КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/2684/14 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В.І.
Суддя-доповідач: Шурко О.І.
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
при секретарі Дешко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Карат-2012» до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова скасуванню, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 28.07.2014 посадовою особою державної податкової інспекції у м. Черкасах складено акт від 28.07.2014 №311/23-01-22-04/38305566 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Карат-2012» щодо документального підтвердження господарських відносин з покупцями та постачальниками за період січень 2013 року - червень 2014 року».
Згідно висновків акта від 28.07.2014 №311/23-01-22-04/38305566, за результатами звірки ТОВ «Карат-2012» не підтверджено задекларовані податкові зобов'язання з ПДВ за період січень 2013 року - червень 2014 року, а також не підтверджено задекларований податковий кредит з ПДВ за період січень 2013 року - червень 2014 року. Звіркою встановлено, що правочини, укладені з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб.
На підставі акту звірки, ДПІ у м. Черкасах було здійснено коригування показників податкової звітності ТОВ «Карат-2012» в автоматизованій системі «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» в частині відображених товариством податкових зобов'язань та податкового кредиту відповідно до поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за період з січня 2013 по червень 2014 року, що і стало підставою для звернення до суду із позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що будь-яких податкових повідомлень-рішень за наслідками звірки з приводу вказаних порушень стосовно позивача не приймалось, а відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались, а отже, діями відповідача щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «Карат-2012» за період з січня 2013 року по червень 2014 року в АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України», на підставі акту звірки, створено для позивача негативні наслідки, що в свою чергу є підставою для визнання дій відповідача протиправними.
Колегія суддів не може погодитись із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані ПК.
У пункті 61.1 статті 61 цього Кодексу визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.2 статті 62 ПК).
Відповідно до статті 71 ПК інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
У пункті 74.1 статті 74 ПК зазначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.07.2014 державна податкова інспекція у м. Черкасах направила на адресу ТОВ «Карат-2012» запит №23990/23-01-22-0616, згідно з яким, у зв'язку з надходженням до ДПІ у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області інформації, що може свідчити про порушення ТОВ «Карта-2012» податкового законодавства та відповідно до п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, п.71.1 ст. 71, п.п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, від позивача вимагається протягом 10 робочих днів за дати отримання даного листа надати пояснення та їх документальне підтвердження щодо взаємовідносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями товарів (робіт, послуг) за період з 01.01.2013 по 30.06.2014 (згідно з переліком). У разі ненадання або надання не у повному обсязі зазначених вище документів, ДПІ у м. Черкасах буде змушена здійснити на підприємстві позапланову виїзну документальну перевірку та самостійно отримати необхідні відомості.
25.07.2014 працівниками ДПІ у м. Черкасах складено акт про встановлення фактичного місця знаходження юридичної особи ТОВ «Карат-2012», в якому зазначено, що з метою вручення запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження від 24.07.2014 №23990/23-01-22-0616, здійснено виїзд на податкову адресу ТОВ «Карат-2012»: м. Черкаси, вул. Кірова, 73/1, кв. 308. За вказаною податковою адресою ТОВ «Карат-2012» відсутнє, про що складено акт, та відповідно зафіксовано даний факт.
28.07.2014 посадовою особою державної податкової інспекції у м. Черкасах складено акт від 28.07.2014 №311/23-01-22-04/38305566 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Карат-2012» щодо документального підтвердження господарських відносин з покупцями та постачальниками за період січень 2013 року - червень 2014 року».
Згідно висновків акта від 28.07.2014 №311/23-01-22-04/38305566, за результатами звірки ТОВ «Карат-2012» не підтверджено задекларовані податкові зобов'язання з ПДВ за період січень 2013 року - червень 2014 року, а також не підтверджено задекларований податковий кредит з ПДВ за період січень 2013 року - червень 2014 року. Звіркою встановлено, що правочини, укладені з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб.
На підставі акту звірки, ДПІ у м. Черкасах було здійснено коригування показників податкової звітності ТОВ «Карат-2012» в автоматизованій системі «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» в частині відображених товариством податкових зобов'язань та податкового кредиту відповідно до поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за період з січня 2013 по червень 2014 року.
Колегія суддів вважає, що висновки, викладені у зазначеному акті, є відображенням дій податкових інспекторів, не породжують правових наслідків для платника податків і, відповідно, такий акт не порушує прав останнього.
Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Виходячи із системного тлумачення статей 71, 72, 74 ПК колегія суддів дійшла такого правового висновку: для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.
Даний висновок узгоджується із постановою Верховного суду України від 09.12.2014 року.
Оцінюючи дії податкового органу щодо проведення податкової звірки, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; у разі проведення зустрічної звірки.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. Відповідно до пункту 4.4 цих Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Як вже було зазначено вище, 25.07.2014 року працівниками податкового органу, з метою встановлення фактичного місця знаходження юридичної особи ТОВ «Карат-2012», та з метою вручення запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження від 24.07.2014 №23990/23-01-22-0616, здійснено виїзд на податкову адресу ТОВ «Карат-2012». За наслідками даного виходу, податковим органом встановлено, що за податковою адресою ТОВ «Карат-2012» відсутнє, про що складено акт.
28.07.2014 посадовою особою державної податкової інспекції у м. Черкасах складено акт від 28.07.2014 №311/23-01-22-04/38305566 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Карат-2012» щодо документального підтвердження господарських відносин з покупцями та постачальниками за період січень 2013 року - червень 2014 року».
Враховуючи вище наведене, колегія суддів приходить до висновку, що податковим органом були вжиті всі дії, які передбачені Податковим законодавством щодо надання запиту для проведення податкової звірки, а отже, такі дії є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства.
Таким чином, оцінюючи норми чинного законодавства та наведені обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки по-перше: дії податкового органу щодо проведення податкової звірки є правомірними, а по-друге: внесення податкових даних в автоматизованій системі «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» в частині відображених товариством податкових зобов'язань та податкового кредиту відповідно до поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за період з січня 2013 по червень 2014 року, у разі неможливості проведення податкової звірки, є обов'язком податкового органу.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні спірного судового рішення було неповно з'ясовано фактичні обставини справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справ та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 41, 159, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області - задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року - скасувати, та постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Карат-2012» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді
Головуючий суддя Шурко О.І.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.