ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/5490/14
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Одеський нафтопереробний завод" на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Одеський нафтопереробний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним рішення та стягнення надмірно сплачених коштів, -
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2014 року ПАТ "Одеський нафтопереробний завод" звернулось з адміністративним позовом про повернення надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 28000000,00 грн.; визнання протиправним рішення, викладеного в листі вих. № 11423/10/20-227 від 03.07.2013 року щодо відкладення розгляду питання про повернення на користь позивача надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 28 000 000,00 грн.; стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 28 000 000,00 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року адміністративний позов було залишено без розгляду.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати та направити справу для продовження розгляду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про необхідність її задоволення.
Постановляючи ухвалу про залишення позову без розгляду від 26 вересня 2014 року, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Оцінюючи відповідність оскаржуваної ухвали про залишення адміністративного позову без розгляду вимогам ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів зазначає наступне.
Так, за змістом частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Статтею 102 Податкового кодексу України врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів.
Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Із змісту зазначеної законодавчої норми, з урахуванням вимог статті 102 Податкового кодексу України, випливає, що платник податків може звертатися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення.
Поряд із цим абзацом 2 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що в разі, коли платником податків до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, строк звернення до суду продовжується на строк, що фактично пройшов з дати звернення платника податків із скаргою до контролюючого органу до дати отримання (включно) таким платником податків остаточного рішення контролюючого органу, прийнятого за результатами розгляду скарги.
При цьому згідно з абзацом четвертим пункту 56.18 статті 56 зазначеного Кодексу процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Таким чином, підпунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України безпосередньо врегульовано застосування строків оскарження податкового повідомлення-рішення до суду, а саме:
- визначено тривалість строку звернення до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення (1095 днів);
- визначено момент початку перебігу строку звернення до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення (з моменту отримання такого рішення);
- визначено підставу і межі продовження тривалості зазначеного строку в разі застосування платником податку досудового врегулювання спору у вигляді процедури адміністративного оскарження (на строк, що фактично пройшов з дати звернення платника податків із скаргою до контролюючого органу до дати отримання (включно) таким платником податків остаточного рішення контролюючого органу, прийнятого за результатами розгляду скарги).
Відповідно до частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним частиною 2 статті 99 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними, зокрема, частинами 4 та 5 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням викладеного приписи пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України є нормою, що регулює питання застосування строків звернення до адміністративного суду з позовами про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень.
Так, в адміністративному позові позивач просив суд визнати протиправним рішення, викладеного в листі вих. № 11423/10/20-227 від 03.07.2013 року щодо відкладення розгляду питання про повернення на користь позивача надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 28 000 000,00 грн.
Як вбачається з відбитку штемпелю позивача на листі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі за вих. № 11423/10/20-227 від 03.07.2013 року даний лист отриманий позивачем за вхід. № 1525 08.07.2013 року.
З вказаною позовною вимогою позивач звернувся до суду 24.09.2014 року.
Вказані обставини наведені позивачем у адміністративному позові, проте судом першої інстанцій безпідставно не враховані.
Отже висновок суду щодо пропуску ПАТ "Одеський нафтопереробний завод" строку звернення до адміністративного суду відповідно до частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, пункту 56.18 статті 56 та статті 102 Податкового кодексу України є передчасним, адже застосуванню підлягають строки звернення до адміністративного суду, визначені Податковим кодексом України.
Оскільки при винесенні ухвали порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, суд апеляційної інстанції, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України, приходить до висновку про скасування оскаржуваної ухвали судді і постановлення нової ухвали з направленням матеріалів справи до суду першої інстанції для продовження розгляду зі стадії відкриття провадження.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 199, 204, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Одеський нафтопереробний завод" - задовольнити, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року - скасувати.
Постановити нову ухвалу з направленням матеріалів справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян