КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 367/5157/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Пархоменко О.В. Суддя-доповідач: Межевич М.В.
У Х В А Л А
Іменем України
03 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., за участю секретаря судового засідання Кучкарової Я.Д., представника позивача ОСОБА_2, представника третьої особи ОСОБА_3, розглянувши у відкритому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Ірпіньського міського суду Київської області від 17 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Ірпінської міської ради Київської області, за участі третьої особи ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Ірпіньського міського суду Київської області від 17 груцня 2014 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Позивач в апеляційній скарзі просить суд скасувати постанову, оскільки вважає, що суд при її прийнятті порушив норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, що зявилися в судове засідання, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням віц 24 лютого 2014 року № 26 "Про скликання п'ятдесят четвертої позачергової сесії Ірпінської міської ради", підписаним міським головою ОСОБА_6 відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 26, ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст. ст. 42, 46 зазначеного закону скликано п'ятдесят четверту позачергову сесію Ірпінської міської ради УІ скликання на 25 лютого 2014 року о 15:00 годині в залі засідань міської ради (м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а), винести на пленарне засідання питання згідно проекту порядку денного, контроль за виконанням даного розпорядження покладено на секретаря ради ОСОБА_7
Рішенням 54 позачергової сесії шостого скликання № 3867-54-УІ від 25 лютого 2014 року "Про дострокове припинення повноважень Ірпінського міського голови ОСОБА_6." відповідно до п. 16 ч.І ст. 26, ч.2 ст. 42, п.1 ч.З ст. 50, п. 1 ч.І та п.1 ч.7 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 38 Кодексу законів про працю України, враховуючи особисту заяву Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_6 від 25.02.2014 року про складання ним повноважень Ірпінського міського голови Київської області, Ірпінська міська рада вирішила за результатами розгляду заяви Ірпінського міського голови ОСОБА_6 достроково припинити повноваження Ірпінського міського голови, звільнити ОСОБА_6 з посади Ірпінського міського голови за власним бажанням з 25.02.2014 року. Пунктом 2 даного рішення зазначено врахувати те, що відповідно до частини другої статті 42 та пункту 1 частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - секретар Ірпінської міської ради тимчасово здійснює повноваження Ірпінського міського голови Київської області з моменту дострокового припинення повноважень Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_6
Рішенням 54 позачергової сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 3869-54-УІ від 25 лютого 2014 року "Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_7." достроково припинено повноваження секретаря Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_8 та звільнено його з посади 25 лютого 2014 року за власним бажанням, дане рішення підписане в.о. міського голови-секретаря міської ради ОСОБА_5
В судовому засіданні встановлено, що рішенням 54 позачергової сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 3871-54-УІ від 25 лютого 2014 року "Про обрання ОСОБА_5 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" відповідно до п. 4 ч.З статі 42, ч.І статті 50, ч.З статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", беручи до уваги пропозицію Ірпінської міської ради Київської області про обрання секретаря Ірпінської міської ради УІ скликання, протокол лічильної комісії засідання сесії Ірпінської міської ради від 25.02.2014 року, Ірпінська міська рада вирішила обрати на посаду секретаря Ірпінської міської ради Київської області УІ скликання депутата Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_5
Розпорядженням в. о. міського голови - секретаря ради ОСОБА_5 від 25.02.2014 року № 33-0 "Про виконання обов'язків" у зв'язку зі звільненням міського голови ОСОБА_6 та секретаря ради ОСОБА_7, враховуючи рішення № 3871-54-УІ п'ятдесят четвертої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради від 25.02.2014 року, ОСОБА_5 приступив до виконання обов'язків секретаря ради та міського голови.
Депутат Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_4, вважаючи що обрання ОСОБА_5 здійснювалося з грубим порушенням Регламенту роботи міської ради, а тому рішення про обрання останнього секретарем ради, є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_5 є депутатом Ірпінської міської ради, згідно п.6 Протоколу пленарного засідання Ірпінської міської ради п'ятдесят четвертої позачергової сесії УІ скликання від 25 лютого 2014 року під час проведення сесії на голосування було поставлено питання про обрання ОСОБА_5 секретарем Ірпінської міської ради шостого скликання та поставлена на голосування пропозиція провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради і більшістю голосів було прийнято рішення провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради та обрано секретарем Ірпінської міської ради ОСОБА_5, суд не вбачає передбачених законом підстав для визнання протиправним та скасування рішення 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання від 25 лютого 2014 року № 3871-54-УІ "Про обрання ОСОБА_5 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" та визнати протиправним та скасування розпорядження № 33-0 від 25 лютого 2014 року "Про виконання обов'язків".
