Ухвала суду № 42881545, 20.02.2015, Апеляційний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
20.02.2015
Номер справи
748/2934/14-ц
Номер документу
42881545
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 748/2934/14-ц Провадження № 22-ц/795/261/2015 Категорія -цивільнаГоловуючий у I інстанції -Криворученко Д. П. Доповідач - Литвиненко І. В.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2015 року м. Чернігів

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючого - суддіЛитвиненко І.В.суддів:Євстафіїва О.К., Страшного М.М.при секретарі:Нечасному О.за участю:представника ОСОБА_5 ОСОБА_6, прокурора Курило Я.М., представника третьої особи Улянівської сільської ради Бригинець В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на рішення Чернігівського районного суду від 11 грудня 2014 року по справі за позовом виконуючого обв'язки прокурора Чернігівського району Чернігівської області до Головного управління Держземагентства у Чернігівській області, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визнання недійсними наказів та свідоцтва про право власності,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Улянівська сільська рада Чернігівського району,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Чернігівське районне управління юстиції,

в с т а н о в и в:

В апеляційній скарзі ОСОБА_5 просить скасувати рішення суду через порушення норм процесуального та матеріального права і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Рішенням суду позов задоволено. Суд визнав недійсними: наказ ГУ Держземагенства у Чернігівській області від 24.02.2014 року № ЧН/7425585700:04:000/00002572 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Улянівської сільради; наказ ГУ Держземагенства у Чернігівській області від 13.03.2014 року № ЧН/7425585700:04:000/00003051 про затвердження проекту землеустрою і надання ОСОБА_5 у власність вказаної земельної ділянки; три свідоцтва про право власності ( № 21087494, № 1090263, № 21086275) на ім'я ОСОБА_5 на земельні ділянки з кадастровими номерами 7425585700:04:000:8065, 7425585700:04:000:8066, 7425585700:04:000:8068 для ведення особистого селянського господарства, розташовані на території Улянівської сільради, видані 29.04.2014 року реєстраційною службою ЧРУЮ; договір купівлі-продажу від 07.07.2014 року № 765 земельної ділянки з кадастровим номером 7425585700:04:000:8067 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Улянівської сільради, між ОСОБА_5 та ОСОБА_8, ОСОБА_9, посвідчений приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_10 Також суд скасував рішення РС ЧРУЮ про державну реєстрацію права власності ОСОБА_5: від 25.04.2014 року на земельну ділянку площею 1,4 га кадастровий номер 7425585700:04:000:8065; від 25.04.2014 року на земельну ділянку площею 0,2 га кадастровий номер 7425585700:04:000:8066; від 25.04.2014 року на земельну ділянку площею 0,2 га кадастровий номер 7425585700:04:000:8068; скасував рішення приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_10 про державну реєстрацію права власності від 07.07.2014 року ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 0,2 га кадастровий номер 7425585700:04:000:8067, і стягнув на користь держави з відповідачів по 60,90 грн. з кожного судового збору.

Доводи апеляційної скарги полягають у тому, що рішення суду ухвалено у відсутність правовстановлюючих документів Улянівської сільради на спірні земельні ділянки, без визначення меж земельної ділянки Улянівської сільради для випасання худоби, а перевірка прокуратури зроблена на підставі суспільного резонансу.

Представник ОСОБА_5 ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу.

Прокурор та представник Улянівської сільської ради заперечували проти задоволення апеляційної скарги.

ОСОБА_8 та ОСОБА_9 в судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлялись за місцем реєстрації. Оскільки вказані особи відсутні за місцем реєстрації ( акти судового розпорядника від 11.02.2015 року а.с.209, 210), то в силу ч.5 ст.74 ЦПК України, вважається що судове повідомлення вручене їм належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом ГУ Держземагенства у Чернігівській області від 24.02.2014 року № ЧН/7425585700:04:000/00002572 наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Улянівської сільради, а наказом ГУ Держземагенства у Чернігівській області від 13.03.2014 року № ЧН/7425585700:04:000/00003051 був затверджений проект землеустрою і наданна ОСОБА_5 у власність вказана земельна ділянка. 10.04.2014 року за ОСОБА_5 було зареєстровано право власності на цю земельну ділянку.

У подальшому, за заявою ОСОБА_5 був проведений поділ цієї земельної ділянки на чотири окремі земельні ділянки: площею 1,4 га (кадастровий номер 7425585700:04:000:8065); площею 0,2 га (кадастровий номер 7425585700:04:000:8066); площею 0,2 га (кадастровий номер 7425585700:04:000:8067); площею 0,2 га (кадастровий номер 7425585700:04:000:8068), без зміни їх цільового призначення, і 29.04.2014 року на вказані земельні ділянки ОСОБА_5 отримала свідоцтва про право власності, які були зареєстровані в Державному реєстрі прав на нерухоме майно.

07.07.2014 року ОСОБА_5 земельну ділянку площею площею 0,2 га (кадастровий номер 7425585700:04:000:8067) продала ОСОБА_8 та ОСОБА_9 Договір купівлі-продажу був посвідчений приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_11 за р.№ 765 і в цей же день зареєстровано право власності на цю земельну ділянку за ОСОБА_8 та ОСОБА_9 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

В.о. прокурора Чернігівського району вважає, що передача у власність ОСОБА_5 земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства була проведена в порушення прав Улянівської сільської ради, так як вказана земельна ділянка була виділена із земель, які рішенням Чернігівської районної ради народних депутатів 8 сесії 21 скликання від 05.07.1991 року були закріплені за Новоселівською (нині Улянівською) сільською радою загальною площею 110,2 га для потреб громади у випасанні худоби, а тому наказ ГУ Держземагентства від 24.02.2014 року про дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5, всі свідоцтва про право власності на земельні ділянки ОСОБА_5, договір купівлі-продажу земельної ділянки між ОСОБА_5 та ОСОБА_8, ОСОБА_9, рішення реєстрацію прав власності на ці земельні ділянки є недійсними.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що надання у власність земельної ділянки ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства було проведено в порушення законодавства за рахунок пасовища, яким користувалася Уляніська сільська рада, без зміни цільового призначення, і тому видані на підставі незаконної приватизації свідоцтва про право власності на земельні ділянки, посвідчення договору купівлі-продажу та державна реєстрація є недійсними.

Такі висновки суду відповідають обставинам справи та положенням земельного законодавства.

Так, відповідно до ст.33 ЗК України, громадяни України можуть мати на праві власності земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Частиною 6 ст.118 ЗК України передбачено, що громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри, додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача ( у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Оскільки спірна земельна ділянка, яку ОСОБА_5 зацікавлена була отримати у власність, знаходилась за межами с.Новоселівка, то згідно до ст.83 ЗК України, ця земля відносилась до державної власності.

Передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства у власність ч.4 ст.122 ЗК України покладена на Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи (Держземагентство України та ГУ Держземагентства України в області).

Відповідно до ч.ч.7-9 ст. 118 ЗК України, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається, якщо відсутня невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, а після погодження проекту землеустрою в порядку ст.186-1 ЗК України, відповідний орган передає земельні ділянки у власність.

ГУ Держземагентства України в Чернігівській області своїм наказом № ЧН/7425585700:04:000/00002572 від 24.02.2014 року надало дозвіл ОСОБА_5 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Улянівської сільської ради, а наказом від 13.03.2014 року № ЧН/7425585700:04:000/00003051 ГУ Держземагенства у Чернігівській області затвердило проект землеустрою і надало ОСОБА_5 у власність вказану земельну ділянку, при цьому не перевіривши відповідність місця розташування об'єкта вимогам законів.

Зокрема, ст.50 Закону України «Про землеустрій» вимагає включення до проекту землеустрою письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, а також кадастровий план земельної ділянки, виготовлення якого потребує геодезичне встановлення меж земельної ділянки, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами та інше, що передбачене ст.198 ЗК України.

Оскільки, ОСОБА_5 була зацікавлена отримати земельну ділянку із земель Улянівської сільської ради, які знаходились за межами с.Новоселівка, то необхідно було перевірити матеріали інвентаризації цих земель, яка передбачена ст.35 Закону України «Про землеустрій». Така необхідність обумовлена ч.3 ст.83 ЗК України та ст.59 Закону України «Про землеустрій», які зобов'язують враховувати громадські інтереси в прогнозуванні та забезпеченні комплексного розвитку соціальної та інженерної інфраструктури території і можливість передачі у комунальну власність земельної ділянки, призначеної для обслуговування потреб територіальної громади.

