ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2015 року м. Київ К/9991/13798/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Блажівської Н.Є.
Карася О.В.
за участю секретаря судового засідання: Руденко А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, до якої приєдналось Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників,
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2011 року
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2011 року
у справі № 2а-2766/11/1270
за позовом Державного підприємства «Луганський авіаційний ремонтний завод»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську
про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Луганський авіаційний ремонтний завод» (далі - ДП «Луганський авіаційний ремонтний завод»; позивач) звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (далі - СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську; відповідач), в якому просило визнати неправомірними дії відповідача щодо складання та надіслання на адресу підприємства акту перевірки № 186/08-3/08215600 від 21 березня 2011 року та податкового повідомлення-рішення № 0001028013/0 від 21 березня 2011 року, а також визнати протиправними та скасувати названі акт перевірки та акт індивідуальної дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2011 року закрито провадження у справі в частині позовної вимоги про визнання протиправним акту перевірки № 186/08-3/08215600 від 21 березня 2011 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2011 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0001028013/0 від 21 березня 2011 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями у справі, відповідач оскаржив їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі, СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2011 року, ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні до касаційної скарги відповідача приєдналось Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників та підтримало її вимоги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи в межах доводів касаційної скарги відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідачем у відповідності до вимог підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) та на підставі постанови старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу податкової міліції Державної податкової адміністрації в Луганській області від 18 березня 2011 року в кримінальній справі № 01/11/8010 проведено позапланову невиїзну перевірку ДП «Луганський авіаційний ремонтний завод» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за періоди: квітень 2009 року - грудень 2009 року, січень 2010 року - березень 2010 року, вересень 2010 року - листопад 2010 року, за результатами якої складено акт № 186/08-3/08215600 від 21 березня 2011 року.
Перевіркою встановлено порушення підприємством підпункту «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у зв'язку з неправомірним заявленням до бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, несплачених до бюджету контрагентами в ланцюгах постачання.
Обґрунтовуючи свою правову позицію, відповідач вказував, зокрема, на наявність у ланцюгах постачання суб'єктів господарської діяльності, які не перебувають за вказаним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням, не виконують своїх податкових зобов'язань, визнані банкрутами або припинені, відповіді на запити щодо проведення зустрічних перевірок яких не отримано.
На підставі зазначеного акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001028013/0 від 21 березня 2011 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) податку на додану вартість у загальному розмірі 11 726 120,00 грн.
Надаючи правову оцінку правомірності прийняття названого акту індивідуальної дії, слід враховувати, що відповідно до пункту 86.9 статті 86 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.
Вказане положення кореспондує пункту 58.4 статті 58 ПК України, за змістом якого у разі коли судом за результатами розгляду кримінальної справи про злочини, предметом якої є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, або винесено рішення про закриття кримінальної справи за нереабілітуючими підставами, відповідний контролюючий орган зобов'язаний визначити податкові зобов'язання платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, та прийняти податкове повідомлення-рішення про нарахування платнику таких податкових зобов'язань і застосування стосовно нього штрафних (фінансових) санкцій у розмірах, визначених цим Кодексом.
Складання та надсилання платнику податків податкового повідомлення-рішення за податковими зобов'язаннями платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, забороняється до набрання законної сили рішенням суду у справі або винесення постанови про закриття такої кримінальної справи за нереабілітуючими підставами.
А відтак, враховуючи те, що на момент складання оскаржуваного акту індивідуальної дії у відповідача не було відомостей щодо прийняття судом рішення у кримінальній справі № 01/11/8010, порушеної стосовно директора ДП «Луганський авіаційний ремонтний завод» ОСОБА_3 за частиною 3 статті 212 Кримінального кодексу України, податкове повідомлення-рішення № 0001028013/0 від 21 березня 2011 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
За наведених обставин, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування постанови Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2011 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2011 року безвідносно до мотивів, на яких ґрунтується висновок судових інстанцій.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, до якої приєдналось Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Блажівська Н.Є.
Карась О.В.