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.
Згідно з частиною першою та другою ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Згідно з частиною 3 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.
Відповідно до частин чотирнадцятої та п'ятнадцятої ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні. Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Згідно з пунктом 1 частини першої ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови.
Відповідно до пункту 1 частини сьомої ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, - з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
Згідно зі статтею 3 Регламенту Ірпінської міської ради із змінами, внесеними рішенням Ірпінської міської ради від 30.12.2010 р. № 106-5-УІ та із змінами, внесеними рішенням Іріпнської міської ради від 25.02.2011 р. № 242-8-УІ, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради УІ скликання від 25 листопада 2010 року № 47-2-УІ про скликання сесії міський голова видає розпорядження, в якому зазначається час скликання, місце проведення та питання, які передбачається внести на розгляд ради; міський голова (або інші особи, у випадках, встановлених законодавством та цим Регламентом) видає розпорядження про проведення позачергової сесії лише при наявності виготовлених проектів рішень з питань, які виносяться на розгляд позачергової сесії.
Відповідно до ст. 43 Регламенту Ірпінської міської ради проекти рішень міської ради готуються Ірпінським міським головою, секретарем міської ради, депутатами міської ради, постійними комісіями, тимчасовими контрольними комісіями, робочими групами та виконавчими органами міської ради, а також іншими суб'єктами нормотворчої ініціативи.
Як встановлено в судовому засіданні, розпорядженням від 24 лютого 2014 року № 26 "Про скликання п'ятдесят четвертої позачергової сесії Ірпінської міської ради", підписаним міським головою ОСОБА_6 відповідно до вимог п.4 ч.І ст. 26, ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст. ст. 42, 46 зазначеного закону скликано п'ятдесят четверту позачергову сесію Ірпінської міської ради УІ скликання на 25 лютого 2014 року о 15:00 годині в залі засідань міської ради (м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а), винести на пленарне засідання питання згідно проекту порядку денного, контроль за виконанням даного розпорядження покладено на секретаря ради ОСОБА_7
Згідно з п. 9 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та п. З Регламенту Ірпінської міської ради розпорядження про проведення позачергової сесії доводиться до відома за день до її проведення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач вважає, що питання про обрання секретаря Ірпінською міською радою Київської області УІ-го скликання не було затверджене в порядку денному 54-ї позачергової сесії.
Водночас судом з'ясовано, що згідно п.6 Протоколу пленарного засідання Ірпінської міської ради п'ятдесят четвертої позачергової сесії УІ скликання від 25 лютого 2014 року під час проведення сесії до порядку денного на голосування було поставлено питання про обрання ОСОБА_5 секретарем Ірпінської міської ради шостого скликання та поставлена на голосування пропозиція провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради; більшістю голосів було прийнято рішення провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради та обрано секретарем Ірпінської міської ради ОСОБА_5 Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.
Окрім того, обов'язковою умовою для звернення з позовною заявою щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень до адміністративного суду (відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевого загального суду як адміністративного суду) є порушення прав, свобод та інтересів особи рішенням (ми), дією (ями) або бездіяльністю суб'єктом владних повноважень.
Як зазначив позивач у позові, що як депутат Ірпінської міської ради, представник інтересів територіальної громади, вважає що його права у сфері публічно-правових відносин порушено у зв'язку з тим, що рішення Ірпінської міської ради №№3871-54-VI "Про обрання ОСОБА_5 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" та розпорядження №33-0 від 25 лютого 2014 року "Про виконання обов'язків", прийнято з грубим порушенням вимог норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту роботи Ірпінської міської ради 6-го скликання, у зв'язку з чим, враховуючи той факт, що 25 лютого 2014 року було достроково припинено повноваження Ірпінського міського голови ОСОБА_6, наразі керівництво містом здійснюється особою, яка була обрана на посаду секретаря Ірпінської міської ради з грубим порушенням вимог чинного законодавства України.
