Справа № 755/1475/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" лютого 2015 р.суддя Дніпровського районного суду м. Києва Марфіна Н.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, третя особа: Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити виплату грошових коштів, -
у с т а н о в и л а:
15.01.2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до УПФ України у Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання здійснити виплату грошових коштів. Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що 10 грудня 2012 року Дніпровським районним судом міста Києва було винесено постанову по справі №2604/16596/12 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні міста Києва про зобов'язати здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час. 14 листопада 2013 року Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду рішення було змінено. В результаті розгляду спору апеляційною інстанцією, було визначено період, за який підлягає проведення перерахунку, а саме: з 10.12.2008 року по 22.07.2011 рік. 08 лютого 2014 року Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції було винесено Постанови про відкриття виконавчих проваджень №41904360 та 41904768. Під час виконання постанови суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві було проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 10.12.2008 року по 22.07.2011 рік. Згідно даного перерахунку, було нараховано кошти у сумі 144918,00 грн. 04.06.2014 року Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції було винесено Постанови, по вище зазначених виконавчих провадженнях, про закінчення виконавчого провадження, у зв'язку із повним його виконанням. Після отримання повідомлення від Головного управління пенсійного фонду України у місті Києві, стосовно проведення перерахунку і нарахування коштів, позивачка звернувся за виплатою, проте у виплаті було відмовлено у зв'язку з відсутністю коштів. Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивачка посилається на те, що згідно Постанови Кабінету міністрів України №440 від 03.09.2014 року затверджено Порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою. Згідно даного порядку, а саме: згідно п. 3 та 4 рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Заявник подає до органу державної виконавчої служби заяву про виконання рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній. Позивачка зазначає, що оскільки в постанові суду зазначено "зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності з 10.12.2008 року по 23.07.2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком із розрахунку восьми прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність та додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю з розрахунку 75 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", а про здійснення виплати після проведення перерахунку у вищезазначеній постанові не йдеться, вона позбавлена можливості отримати кошти. За наведених обставин позивачка просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва здійснити виплату коштів у сумі 144918,00 грн.
05.2.2015 року до суду надійшли письмові заперечення відповідача на подану позовну заяву за змістом яких Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва вважає свої дії правомірними та на підтвердження цього повідомляє, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до рішення Дніпровського районного суду від 10.12.2012 року та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013р. виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком із розрахунку восьми прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з 75% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мінімальної пенсії за віком, починаючи з 10.12.2008 року по 26.08.2011 рік. Кошти за рішенням суду в сумі 144918,00 грн. нараховані. Відповідно до ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Законом України від 14.06.2011р. №3491-УІ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 р." передбачено, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року. За прийнятим 26.12.2011 рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VІІ "Прикінцеві положення "Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (конституційними). Отже, за твердженням відповідача, кошти в державному бюджеті враховані в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від .06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету". Бюджетні призначення та виплати, визначені у інших розмірах, ніж ті, що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745, відсутні. З 01.01.2012р. набрала законної сили Постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 р. "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої проводять нарахування і виплату пенсій постраждалим та ліквідаторам І категорії ЧАЕС. Отже, кошти в державному бюджеті враховані в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Бюджетні призначення та виплати, визначені у інших розмірах, ніж ті, що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, відсутні. Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 р.№1261. Відповідно до п. 15 Положення, Пенсійний фонд здійснює свої повноваження безпосередньо та через установлені в установленому порядку його територіальні управління. Пенсійний фонд України забезпечує ефективне використання коштів, що перебувають в його управлінні. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд є державним цільовим фондом, а ст. 73 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункт 9 Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного Фонду України, які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають. Згідно з частиною сьомою статті 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України. За рішенням Кабінету Міністрів України порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики. Також відповідач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014р. затверджено Порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою. Зокрема, в п.3 Порядку зазначається, що рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. За наведених обставин відповідач вважає, що прохання позивача щодо зобов'язання Управління здійснити виплату коштів є безпідставним.
02.02.2015 року до суду надійшли письмові заперечення третьої особи на подану позовну заяву за змістом яких Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві заперечує проти позову посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва. Згідно ч. 4 п. 2.2 Постанови Пенсійного фонду України "Про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" за №11-2 від 27.06.2002 року, до функцій ГУ ПФУ в м. Києві відноситься забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснення з цією метою перерозподіл коштів між районами. Оскільки, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України №11-2 від 27.02.2002, яким затверджено "Положення про управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах", являється окремою юридичною особою, - а отже наділене усіма правами та обов'язками згідно законодавства України, у тому числі самостійно несе відповідальність за результати своєї діяльності. Третя особа зазначає, що згідно ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Дніпровським районним судом м. Києва було винесено рішення яким вирішено спір між УПФУ в Дніпровському районі м. Києві та ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". ГУ ПФУ м Києва не було стороною по даній справі. Управлінням ПФУ в Дніпровському районі м. Києва було виконано Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 10.12.2012 та здійснено перерахунок пенсії з 10.12.2008 по 22.07.2011. Також було здійснено нарахування коштів в сумі 144918,00 грн. Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів державного бюджету України. Згідно ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, а бюджетні призначення встановлюються законом про державний бюджет України. Відповідно до Постанови КМУ 440 від 03.09.2014 "Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою" бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845. За наведених обставин третя особа просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні по справі докази, приходжу до висновку про те, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 10.12.2012 року частково задоволено вимоги позивача до УПФУ в Дніпровському районі м. Києва, зокрема: зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з 10.12.2008 року по 26.08.2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком із розрахунку 8 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю з 10.12.2008 року по 26.08.2011 року відповідно до ст. 50 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", - з розрахунку 75% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 5-7).