Невиконання вказаних норм, спричинило порушення прав Улянівської сільської ради, так як рішенням Чернігівської районної ради народних депутатів 8 сесії 21 скликання від 05.07.1991 року «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель» була закріплена за Новоселівською (нині Улянівською) сільською радою земельна ділянка загальною площею 110,2 га для потреб громади у випасанні худоби.

Вказана земельна ділянка згідно з додатком до цього рішення і картографічного матеріалу розташована у південно-західній частині від населеного пункту с.Новоселівка, Улянівської сільради (за межами села) і межує з с.Новоселівка (вулиця Вишнева), землями лісового фонду, землями, що перебувають у користуванні ДП ДГ «Деснянське», далі на південь із землями сільськогосподарського призначення, переданими у власність (земельні частки (паї), річкою Десна та із населеним пунктом м.Чернігів. Згідно до матеріалів технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності при поділі земельної ділянки загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 в адміністративних межах Улянівської сільради (а.с.24-57), спірна земельна ділянка розташована саме на землях, закріплених за Новоселівською (нині Улянівською) сільською радою для потреб громади у випасанні худоби, і які використовувались як пасовища ще з 1951 року, коли вони були передані виконкомом Чернігівської райради у вічне користування сільськогосподарській артілі ім. Калініна. На підтвердження використання пасовища за призначенням і до цього часу, Улянівська сільська рада надала рішення загальних зборів представників Улянівської територіальної громади про затвердження ставок збору за випас худоби на громадських пасовищах з 2001 року по 2014 роки. Необхідність земель для пасовища підтверджується і витягом з реєстру наявності ідентифікованих і зареєстрованих тварин в Реєстрі тварин, згідно до якого в 2014 році в наявності було 109 голів ВРХ у мешканців с.Новоселівка (а.с.111-114).

Таким чином, порушення закону, які були допущені ГУ Держземагентства України в Чернігівській області при передачі у власність ОСОБА_5 земельної ділянки, дають підстави вважати незаконними його накази про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та про затвердження проекту землеустрою і надання ОСОБА_5 у власність земельної ділянки, а через незаконність правових підстав для передачі у власність земельної ділянки є недійсними також три свідоцтва про право власності на ім'я ОСОБА_5 на земельні ділянки з кадастровими номерами 7425585700:04:000:8065, 7425585700:04:000:8066, 7425585700:04:000:8068 для ведення особистого селянського господарства, видані 29.04.2014 року реєстраційною службою ЧРУЮ, договір купівлі-продажу договір від 07.07.2014 року земельної ділянки з кадастровим номером 7425585700:04:000:8067 між ОСОБА_5 та ОСОБА_8, ОСОБА_9, і реєстрація цих прав в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про що мотивовано зазначено в рішенні суду першої інстанції.

Посилання в апеляційній скарзі на відсутність правовстановлюючих документів у сільради на спірну земельну ділянку та реєстрацію її у встановленому порядку як громадське пасовище, визначення та встановлення меж такого пасовища, не дають підстав для недотримання вимог ст.ст. 83, 118, 198 ЗК України та ст.ст.35, 50, 59 ЗК України при передачі фізичній особі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Твердження апелянта про те, що Улянівська сільська рада втратила право користування земельною ділянкою у зв'язку з не оформленням свого права власності або користування земельною ділянкою до 15.03.1994 року як то було передбачено Постановою РМ УРСР від 18.12.1990 року № 563-ХІІ «Про земельну реформу», не заслуговують на увагу, оскільки рішенням Чернігівської районної ради народних депутатів 8 сесії 21 скликання від 05.07.1991 року «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель» були затверджені межі територій селищних і сільських Рад народних депутатів та їх площі, в тому числі землі запасу, до яких входили землі для колективного випасання худоби, і ці матеріали інвентаризації повинні були враховуватись при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 незалежно від оформлення права власності або користування Улянівською сільрадою.

За таких обставин, рішення суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки, викладені у судовому рішенні, доводами апеляційної скарги не спростовуються, підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315, 319, 325 ЦПК України, апеляційний суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 відхилити.

Рішення Чернігівського районного суду від 11 грудня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий:Судді: