Постанова № 4285779, 30.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.06.2009
Номер справи
2а-5444/09/8/0170
Номер документу
4285779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

30.06.09

Справа №2а-5444/09/8/0170

(11:00 год.)

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Дрягіні В.П., розглянув у відкритому судовому засіданніадміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в Ленінському районі АР Крим

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення

Представники сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача : не з'явився;

Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до відповідача про стягнення заборгованості у розмірі 1207,60грн., з яких податковий борг по сплаті єдиного податку з фізичних осіб складає 307,60грн. (в тому числі 296,19грн. - податок та 11,41грн. - пеня), податковий борг по орендної плати за землю складає 900грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплачує у добровільному порядку вищенаведену заборгованість, яка утворилась в результаті несплати відповідачем узгоджених сум податкових зобов'язань, визначених самостійно та нарахованої пені.

У судове засідання, що відбулося 30.06.09р., сторони явку представників не забезпечили, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином: рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.

25.06.09р. до Окружного адміністративного суду АР Крим від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність його представника.

Враховуючи те, що відповідач не з'явився у судове засідання без повідомлення ним про причини неприбуття, хоча про день, час та місце судового розгляду справи сповіщався належним чином та завчасно - рекомендованою кореспонденцію, приймаючи до уваги клопотання позивача про розгляд справи у його відсутність, та те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 зареєстрована розпорядженням Ленінськоїрайонної державної адміністрації № О4055481Ф3130656 від 15.01.2001р. у якості фізичної особи-підприємця, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.5.).

Відповідно до довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14.03.06р. за № 21290170000001648 було проведено включення відомостей до ЄДР про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 за номером НОМЕР_1 (а.с.4).

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції в Ленінському районі АР Крим з 19.01.2001 р. (а.с.7).

Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» від 3 липня 1998 року N 727/98 - суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно вибрати спосіб оподаткування доходів по єдиному податку шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Абзац 2 статті 2 зазначеного Указу передбачає, що ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності й не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.

Зі змісту абзацу 6 пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» випливає що, фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Пункт 5 зазначеного Указу передбачає, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

В матеріалах справи є заява ОСОБА_1 про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності за видом діяльності - сінокосіння (а.с.8).

Рішенням 16-ої сесії 5-го скликання Ленінської районної ради АР Крим від 20.12.2007 року ставка єдиного податку на 2008р. за сінокосіння встановлена в сумі 200,00 грн. (а.с.10.11).

18.03.2008 року відповідачем отримане свідоцтво зі сплатою єдиного податку в сумі 200,00 грн. на місяць (а.с.9).

Позивач вважає, що у порушення вимог закону, відповідач не здійснює сплату єдиного податку, у зв'язку з чим відповідно до витягу з облікової картки платника податків за станом на 25.02.09р. податковий борг по сплаті єдиного податку з фізичних осіб з урахуванням часткової сплати складає 307,60грн., у тому числі єдиний податок - 296,19грн., пеня - 11,41грн.

Суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу по сплаті єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 307,60грн. підлягають задоволенню частково, тільки в частині стягнення єдиного податку в розмірі 296,19грн., в частині стягнення пені в розмірі 11,41грн. у задоволення позову слід відмовити з наступних підстав.

Вимоги позивача про стягнення пені в розмірі 11,41грн. застосованої за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до п.п. 1.2 ст. 1 Закону № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Пунктом 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. А відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Але зобов'язання по сплаті сум єдиного податку визначено нормами Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», а не законом, як того вимагає п.п. 1.2 ст. 1 Закону № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при визначенні поняття «податкове зобов'язання» як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Отже, сума зобов'язання по сплаті єдиного податку фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 не узгоджувалась в силу норм Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», тому пеня, передбачена статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не підлягає нарахуванню.

Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.

Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надані докази сплати заборгованості з єдиного податку, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу по сплаті єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 307,60грн. підлягають задоволенню частково, тільки в частині стягнення недоїмки з єдиного податку в розмірі 296,19грн.

Що стосується позовної вимоги про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 900грн., у цій частині позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі сплачують земельний податок. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні (ст. 5 Закону України “Про плату за землю”).

Згідно до ст. 15 Закону України “Про плату за землю” власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. “в” ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок.

Ст. 17 Закону України “Про плату за землю” № 2535-XII від 3.07.1992 р. передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а  також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Ст. 27 Закону України № 2535-ХП "Про плату за землю" встановлено, що контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку здійснюється державними податковими інспекціями. П. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2181-Ш від 21.12.2000 року встановлено, що податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-Ш від 21.12.2000 року платник податків зобов'язаний самостійно сплачувати суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що відповідачем у 2008р. були надані до ДПІ в Ленінському районі АРК податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2008р. (а.с.18), а також відомість із договору оренди землі з самостійно визначеним податковим зобов'язанням у розмірі 6324,00грн. (а.с.19).

П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України № 2181-Ш від 21.12.2000 р. встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Судом встановлено, що у строки, що передбачені чинним законодавством відповідач не сплатив у повному обсязі оренду плату за землю на 2008 рік.

Згідно з п.п. 6.2.1, п. 6.2, ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2181-Ш від 21.12.2000 року у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п.п.1.10. ст.1 Закону № 2181 податкова вимога - письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.

На виконання вимог ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181, боржником було отримано 11.09.08 року першу податкову вимогу № 1/559 від 28.07.2008 р., сума податкового боргу - 696,19грн. (а. с. 20), що підтверджується поштовим повідомлення про вручення (зворотній бік а.с. 20).

У разі коли платник податків не сплачує суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем 11.12.08р. складений Акт №23/10/24-0 про розміщення другої податкової вимоги №2/860 від 19.11.08р., сума податкового боргу - 307,60грн. (а.с.21) на дошці податкових оголошень (а.с.22).

Судом встановлено, що з матеріалів справи (податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а. с. 18), відомості із договору оренди землі (а.с.19), облікова картка платника податку (а.с. 24-31)) вбачається, що станом на 25.02.2009 року, за відповідачем склалася заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 900грн.

Відповідачем у порядку ч. 1 ст. 71 КАС України не надано доказів сплати вищенаведеної заборгованості.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, тільки на суму 1196,19грн., що складається з податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 296,19грн. та податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 900грн.

Постанова складена та підписана 30.06.2009 р.

На підставі викладено, керуючись статтями ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1; відомості про банківські реквізити у матеріалах справи відсутні) податкову заборгованість у розмірі 1196,19грн., з яких:

- з єдиного податку у сумі 296,19грн. та перерахувати в дохід місцевого бюджету Кіровської селищної Ради (код бюджетної класифікації 1605213, р/р № 34212379700178 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ідентифікаційний код 24043215;

- з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 900грн. та перерахувати в дохід місцевого бюджету Кіровської селищної Ради (код бюджетної класифікації 13050513, р/р № 33216815700178 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ідентифікаційний код 24043215.

3. В іншій частині - у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кушнова А.О.