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 року зазначена вище постанова Дніпровського районного суду м. Києва була частково скасована та ухвалено постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог за період з 23.07.2011 року по 26.08.2011 року. В іншій частині постанова суду першої інстанції залишена без змін (а.с. 8).
Постановами головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції від 08.02.2014 року були відкриті виконавчі провадження №41904366 та №41904768 з виконання виконавчих листів №2604/16596/12 виданих Дніпровським районним судом м. Києва 22.01.2014 року (а.с. 9-12).
Постановами головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції від 04.06.2014 року виконавчі провадження №41904366 та №41904768 були закінчені, перераховано пенсію позивача сума якої становить 144918,10 грн. (а.с. 13-14).
Як вбачається зі змісту постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 10.12.2012 року, позивачем були заявлені вимоги не лише щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, але й стосовно зобов'язання відповідача здійснити виплату такої пенсії.
У зазначеній постанові суд вказав, що нарахування і виплату пенсії позивачу слід здійснити з 10.12.2008 року до 26.08.2011 року згідно вимог ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту збільшення прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера до органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії.
При цьому, з резолютивної частини вказаної постанови суду, вбачається, що суд зазначив лише про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, а питання про зобов'язання виплатити пенсію свого вирішення у резолютивній частині постанови суду не знайшло.
Відповідно до ст. 168 КАС України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.
Згідно ст. 169 КАС України, суд може з власної ініціативи або за заявою особи, що брала участь у справі, чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Поряд з цим, розглядаючи по суті вказаний спір, суд не вважає, що вимоги позивача вже були предметом розгляду і їх остаточне вирішення можливо шляхом звернення з відповідними заявами в порядку ст. 168 чи ст. 169 КАС України, оскільки в даному випадку позивач ставить питання про зобов'язання виплатити конкретну суму коштів у розмірі 144918,00 грн., натомість предметом розгляду за постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 10.12.2012 року були вимоги про зобов'язання виплатити пенсійні платежі без вказання конкретних сум, а лише за відповідний період часу.
Відповідно до положень ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Всі фактичні обставини справи були досліджені та встановлені постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 10.12.2012 року та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 року, тож додаткового доказування та встановлення не потребують.
Також суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку про необхідність частково задоволення позовних вимог у відповідності з чинними вимогами матеріального права, зокрема, Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
За змістом ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Як вбачається зі змісту листа Головного Управління Пенсійного фонду України м. Києві №22269/10/ш-1845 від 15.10.2014 року, кошти за рішенням суду в сумі 144918,00 грн. позивачу нараховані (а.с. 15).
Вимога позивача про зобов'язання відповідача виплатити суму пенсії, яка розрахована за результатами перерахунку пенсії на підставі постанов суду першої та апеляційної інстанції, є похідною від задоволення вимог позивача про перерахунок пенсії і тому підлягає задоволенню, враховуючи часткове задоволення позовних вимог про перерахунок пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду спричинену здоров'ю у розмірі 144918,00 грн., що визначений при виконанні рішень судів.
Посилання відповідача на положення Постанови КМУ 440 від 03.09.2014 "Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою" суд вважає безпідставними, оскільки даною постановою визначено, що цей Порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", інвентаризації та погашення заборгованості за ними.
За змістом п.п. 2, 3 вказаного Порядку, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: боржник - зазначений у рішенні суду або виконавчому документі суб'єкт, який повинен сплатити кошти або вчинити інші дії майнового характеру щодо особи, на користь чи в інтересах якої ухвалено це рішення; органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, - головні управління Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Отже, вказаним Порядком визначений механізм сплати коштів, однак в даному випадку органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не є боржником, а займаються погашенням заборгованості по визначеному у рішенні суду боржнику - суб'єкту владних повноважень.
Відповідно до п/п 7, 8 п. 4 Положення "Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014 року, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
За наведених обставин посилання відповідача на те, що зобов'язання саме Управління здійснити виплату коштів є безпідставним не відповідає вимогам чинного законодавства України. Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва в даному випадку є належним відповідачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 18, 71, 72, 94, 105, 183-2 КАС України, Законами України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Постанови КМУ 440 від 03.09.2014 "Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою", Положення "Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014 року
п о с т а н о в и л а:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, третя особа: Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити виплату грошових коштів - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду спричинену здоров'ю згідно положень ст.ст. 50, 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" розраховану відповідно до постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 10.12.2012 року (справа №2604/16596/12) та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 року у розмірі 144918 (сто сорок чотири тисячі дев'ятсот вісімнадцять) грн. 00 коп.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя -