Ухвала суду № 42706202, 05.02.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2015
Номер справи
819/1887/13-а
Номер документу
42706202
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 року Справа № 876/11501/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

Головуючого судді - Каралюса В.М.,

суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року у справі №819/1887/13-а за позовом Чортківського міжрайонного управління водного господарства до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

В липні 2013 року позивач Чортківське міжрайонне управління водного господарства звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області, в якому просив визнати незаконними пункти 2 та 3 вимоги відповідача від 17 чевня 2013 року № 19-07-13-14/4585 «Про усунення порушень фінансової дисципліни» в частині зобов'язання позивача перерахувати до державного бюджету України 24042,17 грн. нарахованої та виплаченої заробітної плати із загального фонду працівникам, які надавали платні послуги, а також проведених зайвих виплат бюджетних коштів внаслідок завищення вартості ремонтно-будівельних робіт на загальну суму 56619,76 грн.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункти 2, 3 вимог державної фінансової інспекції в Тернопільській області, викладених в листі «Про усунення порушень фінансової дисципліни» від 27.06.2013 №19-07-13-14/4585.

Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить таке скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити. В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що чинним законодавством не передбачено право на отримання прибутку неприбутковими організаціями, зокрема на отримання кошторисного прибутку на виконання будівельних робіт.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Державної фінансової інспекції в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Чортківського міжрайонного управління водного господарства за період з 01.07.2010 року по 01.01.2013 року.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 06.06.2013 року № 07-20/95, згідно якого встановлено, що в акти виконаних робіт (ф.КБ-2в) при виконанні меліоративних робіт по розчистці русла р. Біла з метою ліквідації затоплення частини села Біла Чортківського району, фінансування яких здійснювалось з державного бюджету по коду 5001050 «Експлуатація державного водогосподарського комплексу» Управлінням - підрядником був закладений кошторисний прибуток, що є порушенням вимог ст.3.1.18 ДБН Д.1.1.-1-2000 затвердженого наказом Держбуду України від 27.08.2000 року №174. Тобто, за рахунок безпідставного включення в акти виконаних робіт ф.КБ-2в кошторисного прибутку і відрядних витрат, за ІІ півріччя 2010 року Управлінням завищено вартість виконаних меліоративних робіт на загальну суму 42149,19 грн.

Також на підставі додаткової угоди від 25.05.2011 №1/11-3 виконанні меліоративні роботи по розчистці русла р. Біла з метою ліквідації затоплення частини села Біла Чортківського району, фінансування яких здійснювалось з державного бюджету по коду 2407050 «Експлуатація державного водогосподарського комплексу» Управлінням - підрядником був закладений кошторисний прибуток, що є порушенням вимог ст.3.1.18 ДБН Д.1.1.-1-2000 затвердженого наказом Держбуду України від 27.08.2000 року №174.

За рахунок безпідставного включення в акти виконаних робіт ф.КБ-2в кошторисного прибутку і відрядних витрат, за ІІ півріччя 2011 року Управлінням завищено вартість виконаних меліоративних робіт на загальну суму 14480, 57 грн.

Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 22.05.2005 року №9, виданої Чортківською МДПІ, Чортківське МУВГ включено в Реєстр неприбуткових організацій та установ.

Згідно акту ревізії, операцію з пред'явлення Тернопільському обласному управлінню водних ресурсів до сплати завищеної вартості виконаних робіт в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері №4 «Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими дебіторами» за дебетом рахунка 364 «Розрахунки з іншими дебіторами», та кредитом рахунка 711 «Доходи за коштами, отриманими як плата за послуги» за липень-грудень 2010 року, що є порушенням п.1 ст.3 та п.8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звідність в Україні».

Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації та водному господарству «Тернопільводгосп» за виконані роботи проведено повний розрахунок з Чортківським МУВГ, кошти зараховано на спеціальний рахунок, за виключенням витрат Замовника на утримання служби, витрат на технічний нагляд та проведення тендерів. Таким чином, збитки державного бюджету склали 27554,93 грн.

Як вбачається з ревізії, у відповідності до додаткової угоди від 25.05.2011 року №1/11-3 до контракту від 28.05.2008 року №2/08, укладеного між Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації та водному господарству «Тернопільводгосп», Управлінням здійснювалися роботи по розчистці русла р. Біла з метою ліквідації затоплення частини села Біла Чортківського району.

