Постанова № 4258112, 10.07.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2009
Номер справи
2-а-12974/09
Номер документу
4258112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2009 р.

м. Полтава

Справа № 2-а-12974/09

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Л.О. Єресько,

при секретарі - М.В. Бредун ,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Відкритого акціонерного товариства бурової компанії “Букрос” до виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

20 січня 2009 р. позивач Відкрите акціонерне товариство бурової компанії “Букрос” звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення № 1537 від 22.10.2008 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втарти працездатності, відображення у звіті (Ф4-Фсс з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, посилаючись на те, що ухвалою Господарського суду Полтавської області від 18.07.2006 року у справі № 18/257 порушено провадження про банкрутство позивача та припинено нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості боржника, тому нарахування відповідачем пені та штрафу є неправомірним.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

 Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, зазначаючи, що рішення № 1537 від 22.10.2008 року прийнято на підставі акту перевірки позивача за період з 01.07.2007 року по 31.08.2008 року, визначене зобов'язання є поточним, у зв'язку з чим на нього не поширюється мораторій на задоволення вимог кредиторів, встановлений ухвалою Господарського суду Полтавської області від 18.07.2006 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, Відкрите акціонерне товариство бурова компанія “Букрос” є юридичною особою (ідентифікаційний код 00143136), щодо якої порушено справу про банкрутство, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №959361 від 19.02.2009 року. Провадження у справі про банкрутство порушено ухвалою Господарського суду Полтавської області від 18.07.2006 року, якою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

15.09.2008 р., 01.10.2008 - 03.10.2008 року Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку позивача щодо нарахування, сплати та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2007 року по 31.08.2008 року, за результатами якої складено акт від 03 жовтня 2008 року.

Перевіркою встановлено порушення п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" у зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків при виплаті заробітної плати за період з жовтня 2006 року по серпень 2008 року; п.п. 3, 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, а саме, нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності за неробочі дні (переплата 173,89 грн.); ст. 112 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489-V, ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", п. 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у зв'язку з виплатою допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, які сплачували страхові внески менше 6 календарних місяців протягом останніх 12 місяців перед настанням страхового випадку без обмеження розміром мінімальної заробітної плати в період настання страхового випадку (переплата 1151,25 грн.).

На підставі акту від 03.10.2008 року Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення № 1537 від 22 жовтня 2008 року, яким визначено пеню за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 618 грн., не прийнято до заліку неправомірних витрат 1415 грн., застосовано штраф за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 14 959 грн. та за порушення порядку витрачання страхових коштів у розмірі 708 грн.

Рішенням від 18.11.2008 року № 01-08/426 про результати розгляду скарги позивача Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності скасовано рішення від 22.10.2008 року № 1537 в частині неприйняття до заліку витрат на суму 90 грн. та застосування штрафу за порушення порядку витрачання страхових коштів в сумі 45 грн.

Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у задоволенні скарги позивача на рішення від 22.10.2008 року № 1537 відмовлено, про що прийнято рішення від 26.12.2008 року № 05-31-2605.

Із рішенням від 22.10.2008 року № 1537 позивач не згоден, тому звернувся до суду із вимогою про визнання його протиправним та скасування.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено);добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.

 Перевіряючи правомірність винесеного Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності рішення, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240-III (надалі - Закон) здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням покладено на Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, який є страховиком із зазначеного виду страхування і діє через свої відділення на місцях.

Згідно п. п. 3, 6 ч. 1 статті 28 Закону страховик має право здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників та накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Проведення комплексних ревізій та тематичних ревізій (перевірок) діяльності виконавчими дирекціями відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду, а також проведення ревізій (перевірок) страхувальників та підприємств, установ, організацій (в т. ч. громадських об'єднань) щодо цільового використання коштів Фонду здійснюється відповідно до Інструкцієї про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 № 38.

В ході перевірки Відкритого акціонерного товариства бурової компанії "Букрос" виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності встановлено ряд порушень чинного законодавства.

Так, в акті перевірки від 03.10.2008 року зафіксовано несвоєчасну сплату страхових внесків при виплаті заробітної плати за період з жовтня 2006 року по серпень 2008 року.

Відповідно до ч. 1 ст 23 Закону страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам, здійснюючи перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальник згідно ч. 1 ст. 30 Закону сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. При цьому за несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Таким чином, у зв'язку із встановленим порушенням несвоєчасної сплати позивачем страхових внесків виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до вищевказаних вимог законодавства застосовано до позивача штраф та пеню.

Перевіркою також виявлено порушення п.п. 3, 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, а саме, нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності за неробочі дні та невірне встановлення розміру допомоги, переплата склала 173,89 грн. і 90,03 грн. Рішенням від 18.11.2008 року № 01-08/426 про результати розгляду скарги позивача Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності висновок акту щодо наявності переплати в сумі 90 грн. визнано необгрунтованим.

 Крім того, перевіркою констатовано порушення ст. 112 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489-V, ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", п. 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", які передбачають, що застрахованим особам, які сплачують страхові внески менше повних шести календарних місяців протягом останніх дванадцяти календарних місяців перед настанням страхового випадку, допомога по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах виплачується виходячи з фактичної заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески, але не вище розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. При цьому переплата склала 1151,25 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.

Витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, згідно п. 8.5. Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.

Право застосовування фінансових санкцій, передбачених статтею 30 Закону, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.

Таким чином, з огляду на виявлені порушення та передбачену Законом відповідальність за їх вчинення, 22.10.2008 року заступником директора Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 1537, яким до позивача застосовано штраф за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 14 959 грн. та пеню у розмірі 618 грн., не прийнято до заліку неправомірних витрат в сумі 1415 грн., застосовано штраф за порушення порядку витрачання страхових коштів у розмірі 708 грн. Рішенням від 18.11.2008 року № 01-08/426 про результати розгляду скарги позивача Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності скасовано рішення від 22.10.2008 року № 1537 в частині неприйняття до заліку витрат на суму 90 грн. та застосування штрафу за порушення порядку витрачання страхових коштів в сумі 45 грн. В іншій частині рішення залишено без змін.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що рішення Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.10.2008 року № 1537, з урахуванням рішення від 18.11.2008 року № 01-08/426 про результати розгляду скарги позивача, винесено на підставі та в межах повноважень, встановлених Законом.

Посилання позивача на те, що нарахування пені та штрафу відповідачем є неправомірним у зв'язку з порушенням провадження про банкрутство позивача та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів суд не бере до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до абз. 24 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 № 2343-XII мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію , і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Згідно ч. 4 ст. 12 Закону протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Аналізуючи норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд приходить до висновку, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, які мали місце до дати введення мораторію і не стосується зобов'язань поточних кредиторів, за якими можливе нарахування санкцій і пені.

Мораторій на задоволення вимог кредиторів позивача введено ухвалою Господарського суду Полтавської області від 18.07.2006 року , якою порушено провадження у справі про банкрутство. Натомість, рішення № 1537 про застосування до позивача штрафу та пені Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято 22.10.2008 року за результатами перевірки за період з 01.07.2007 року по 31.08.2008 року . Тому мораторій на визначені виконавчою дирекцією зобов'язання не поширюється.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства бурової компанії “Букрос”про визнання протиправним та скасування рішення № 1537 від 22.10.2008 року є необгрунтованими і не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 23, 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240-IIIстаттями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства бурової компанії “Букрос”до виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

 Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

 Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 15 липня 2009 року.

  Суддя Л.О. Єресько