Водночас судом з'ясовано, що депутат ОСОБА_4 на пленарному засіданні п'ятдесят четвертої позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області шостого скликання голосував «ЗА» пропозицію провести відкрите голосування по питанню обрання секретаря ради та голосував «ЗА» призначення ОСОБА_5 секретарем Ірпінської міської ради Київської області, що свідчить про те, що депутат ОСОБА_4 безпосередньо приймав рішення 54-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради Київської області УІ-го скликання від 25.02.2014 року №3871-54-УІ "Про обрання ОСОБА_5 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" і тому суб'єктом владних повноважень - Ірпінською міською радою, фактично не порушено права, свободи та інтереси позивача, оскільки він як член колегіального органу (суб'єкта владних повноважень) безпосередньо приймав оскаржуване рішення та визначав разом з іншими депутатами Ірпінської міської ради Київської області порядок голосування (шляхом відкритого голосування) щодо обрання секретаря ради.
Стаття 10 Закону України «Про статус депутатів місцевих Рад народних депутатів» №3949-ХІІ від 04.02.1994 року (далі - Закон №3949-ХІІ) передбачає права депутата у Раді та її органах, зокрема наступні.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону №3949-ХІІ депутат місцевої Ради народних депутатів користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях Ради народних депутатів та її органів, до складу яких він входить.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону №3949-ХІІ кожний депутат у Раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат, який не входить до складу будь-якого органу Ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.
Відповідно до ч. З ст. 10 Закону №3949-ХІІ депутат місцевої Ради має право:
1) обирати і бути обраним до органів відповідної Ради;
2) пропонувати питання для розгляду Радою та її органами;
3) вносити пропозиції і зауваження щодо порядку денного засідання Ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
4) вносити для розгляду проекти рішень, інших документів, що приймаються Радою або її органами, поправки до них;
5) висловлювати думку щодо персонального складу утворюваних Радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються Радою;
6) порушувати питання про недовіру органам, утвореним Радою, особам, які входять до їх складу, а також особам, яких обрано, призначено або затверджено Радою;
7) брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні;
8) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні Ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних Раді, а також з питань, що входять до компетенції відповідної Ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території;
9) виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати
довідки;
10) оголошувати на засіданнях Ради та її органів у встановленому Радою порядку
тексти звернень, заяв, резолюцій, петицій громадян чи їх об'єднань, якщо вони мають
суспільне значення.
Таким чином, жодне право депутата ОСОБА_4 у сфері публічно-правових відносин порушено не було, оскільки пропозицій щодо кандидатури секретаря ради була одна (ОСОБА_5.) інших пропозицій від депутатів та (або) секретаря ради не надходило.
Окрім того, судом з'ясовано, що Ірпінська міська рада Київської області на сесії, яка відбулася 06.11.2014 року своїми рішеннями звільнила секретаря ради ОСОБА_5 та призначила секретарем ради ОСОБА_4 (на підставі подання міського голови). При цьому, присутній на сесії депутат ОСОБА_4 не ставив питання про неможливість задоволення заяви ОСОБА_5 про звільнення у зв'язку з незаконним його призначенням, хоча мав повне право і можливість безпосередньо на сесії Ірпінської міської ради заявити про зміну формулювання в рішенні ради з «за власним бажанням» на «у зв'язку з незаконним призначенням», проте проголосував за звільнення ОСОБА_5 за власним бажанням.
З огляду на встановлені обставини справи, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення 54 позачергової сесії шостого скликання Ірпінської міської ради № 3871-54-УІ від 25 лютого 2014 року "Про обрання ОСОБА_5 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання" є таким, що прийняте на підставі, у спосіб та в межах закону.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, дослідженими в судовому засіданні, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160,195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВ АЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Ірпіньського міського суду Київської області від 17 грудня 2014 року - без змін.
Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.В. Межевич
Суддя Г.В. Земляна
Суддя Є.О. Сорочко
Повний текст ухвали виготовлений 09.02.2015 року.
Головуючий суддя Межевич М.В.
Судді: Земляна Г.В.
Сорочко Є.О.