ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" лютого 2015 р. м. Київ К/800/57038/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: Маслія В.І.
Суддів: Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.,
При секретарі: Зубенко Д.В.
За участю представника Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - Красовського Віталія Борисовича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненської міської виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
У червні 2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, у якому просила визнати протиправними дії Рівненської міської виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо повернення без виконання заяви-розрахунку від 10.02.2014 року №01-16/194 та зобов'язати Рівненську міську виконавчу дирекцію Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняти до виконання заяву-розрахунок від 10.02.2014 року №01-16/194.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 15.08.2014 року позов задоволено: визнано протиправними дії Рівненської міської виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо повернення без виконання заяви-розрахунку від 10.02.2014 року № 01-16/194; зобов'язано Рівненську міську виконавчу дирекцію Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняти до виконання заяву-розрахунок від 10.02.2014 року №01-16/194. Вирішено питання про судові витрати.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 року постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 15.08.2014 року скасовано та ухвалено нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, ОСОБА_2 звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Заперечуючи проти касаційної скарги, Рівненська міська виконавча дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідача, представника відповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 06.02.2008 року ОСОБА_2 прийнята на роботу в Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти по строковому трудовому договору на період відсутності основного працівника ОСОБА_3, якій була надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 21.07.2008 року по 20.04.2011 року.
З 01.01.2011 року ОСОБА_2 було надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по ІНФОРМАЦІЯ_1.
20.04.2011 року у зв'язку із закінченням відпустки, основний працівник ОСОБА_3 приступила до виконання своїх трудових обов'язків.
26.11.2013 року КЗ «Рівненський районний центр ПМСД» Квасилівська амбулаторія ЗПСМ на ОСОБА_2 виданий листок непрацездатності серії АГА № 016056 у зв'язку з вагітністю та пологами, який було подано роботодавцю Рівненському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти.
10.02.2014 року, Рівненським обласним інститутом післядипломної освіти направлено до Рівненської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Рівненського обласного відділення заяву-розрахунок № 01-16/194 про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду.
Листом від 17.02.2014 року № 01/220 Рівненська міська виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повернула без виконання зазначену заяву-розрахунок Рівненському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти де зауважила, що оскільки на час настання страхового випадку 26.11.2013 року ОСОБА_2 не закріплена за жодною посадою, їй не встановлено посадовий оклад, то призначення комісією по соціальному страхуванню Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти допомоги по вагітності і пологах за рахунок коштів Фонду соціального страхування є порушенням законодавства.
Не погоджуючись з діями Рівненської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ОСОБА_2 звернулась до суду з зазначеним позовом.
Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають зазначеним вимогам, оскільки не ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон № 2240-ІІІ).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону № 2240-ІІІ загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту).
За п. 2 ст. 34 Закону № 2240-ІІІ встановлено, що за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надається такий вид матеріального забезпечення та соціальних послуг як допомога по вагітності та пологах (статті 38, 39 цього Закону).
Згідно ч. 1 ст. 38 Закону № 2240-ІІІ допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів.
Відповідно до ст. 39 Закону № 2240-ІІІ допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону № 2240-ІІІ фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.
Як встановлено ч. 1 ст. 50 Закону № 2240-ІІІ, матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи.
Отже, матеріальне забезпечення застрахованим особам надається за місцем роботи за рахунок коштів Фонду за наявності відповідних підстав.
Так, 10.02.2014 року, Рівненським обласним інститутом післядипломної освіти направлено до Рівненської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Рівненського обласного відділення заяву-розрахунок № 01-16/194 про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду.
17.02.2014 року № 01/220 Рівненська міська виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повернула без виконання зазначену заяву-розрахунок, зазначивши, що оскільки на час настання страхового випадку 26.11.2013 року ОСОБА_2 не закріплена за жодною посадою, їй не встановлено посадовий оклад, то призначення комісією по соціальному страхуванню Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти допомоги по вагітності і пологах за рахунок коштів Фонду соціального страхування є порушенням законодавства.
Тобто, спір у справі виник між Рівненською міською виконавчої дирекцією Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Рівненським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та зводиться до встановлення правомірності призначення комісією по соціальному страхуванню Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ОСОБА_2 допомоги по вагітності і пологах за рахунок коштів Фонду соціального страхування.
Проте, з позовом до Рівненської міської виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним дій щодо повернення без виконання заяви-розрахунку від 10.02.2014 року №01-16/194 та зобов'язати Рівненську міську виконавчу дирекцію Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняти до виконання заяву-розрахунок від 10.02.2014 року №01-16/194 звернулась саме ОСОБА_2
Таким чином, для правильного вирішення справи судам необхідно встановити характер правовідносин, які виникли між ОСОБА_2 та Фондом соціального страхування, встановити хто є зобов'язаною особою перед позивачкою по виплаті їй вказаного матеріального забезпечення, та прийняти обґрунтоване та законне рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки судами порушені вимоги щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, що призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам щодо законності та обґрунтованості і таке неправильне вирішення справи не може бути усунено судом касаційної інстанції, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Під час нового розгляду судам слід врахувати вищенаведене та прийняти обґрунтоване та законне рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 15 серпня 2014 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року - скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, що встановлені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: