Ухвала суду № 42664322, 05.02.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2015
Номер справи
820/17819/14
Номер документу
42664322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 р.Справа № 820/17819/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держземагентства у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014р. по справі № 820/17819/14 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі позивач або ОСОБА_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держземагентства у Харківській області (далі відповідач або ГУ Держземагентства), у якому просить суд:

- визнати незаконною відмову Головного управління Держземагентства у Харківській області, викладену в листі від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, розташованої за межами населених пунктів на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківській області та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га;

- зобов'язати Головне управління Держземагентства у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 квітня 2014 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, розташованої за межами населених пунктів на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківської області та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії було задоволено у повному обсязі.

Визнано незаконною відмову Головного управління Держземагентства у Харківській області, викладену в листі від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, розташованої за межами населених пунктів на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківській області та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га.

Зобов'язано Головне управління Держземагентства у Харківській області (ідент. код 38385479; вул.Короленка, 16, м.Харків, 61003) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (НОМЕР_1; АДРЕСА_1 Близнюківський район, Харківська область, 64810) від 24 квітня 2014 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, розташованої за межами населених пунктів на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківської області та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (НОМЕР_1; АДРЕСА_1 Близнюківський район, Харківська область, 64810) витрати зі сплати судового збору в сумі 73,08грн (сімдесят три грн вісім коп.), сплачені відповідно до квитанції Харківського центрального відділення ЦФ ПАТ "МАРФІН БАНК" №31-13001М/1 від 22.10.2014.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, виклав свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014р. без змін.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, представником позивача надана заява про розгляд справи в письмовому провадженні.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 24.04.2014 звернувся до Головного управління Держземагентства у Харківській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 48,3883га та надання зазначеної земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років. Земельна ділянка розташована на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківської області за межами населених пунктів.

На зазначену заяву Головним управлінням Держземагентства у Харківській області ОСОБА_1 листом від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14 (а.с.67-68) надано відповідь та повідомлено, що Головним управлінням Держземагентства у Харківській області, в межах компетенції, перевірено доданий до заяви проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на відповідність вимогам чинного законодавства та встановлено наступні невідповідності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», в представлених заявником документах та матеріалах, доданих до заяви, відсутні документи, що підтверджують наявність у заявника освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Отже, з метою недопущення порушення вимог земельного законодавства, прийняття Головним управлінням рішення про затвердження вищезазначеного проекту землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га для ведення фермерського господарства без документів, що підтверджують наявність у ОСОБА_1 освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, не вбачається можливим.

Враховуючи викладене, Головне управління повернуло ОСОБА_1 зазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та матеріали до нього на доопрацювання.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що рішення Головного управління Держземагентства у Харківській області, викладене у листі від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14, про повернення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на доопрацювання у зв'язку з неможливістю прийняття Головним управлінням рішення про затвердження проекту землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га для ведення фермерського господарства без документів, що підтверджують наявність у ОСОБА_1 освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі є безпідставним.

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1 та 7 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого указом Президента України від 8 квітня 2011 року N445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу України, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України. (Частина 3 ст.124 Земельного кодексу України.)

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено статтею 123 Земельного кодексу України.

Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства визначено статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство», приписи якої є спеціальними нормами щодо приписів статті 123 Земельного кодексу України, які встановлюють загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Тобто, статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено особливий порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення саме фермерського господарства.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.

До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.

Тобто, орган виконавчої влади до прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для ведення фермерського господарства зобов'язаний перевірити дотримання заявником вимог, встановлених Законом України "Про фермерське господарство".

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області від 26.12.2011 №852 громадянину ОСОБА_1 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 50,00га із земель сільськогосподарського призначення (земель запасу), розташованих за межами населених пунктів Алісівської сільської ради для створення фермерського господарства (а.с.17-18).

Колегія судів вказує на те, що оскільки розпорядженням Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області від 26.12.2011 №852 було надано дозвіл громадянину ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення фермерського господарства, то зазначеною районною державною адміністрацією до прийняття вказаного розпорядження вже перевірялось дотримання позивачем вимог, встановлених Законом України "Про фермерське господарство", зокрема, наявність документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, як це передбачено Законом України «Про фермерське господарство».

Ані до суду першої інстанції ані од суді апеляційної інстанції не було надано доказів скасування розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області від 26.12.2011 №852.

Разом з цим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено можливість подання документів за вибором заявника, а саме передбачено не лише подання заявником документів, що підтверджують наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, а і документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві.

Так, в матеріалах справи є в наявності копія трудової книжки ОСОБА_1, у якій зазначено, що 17.02.1997 ОСОБА_1 прийнятий на посаду голови селянського (фермерського) господарства.

Крім того, земельним законодавством України не передбачено повноважень Головного управління Держземагентства у Харківській області перевіряти наявність документів, визначених статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство», при затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Держземагентства у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014р. по справі № 820/17819/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.