятий на податковий облік вОСОБА_2 за № 997, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків.
Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Пунктом 1 ч.1 ст.110 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
05 лютого 2009 року учасником ОСОБА_1 було прийнято рішення про припинення Товариства у зв'язку з ліквідацією, що вбачається з рішення (арк. справи 17).
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи позивачу необхідно подати державному реєстратору довідку податкового органу про відсутність заборгованості по податках і зборах (обов'язкових платежах). У зв'язку з необхідністю виконання вимог вищезазначеної статті ОСОБА_1 звернулося до відповідача з проханням надати таку довідку.
Інструкцією про порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженою наказом ДПА України від 19.02.1998 року № 80 та зареєстрованою Міністерством Юстиції України 14.12.1998 року за № 791/3231, передбачено, що у зв'язку з проведенням ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків (п. 8.2. Порядку)
Згідно п. 8.3.1. вищевказаного Інструкції, після проведення перевірки платника податків, у разі встановлення факту відсутності заборгованості платника податків перед Державним бюджетом України та місцевими бюджетами з податків, зборів (обов'язкових платежів), які контролюються органами державної податкової служби, підрозділ обліку та звітності органу державної податкової служби складає довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою 22-ОПП (додаток 16) та передає її до підрозділу обліку платника податків для направлення відповідальній особі платника податків за умови виконання таких вимог:
наявності повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків такого платника податків, у тому числі відкритих через відокремлені підрозділи;
повернення органу державної податкової служби оригіналів документів, що видані платнику податків (свідоцтва, патенти, довідки за формою 4-ОПП, інші довідки тощо) і підлягають поверненню відповідно до законодавства, а також засвідчені копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби.
ОСОБА_2 була проведена виїзна позапланова перевіркаОСОБА_1 з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, про що складено Акт № 403/23/33351796 від 08 травня 2009 року (арк. справи 25-36).
За результатами перевірки позивачу було донараховано податок на прибуток у сумі 45 гривень, та накладено штраф у суму 170 гривен у зв'язку з тим, що уОСОБА_1 була переплата до державного бюджету у сумі 75 гривень 69 копійок, залишок зазначеного податку та штрафних санкцій було сплачено у сумі 139 гривень 31 копійка.
Заборгованість перед Державним бюджетом України та місцевим бюджетами уОСОБА_1 згідно довідки ОСОБА_2 від 28.05.2009 року за № 17932/19 відсутня.
Крім того, наданою довідкою від 13.05.2009 року № 250, виданою ОСОБА_5, підтверджується відсутність заОСОБА_1 заборгованості по платежах, у зв'язку із чим Товариство знято з обліку УПФУ. Також, відсутність заборгованості по платежах підтверджується довідкою від 25 березня 2009 року № 35, виданою ОСОБА_6, довідкою від 23 березня 2009 року № 1/д-04-761, виданою ОСОБА_7, довідкою від 12 травня 2009 року № 1097/03, виданою ОСОБА_8. У зв'язку із відсутністю заборгованості позивача знято з обліку вказаними органами. Із довідки Архівного відділу Луганської міської ради від 14 травня 2009 року № 03-15/129 вбачається, що підприємствомОСОБА_1 на збереження до архівного відділу передані документи з особового складу у кількості двох справ за 2005-2007 роки у зв'язку із ліквідацією.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 було закрито рахунки в установах банку, а саме: рахунок № 26109301001818 відкритий у Луганській філії АКБ «Форум» закрито 13 листопада 2008 року, що підтверджується довідкою про закриття рахунку отриманою податковою інспекцією 13.11.2008 року вх. № 2179, рахунок № 26002301001818 відкритий у Луганській філії АКБ «Форум» закрито 14 листопада 2008 року, рахунок № 26005002027980 відкритий Луганській філії ВАТ Банк «Фінанси та Кредит» закрито 31 березня 2009 року, рахунок № 2600201003116 відкритий у філії ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України» в м. Луганську закрито 07 травня 2009 року.
За таких обставин, враховуючи, що позивач сплатив донараховані відповідачем податки та штрафні санкції, надав відповідачу повідомлення від фінансових установ про закриття усіх своїх рахунків та повернув ОСОБА_2оригінали документів, що були йому видані, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах вирішується наступним чином, відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись Інструкцією про порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженою наказом ДПА України від 19.02.1998 року № 80 та зареєстрованою Міністерством Юстиції України 14.12.1998 року за № 791/3231, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», ст. ст. 17, 87, 89, 94, 98, 158 -163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Зобов'язати ОСОБА_2 скласти довідку про відсутність заборгованості по податках і зборах (обов'язкових платежах) за формою 22-ОПП (додаток № 16 до Порядку) та видати відповідальній особі ОСОБА_1.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Суддя