П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 674/1557/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Артемчук В.М.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
15 січня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Матохнюка Д.Б. Сушка О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації на постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 27 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання відповідача провести виплати компенсацій 50% вартості продуктів харчування за фізіологічними і медичними нормами ,
В С Т А Н О В И В :
В жовтні 2014 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Дунаєвецького районного суду Хмельницької області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання відповідача провести виплати компенсацій 50% вартості продуктів харчування за фізіологічними і медичними нормами.
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області постановою від 27.10.2014 року вказаний позов задовольнив.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорії, інвалід 3-ї групи, захворювання яке пов'язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС.
09.10.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячної часткової компенсації вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до фізіологічних і медичних норм забезпечення продуктами харчування громадян, згідно до ст. 20 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи".
Однак , Управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації листом від 14.10.2014 року №80/01-14/2014 відмовило позивачу у проведенні щомісячної часткової компенсації вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями ст. 20 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи", прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до п.4 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії передбачено гарантоване державою забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Вказаним особам компенсується 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України.
Згідно з ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № З-рп/2012, відповідно до якого Конституційним Судом України визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Фізіологічні (медичні) норми забезпечення продуктами харчування розроблені Міністерством охорони здоров'я України згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 258 від 21.05.1992 року «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів харчування для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року.
Згідно з п. 9 цього Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 14.02.2007 року) Мінпраці в десятиденний строк після прийняття закону про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з розроблених МОЗ фізіологічних (медичних) норм харчування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 258 від 21.05.1992 року і даних Держкомстату щодо середніх цін на продукти харчування, що склалися в регіонах за попередні три місяці, визначає в розрізі Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування відповідно до Закону, зокрема, для громадян, віднесених до 1 і 2 категорій.
Таким чином, аналізуючи зазначене, можна зробити висновок, що Міністерство праці та соціальної політики України наділене відповідними повноваженнями на здійснення та затвердження розмірів компенсації вартості продуктів харчування, та повинно встановити і затвердити розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам на відповідний рік. Вказаний розмір грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам на 2014 рік міністерством встановлений не був.
Разом з тим, у листі Міністерства соціальної політики України від 27.03.2014 року №2010/15-14/04 зазначено, що Мін'юстом у зв'язку із зміною складу Уряду та з метою приведення у відповідність до діючого законодавства було повернуто на доопрацювання наказ Мінсоцполітики " Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 2014 рік. Також зазначено, що для уникнення затримок із проведення компенсаційних виплат громадянам до моменту прийняття зазначеного наказу потрібно використовувати розміри виплат, що застосовувалися у 2013 році.
Наказом Міністерства соціальної політики України № 35 від 31.01.2013 року встановлені та затверджені розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи на відповідний рік. Зокрема для громадян 1 категорії у Хмельницькій області передбачено виплату у розмірі 300 грн. щомісячно.
Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" встановлено, що норми і положення статтей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, на момент звернення позивача до органу соціального захисту населення підлягав застосуванню розмір грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи який визначався Кабінетом Міністрів України, а не розмір передбачений ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи зазначене колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення, оскільки Управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації, відмовляючи позивачу, діяло у спосіб та порядок передбачений чинним законодавством.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, не правильно застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції вирішив скасувати її та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог, з підстав неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргуУправління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації задовольнити повністю .
Постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 27 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання відповідача провести виплати компенсацій 50% вартості продуктів харчування за фізіологічними і медичними нормами скасувати .
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Матохнюк Д.Б.
Сушко О.О.