ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 22.06.09 | Справа №2а-5054/09/8/0170
(12:45 год.)
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , секретарі Дрягіні В.П., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі АРК до ОСОБА_1 про стягнення за участю представників сторін: від позивача: ОСОБА_2, завідуючий юридичним сектором, довіреність від 24.03.09р.; від відповідача: ОСОБА_1, ОСОБА_3, представник, договір від 22.07.09р. у справі.
Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб у сумі 3852,29 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не сплачує у добровільному порядку податок з доходів фізичних осіб, у зв'язку із чим за ним склалася заборгованість в сумі 3852,29грн. Підставою нарахування відповідачу податку з доходів фізичних осіб було отримання відповідачем у спадщину права на земельну частку (пай). У судовому засіданні, що відбулося 22.06.09р., позивач пояснив, що наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, відповідач заперечував проти позову. Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд ВСТАНОВИВ:
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Частинами 1, 3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків. Отже, органи державної податкової служби у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень. Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі АРК є суб'єктом владних повноважень. Суд зазначає, що відповідно до статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Отже, органи податкової служби зобов'язані здійснювати свої функції виключно на підставі, у спосіб, в межах повноважень, визначених законом. Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України. Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене державним нотаріусом ОСОБА_4 13.10.05р. за реєстром № 6104, після смерті свого батька - ОСОБА_5, яке складається з права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства «Україна» с. Мускатне Красногвардійського району розміром 3,53 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості), що належало спадкоємцю на підставі сертифікату серії НОМЕР_1; автомобілю марки «М-2140» 1981року випуску, двигун №33418043, кузов №1070540, шасі №865404, номерний знак НОМЕР_2, що належало спадкодавцю на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_3, виданого 11.01.19994р. МРЕВ м. Джанкой Республіки Крим. Вартість спадкового майна складає 61251грн. Судом встановлено, що вищенаведене свідоцтво про право на спадщину на Ѕ (одну другу) частку спадкового майна, посвідчене державним нотаріусом ОСОБА_4 13.10.05р. за реєстром № 6104, видане спадкоємцю ОСОБА_1 (а.с.7). Судом також встановлено, що свідоцтво про право на спадщину на Ѕ (одну другу) частку спадкового майна, посвідчене державним нотаріусом ОСОБА_4 13.10.05р. за реєстром № 6107, видане спадкоємцю ОСОБА_1 (а.с.23). Пункт 6.1. статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III вказує на те, що у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення. Судом встановлено, що відповідачем на підставі п. 7.1 ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" позивачу нараховане податок у розмірі 13% від суми успадкованої земельної частки, 3852,29 грн. , що підтверджується розрахунком суми податку (а.с.10). Підпункт 6.2.3. пункту 6.2. статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III визначає порядок надіслання податкових вимог (за цим же порядком і податкові повідомлення). Цей порядок полягає в наступному: 1. Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; 2. Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Судом встановлено, що позивачем 30 травня 2006 року складена перша податкова вимога № 1/9, в якій було зазначено, що сума податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями складає 3852,29 грн. та було вказано порядок та місце сплати цього боргу, відповідальність за несплату та заходи впливу на боржника (а.с.11). 01 червня 2006 року вищевказана вимога отримана матір'ю ОСОБА_1, що підтверджується поштовим повідомленням ( а.с.11). Судом встановлено, що позивачем 03 липня 2006 року складена друга податкова вимога № 2/85, в якій було зазначено, що сума податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями складає 3852,29 грн. та було вказано порядок та місце сплати цього боргу, відповідальність за несплату та заходи впливу на боржника (а.с.11). Згідно з п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення. З матеріалів справи вбачається, що позивачем 17.07.06р. складений Акт №3 про розміщення податкових вимог на дошці податкових оголошень (а.с.12). Суд зазначає, що при визначенні ставки податку в розмірі 13% від вартості спадщини позивач виходив з того, що право на земельну частку(пай) є об'єктом комерційної власності, який згідно із п.13.2 ст. 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" оподатковується за ставкою, визначеною у п 7.1 ст.7 цього Закону незалежно від ступеня споріднення із спадкодавцем. Відповідно до п 13.1. ст. 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 року N 889-IV об'єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на: а) об'єкт нерухомого майна; б) об'єкт рухомого майна, зокрема: предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього; інші види рухомого майна; в) об'єкт комерційної власності, а саме - цінний папір (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об'єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею; г) суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу; д) кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні. Суд зазначає, що земельна частка (пай) позивача, як об'єкт оподаткування, відноситься до об'єктів нерухомого майна. Суд підкреслює, що згідно із п.п. 13.2.1. п. 13.2. ст. 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 року N 889-IV (далі - Закон України від 22 травня 2003 року N 889-IV) при отриманні спадщини членами сім'ї першого ступеня споріднення об'єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою до вартості власності, визначеної у підпунктах "а", "б", "д" пункту 13.1 цієї статті. Судом встановлено, що відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Таким чином, судом встановлено, що відповідач відноситься до осіб, які мають право на спадкування за законом у першу чергу у зв'язку з тим, що відповідач - ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті свого батька -ОСОБА_5. Суд зазначає, що Указом Президента України від 08.08.1995р. № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" встановлено, що паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Статтею 181 Цивільного кодексу України передбачено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Виходячи з наведених правових норм, суд приходить до висновку про те, що земельна частка (пай), як об'єкт оподаткування, відноситься до об'єктів нерухомого майна та не є корпоративним правом, оскільки власник права на земельну частку (пай) не перебуває у корпоративних відносинах із колективним сільськогосподарським підприємством чи його правонаступником. Володіння земельною часткою не є володінням часткою у статутному фонді господарської організації та не наділяє особу будь-якими повноваженнями через участь у підприємстві та його прибуток. Суд враховує, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом. Суд також враховує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів. Відповідно до ч.3 ст. 70 КАС України, докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. На підставі викладеного, суд вважає, що перша податкова вимога Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі АРК № 1/9 від 30.05.2006 року та друга податкова вимога Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі № 2/85 від 03.07.2006 року є протиправними та не можуть бути належними та допустимими доказами у цій справі, тому що прийняті з порушенням норм чинного законодавства. Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Позивач не довів суду правомірність нарахування податку з доходів фізичних осіб у сумі 3852,29 грн., а слід не довів обґрунтованість позовних вимог. Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають. У зв'язку зі складністю справи судом 22 червня 2009 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, а 29 червня 2008 року постанова складена у повному обсязі. На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ: У задоволенні позову відмовити. Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кушнова А.О.