За наявними на об'єкті контролю документами Управлінням у 2011 році для Тернопільського обласного управління водних ресурсів по вищезазначеному контракті виконано робіт на загальну суму 264922 грн. з ПДВ, на об'єкт «Розчистка русла р. Біла з метою ліквідації затоплення частини села Біла».

Зокрема, в акті виконаних робіт (ф.КБ-2в) при виконанні меліоративних робіт по розчистці русла р. Біла з метою ліквідації затоплення частини села Біла Чортківського району, фінансування яких здійснювалося з державного бюджету по КПКВ 2407050 «Експлуатація державного водогосподарського комплексу» Управлінням - підрядником був закладений кошторисний прибуток, що є порушенням вимог ст.3.1.18 ДБН Д.1.1.-1-2000.

У акті ревізії вказано, що за рахунок безпідставного включення в акти виконаних робіт ф.КБ-2в кошторисного прибутку і відрядних витрат, за ІІ півріччя 2011 року Управлінням завищено вартість виконаних меліоративних робіт на загальну суму 14480,57 грн. Всього за ІІ півріччя 2010 та ІІ півріччя 2011, на думку відповідача, управлінням завищено вартість виконаних меліоративних робіт на загальну суму 56619,76 грн. чим завдано збитки державного бюджету на вказану суму.

Ревізією також встановлено, що при наданні позивачем окремих платних послуг за рахунок коштів спеціального фонду, заробітна плата працівників, що були задіяні при виконанні зазначених послуг та нарахування на заробітну плату в ревізійному періоді планувались і проводились за рахунок коштів загального фонду кошторису, що суперечить ст.13 і ч.4 ст.23 Бюджетного Кодексу, п.19, п.23, та п.49 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228.

Під час ревізії відповідно до договорів та заяв на надання послуг видачі довідок, щодо обстановки меліоративного стану осушувальних систем по договорах оренди землі та калькуляцій проведено розрахунок вартості наданих послуг, що призвело до завищення видатків загального фонду на загальну суму 24042,17 грн. в розрізі окремих КЕКВ, зокрема: за КЕКВ 1110 "Оплата праці працівників бюджетних установ" на суму 17639,15 грн. та по КЕКВ 1120 "Нарахування на заробітну плату" на суму 6403,02 грн.

Так як, згідно звіту ф.№2-д, №2-м "Звіт про надходження та використання коштів загального фонду" за 2012 рік за КЕКВ 1110 "Оплата праці працівників бюджетних установ" та КЕКВ 1120 "Нарахування на заробітну плату" фактичні видатки відповідають касовим видаткам і бюджетним асигнуванням, затвердженим в кошторисі, отже зайво заплановані кошти використано в повній мірі.

На думку відповідача, позивачем включено недостовірні дані до бюджетних запитів на 2012 рік в частині планування коштів загального фонду на витрати, які повинні здійснюватись за рахунок коштів, що надійшли до спеціального фонду, що призвело до затвердження необгрунтованих бюджетних асигнувань загального фонду кошторису на суму 24042,17 грн., чим Управлінням нанесено державному бюджету матеріальної шкоди (збитків) на аналогічну суму.

У зв'язку з виявленим порушенням, позивачу були пред'явлені вимоги від 27.06.2013 року № 19-07-13-14/4585, пунктами 2 та 3 яких позивача зобов'язано усунути виявлені ревізією порушення, а саме: перерахувати до Державного бюджету України зайво заплановані кошти по загальному фонду кошторису в сумі 24042,17 грн. та завищену вартість виконаних робіт на суму 56619,76 грн.

Відповідно до п. 1.1. Положення про Чортківське міжрайонне управління водного господарства, затвердженого наказом Державного агентства водних ресурсів №92 від 27.02.2012 Чортківське МУВГ є бюджетною неприбутковою організацією і належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у галузі водного господарства і меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів - Державного агентства водних ресурсів України.

Згідно положень пп. а) пп. 7.11.1, 7.11.2, 7.11.8 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (який частково втратив чинність у зв'язку із набуттям чинності Податковим кодексом України, і діяв в обревізований період - протягом 2010 року) дана стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є, зокрема, органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "а" підпункту 7.11.1, у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки, культури, охорони здоров'я, а також архівних установ та реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають відповідну ліцензію, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) на утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (включаючи фінансування господарської діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні положення містяться у п. 10 ст. 157 Податкового кодексу України, так доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "а" пункту 157.1 цієї статті, у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки, культури, охорони здоров'я, а також архівних установ та реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають відповідну ліцензію, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) для утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (у тому числі фінансування господарської діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перелік платних послуг, які можуть надаватися зазначеними закладами, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами та організаціями, що належать до сфери управління Державного комітету по водному господарству, на замовлення юридичних і фізичних осіб, який затверджено постановою КМ України №1379 від 29.07.1999 (в редакції постанови КМ України №1743 від 16.11.2002) та Перелік платних послуг, які надаються бюджетними установами, що належать до сфери управління Державного агентства водних ресурсів, який затверджено постановою КМ України №1101 від 26.10.2011 передбачають, що бюджетні установи та організації, які належать до сфери управління Державного комітету по водному господарству до яких, зокрема, належить і позивач, мають право надавати наступні види платних послуг: інженерні, гідрогеологічні, еколого-геологічні вишукування, проектні та топографо-геодезичні роботи, складання проектно-кошторисної документації на будівництво, реконструкцію невеликих об'єктів зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних споруд, ремонтних, проведення протиповеневих, культуртехнічних, планувальних та інших робіт; будівництво ставків та водойм, гідротехнічних і протиповеневих споруд, проведення днопоглиблювальних та піскоструминних робіт.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідно до п.п. 7.11.8 п.7.11. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п. 157.10 Податкового кодексу України, а також п.п. 11, 12 Переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними організаціями, що належать до сфери управління Державного комітету по водному господарству, на замовлення юридичних і фізичних осіб, затвердженого постановою КМ України від 29.07.1999 року № 1379, п.п. 9, 10 Переліку платних послуг, які надаються бюджетними установами, що належать до сфери управління Державного агентства водних ресурсів, затвердженого постановою КМ України №1101 від 26.10.2011 - Чортківське МУВГ, має право надавати платні послуги на замовлення юридичних та фізичних осіб, зокрема, по будівництву ставків та водойм, гідротехнічних і протиповеневих споруд, днопоглиблювальних та піскострумних робіт, з виконання земляних робіт, ремонтно-будівельних, протифільтраційних робіт тощо.

Основні правила визначення вартості нового будівництва, розширення, реконструкції та технічного переоснащення підприємств, будівель і споруд, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери і комунального призначення та благоустрою, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування встановлено Державними будівельними нормами України "Правила визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000", затвердженими наказом Держбуду України №174 від 27.08.2000 (в редакції, що діяла в обревізований період), які носять обов'язковий характер при визначенні вартості будов (об'єктів), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності.

Пунктами 3.1.18, 3.1.18.3 ДБН Д.1.1-1-2000 визначено, що кошторисний прибуток - це кошти, що враховують економічно обґрунтовану величину прибутку підрядної організації від виконання будівельних і монтажних робіт. Кошторисний прибуток в кошторисній документації враховується при здійсненні будівництва підрядним способом в обов'язковому порядку.

Відповідно до п. 1.4.1 ДБН Д.1.1-1-2000 кошторисний прибуток входить до системи ціноутворення в будівництві і відноситься до витрат, які враховуються у вартості будівництва і визначається не за нормами, а розрахунково.

Пунктом 3.3.1 ДБН Д.1.1-1-2000 передбачено, що договірна ціна - це кошторис вартості підрядних робіт, за яку підрядна організація, визначена виконавцем робіт, згодна виконати об'єкт замовлення. Договірна ціна входить до складу вартості будівництва і використовується при проведенні взаєморозрахунків.

Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України у відповідь на запит Тернопільського обласного управління водних ресурсів №436 від 26.04.2013 надано відповідь №8/9 - 145 -13 від 21.05.2013, в якій роз'яснило, що відповідно до п. 3.3.1 ДБН Д.1.1-1-2000 договірна ціна - це кошторис вартості підрядних робіт, за яку підрядна організація, визначена виконавцем робіт, згодна виконати об'єкт замовлення. Договірна ціна входить до складу вартості будівництва і використовується при проведенні взаєморозрахунків.

У разі, якщо в договірній ціні підрядника враховано кошторисний прибуток, обчислення вартості виконаних обсягів будівельних робіт здійснюється з урахуванням кошторисного прибутку, погодженого в договірній ціні (а.с. 73).

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Чортківське МУВГ мало право як неприбуткова організація надавати платні послуги по виконанню робіт по розчистці русла р.Біла з метою ліквідації затоплення частини с. Біла Чортківського району з урахуванням положень ДБН Д.1.1-1-2000 щодо визначенні вартості будівельних робіт.

Щодо правомірності п. 2 вимог ДФІ та виплати заробітної плати із загального фонду працівникам, які надавали окремі платні послуги по спеціальному фонду, суд відзначає наступне.

Статтею 13 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджет може складатися із загального та спеціального фондів. Складовими частинами спеціального фонду бюджету є: 1) доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування; 2) видатки бюджету, що здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету (у тому числі власних надходжень бюджетних установ); 3) кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету з визначенням цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету); 4) фінансування спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.

Частиною 4 статті 23 Бюджетного кодексу визначено, що витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право провадити їх виключно в межах і за рахунок фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу), якщо цим Кодексом та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.

Згідно п. 23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 28 лютого 2002 р. № 228, видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.

При цьому розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов'язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства.

Позивачем використання коштів спеціального фонду, які надійшли як плата за послуги здійснювались відповідно до п. 23 вказаного Порядку, за встановленими напрямками використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом та на проведення заходів пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені видатками загального фонду.

Як вбачається з акту ревізії, жодних фактів нецільового використання коштів спеціального фонду кошторису або їх використання з порушенням бюджетних призначень не встановлено.

Відповідно до переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 року № 659 (втратила чинність 9 березня 2011 року, відповідні положення включені до Бюджетного кодексу України), надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх функціональними повноваженнями, тобто пов'язаних з виконанням основних функцій і завдань цих установ, використовуються на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням цих послуг. Такими витратами перш за все є забезпечення необхідними матеріалами, обладнанням, технікою, інвентарем, виготовленням бланків тощо.

Виходячи із аналізу зазначених норм законодавства, видатки на заробітну плату обчислюються та плануються у складі спеціального фонду залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм.

Тобто у разі коли роботи виконуються госпрозрахунковими структурними підрозділами бюджетної установи або працівниками, зайнятими наданням цих послуг понад норми їх робочого часу, і відповідно підлягають оплаті за відпрацьований час, то за штатним розписом мають бути затверджені відповідні посади, які утримуються за рахунок спеціального фонду.

При виконанні робіт з надання відповідних послуг у межах норм робочого часу штатними працівниками, які утримуються за рахунок загального фонду (в разі неможливості виділити окремі структурні підрозділи для надання відповідних послуг), у спеціальному фонді можуть плануватися лише кошти на встановлення надбавок за складність та напруженість і на преміювання цих працівників.

При цьому при плануванні видатків на преміювання вищезазначених працівників мають бути враховані положення пункту 23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ № 228, відповідно до яких видатки спеціального фонду плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду. Аналогічну позицію висловило і Міністерство фінансів України у своєму листі "Про надання роз'яснень" №31-07320-16-9/22626 від 14.09.2011.

Згідноз пояснень головного бухгалтера Чортківського МУВГ, наданих під час ревізії платні послуги працівниками позивача надавалися в межах норм робочого часу, а при виплаті заробітної плати вона керувався роз'ясненнями Мінфіну №31-07320-16-9/22626 від 14.09.2011.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при виплаті заробітної плати працівникам позивача за рахунок коштів загального фонду кошторису, Чортківським МУВГ не було порушено вимог чинного законодавства, зокрема Бюджетного кодексу України.

Відтак п. 2, 3 вимог листа ДФІ у Тернопільській області №19-07-13-14/4585 від 27.06.2013 року винесені з порушенням норм чинного законодавства, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому суд першої інстанції підставно відмовив у задоволенні заявлених позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року у справі №819/1887/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя В.С. Затолочний

суддя З.М. Матковська