Постанова № 4277911, 24.07.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.07.2009
Номер справи
2а-5801/08/2
Номер документу
4277911
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

24.07.09Справа №2а-5801/08/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Славус»

до Республіканського комітету по земельним ресурсам АРК

про визнання частково недійсним висновку та спонукання до виконання певних дій.

за участю представників:

від позивача Башина Г.К. директор паспорт серія НОМЕР_1.

від відповідача Терещук О.В. пред-к, дов. № 25/10-29 від 16.01.2009 р.

Петрова О.Ф. пред-к, дов. № 429/10-29 від 21.04.2009 р.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Славус» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом , в якому просило визнати недійсним висновок Державної експертизи землевпорядної документації № 3729/12 від 02.06.2008 р., зобовязати Республіканський комітет по земельним ресурсам АРК ( далі відповідач) підготувати та винести на розгляд Ради міністрів АРК проект постанови про надання земельної ділянки площею 0,12 га за межами населених пунктів на території Добровської сільської ради Сімферопольського району АРК в оренду позивачу строком на 49 років. Вимоги мотивовані тим, що відповідач необґрунтовано надав негативний висновок проекту землеустрою, який був підготовлений позивачем.

Керуючись ст. 49,51 КАС України, позивач уточнив позовні вимоги, надіславши 27.01.2009 р. клопотання, згідно з яким просив визнати протиправними дії відповідача щодо неузгодження проекту землеустрою по відводу позивачу земельної ділянки.

Під час розгляду справи представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У судовому засіданні, яке відбулось 16.12.2008 р., представник відповідача надав заперечення на позов (вих. №12276/10-17 від 16.12.2008 р. ), в яких зазначив, що позивачу не був наданий позитивний висновок Державної землевпорядної документації по проекту землеустрою з причин того, що вказаний документ не відповідав вимогам чинного законодавства , встановленим стандартам , нормам та правилам.

Провадження по справи було зупинено для проведення землевпорядної експертизи.

Після поновлення провадження по справі представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі , а представник відповідача з позовними вимогами не погодився, наполягав на відсутності підстав для задоволення позовних вимог з підстав, визначених у запереченнях на позов.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Постановою Верховної Ради АРК №1560-4/06 від 22.02.2006 р. узгоджені позивачу матеріали місця розташування будинку рибалок та мисливців з кафе-баром та літньою бесідкою для відпочинку на землях Сімферопольського державного лісомисливського господарства площею 0,12 га (Добровська сільська рада, Сімферопольський район)

Радою Міністрів АРК 14.11.2006 р. прийнято Постанову № 707, відповідно до якої було узгоджено позивачу місце розташування будинку рибалок та мисливців з кафе-баром та літньою бесідкою для відпочинку на земельній ділянці площею 0,12 га із земель Сімферопольського державного лісомисливського господарства площею за межами населених пунктів Добровської сільської ради Сімферопольського району (далі земельна ділянка) та наданий дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки на умовах оренди.

Позивачем був складений Проект землеустрою по відведенню земельної ділянки, який був надісланий відповідачу для відповідачу для проведення державної експертизи землевпорядної документації.

Відповідачем 10.06.2008 р. був підготовлений висновок № 3729/12 Державної експертизи землевпорядної документації, в якому зазначено про відмову в його узгоджені з причин невідповідності вимогам чинного законодавства, встановленим нормам и правилам (п.11).

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд має зясувати, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України ( далі ЗК України).

Серед передбачених ст. 16 ЗК України повноважень Ради міністрів АРК в галузі земельних відносин є розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.

Право оренди земельної ділянки це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно зі ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України). Ст. 126 ЗК України передбачає, що право оренди земельної ділянки оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

У ст.151 ЗК України визначений порядок погодження питань, пов'язаних з вилученням (викупом) та вибором земельних ділянок, згідно з якою особи, зацікавлені у вилученні (викупі), виборі земельних ділянок, зобов'язані погодити з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, розміри земельних ділянок, передбачені для вилучення (викупу), умови їх вилучення (викупу), а також розміри земельної ділянки, передбачені для її передачі (надання), умови її передачі (надання) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля. Вибір місця розташування земельних ділянок здійснюють відповідні сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення та передачі (надання) цих ділянок. Особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Клопотання щодо вибору місця розташування земельних ділянок за рахунок земель, вилучення (викуп) яких провадиться Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою Автономної Республіки Крим, подаються відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Якщо вилучення (викуп) земельних ділянок здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, матеріали вибору місця розташування земельної ділянки подаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, яка розглядає ці матеріали і в місячний строк подає свої пропозиції до Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Матеріали справи свідчать про те,що позивачем 16.03.2004 р. подана заява на адресу голови Сімферопольської райдержадміністрації щодо розгляду питання про можливість надання йому в оренду земельної ділянки. Сімферопольською районною державною адміністрацією 19.08.2004 р. прийнято розпорядження № 1516-р (ар./с 73) , згідно з яким позивачу узгоджено попереднє місце розташування земельної ділянки .

Відділом містобудівництва та архітектури Сімферопольської районної державної адміністрації 18.11.2004 р. наданий висновок № 5660 щодо узгодження місця розташування та розміру земельної ділянки для рекреаційних цілей на землях Сімферопольського ДЛМГ, розташованих на території Добровської сільської ради площею до 0,12 га.(ар./с 85).

Сімферопольським ДЛМГ 22.04.2004 р. надана згода (вих. № 167) щодо надання позивачу в оренду земельної ділянки строком на 49 років.

До матеріалів справи залучена копія рішення Добровської сільської ради від 26.05.2004 р. (ар./с 68), відповідно до якого позивачу узгоджений сбір матеріалів попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки для надання в оренду строком на 49 років для рекреаційних цілей із земель Сімферопольського ДЛМГ на 24,2км автошляху Сімферополь-Ялта.

Позивачем надані копії висновку Рескомитету по охороні культурної спадщини № 180-з від 15.06.2004 р. (ар./с 88) та висновку № 1291 від 14.02.2008 р. (ар./с34), висновків Сімферопольської районної СЕС № 66 від 18.06.2004 р. (ар./с 87) та № 60 від 19.02.2008 р. (ар./с 32) , відповідно до яких позивачу надана згода на попереднє місце розташування земельної ділянки.

Постановою Верховної Ради АРК № 1560-4/06 від 22.02.2006 р. позивачу узгоджені матеріали місця розташування земельної ділянки.

Позивачем надана копія листа Республіканського комітету АРК по лісовому та мисливському господарству № 05-1/217 від 11.10.2006 р.(ар./с 89) про узгодження позивачу місця розташування земельної ділянки.

Постановою Ради Міністрів АРК № 707 від 14.11.2006 р. ( ар./с 21) позивачу узгоджено місце розташування будинку рибалок та мисливців з кафе-баром та літньою бесідкою для відпочинку позивачу на земельній ділянці площею 0,12 га із земель Сімферопольського державного лісомисливського господарства площею за межами населених пунктів Добровської сільської ради Сімферопольського району (далі земельна ділянка) та наданий дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки на умовах оренди.

Начальником Служби автомобільних доріг АРК 21.09.2007 р. затверджений Акт обстеження земельної ділянки для будівництва (реконструкції обєктів сервісу, розміщення малої архітектурної форми ( ар./с. 77).

Заступником Голови Державної служби автомобільних доріг України 17.10.2007 р. затверджений Дозвіл № 01634/399/10-07 від 17.10.2007 р. (ар./с 22,23), згідно з яким позивачу узгоджено за рахунок земель дорожнього господарства Служби автомобільних доріг в АРК надання земельної ділянки площею 0,09 га для будівництва та експлуатації будівлі і споруд .

До матеріалів справи залучена копія листа Республіканського комітету АРК з лісового і мисливського господарства № 05-1/54 від 14.04.2008 р. (ар./с 94) відповідно до якого позивачу був узгоджений проект землеустрою по відведенню позивачу земельної ділянки під розміщення будинку рибалок та мисливців з кафе-баром та літньою бесідкою для відпочинку площею 0,12 га , в тому числі 0,0715 га із земель ДП «Сімферопольське ЛМГ» за межами населених пунктів на території Добровської сільської ради Сімферопольського району.

Позивачем надані копії Висновку Сімферопольського районного відділу земельних ресурсів від 18.11.2004 р. (ар./с. 84) по узгодженню місця розташування та розміру земельної ділянки, Умов відводу № 252 земельної ділянки від 26.12.2007 р. (ар./с 27) та Висновку Сімферопольського районного відділу земельних ресурсів. № 252 від 26.12.2007 р., яким узгоджений проект землеустрою (ар./с.29).

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позивач, діючи в порядку, передбаченому чинним законодавством України, зокрема ЗК України, двічі у 2004 р. та у 2007-2008 р.р. здійснив необхідні заходи щодо отримання необхідного узгодження відповідних контролюючих державних органів питання місця розташування земельної ділянки, по-перше, та , по друге, узгодив розроблений проект відведення земельної ділянки з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

Під час розгляду справи відповідачем, в порядку, передбаченому ст. 70 КАС України, не надано доказів анулювання (відклику) будь-яким контролюючим органом раніше наданого позивачу погодження ані місця розташування земельної ділянки, ані розробленого ним проекту відведення.

На підставі ухвали від 12.05.2908 р. була проведена землевпорядна експертиза, за результатами якої був складений експертний висновок № 132 від 25.06.2009р. У зазначеному документі зафіксовано встановлення експертами того, що земельна ділянка, по відведенню якої зроблений проект землеустрою, знаходиться в межах земельної ділянки площею 0,12 га , на якої Постановою Ради Міністрів АРК №707 від 14.11.2006 р. узгоджено розміщення позивачу будинку рибалок та мисливців.

Вивчивши зазначені факти, суд вважає необхідним визначити, що висновки відповідача щодо невідповідності проекту землеустрою, який був розроблений позивачем, вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам зроблені без урахування всіх обставин справи.

За таких обставин, вислухавши пояснення представників сторін, експертний висновок, приймаючи до уваги надання позивачем всіх, передбачених ст. 151 ЗК України, узгоджень землевпорядної документації територіальними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів, містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органами, а також відповідними територіальними органами виконавчої влади з питань лісового господарства, суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача щодо надання 10.06.2008 р. негативного висновку за наслідками проведення Державної експертизи землевпорядною документації від 02.06.2008 р. за № 3729/12.

На думку суду у разі наявності всіх необхідних узгоджень цієї документації зазначеними вище державними контролюючими органами де-яки технічні недоліки в оформлені позивачем документів не є підставою для надання негативного висновку в цілому.

Під час судового засідання, яке відбулось 24.07.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАКС України постанову складено 24.07.2009 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Республіканського комітету по земельним ресурсам АРК щодо надання 10.06.2008 р. Товариству з обмеженою відповідальністю «Славус» (Сімферопольський район, с. Привольне, вул. Лісна, 1-б, код ЄДРПОУ 24866796) негативного висновку Проекту землеустрою № 3729/12 від 02.06.2008 р.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення ( у разі складання постанови у повному обсязі , відповідно до ст.160 КАСУ з дня складання у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 КАС України.

Суддя Яковлєв С.В.